Hoezo Dronrijp? Ingrid ten Have 5 mei 2016. Het is heerlijk zomers weer. Ik ben al vroeg in de Prinsentuin, want ik wil het aansteken van het bevrijdingsvuur niet missen. Ik struin nog even wat rond. Dan hoor ik de doedelzakken, de pipes en drums, symbool voor de bevrijders, ze komen eraan. Ze staan boven op de heuvel bij het monument voor de gevallenen met alle kransen en bloemen. Ik luister naar de toespraken en zie hoe het vredesvuur op nieuw aangestoken wordt. Leeuwarden is weer vrij. Het monument in Dronrijp Foto: Harry Drent Ik loop daarna het festivalterrein over, kom onderweg naar huis nog langs een boekenkraampje en neus even door het aanbod. Er staat van alles, maar dan valt mijn oog op een boek met op de voorkant de executie van Dronrijp. Precies die foto met dat kruisje onder aan de oever, met de brug op de achtergrond, die in mijn vaders fotoverzame ling zit. Ik blader er doorheen. Ja, hier lijkt het verhaal in te staan rond die executie. Dat wil ik lezen. Mijn vader heeft mij verteld over zijn werk in het verzet hier in Leeuwarden. Later leerde ik, dat hij van alles deed: hij was betrokken bij de KP, in ieder geval met wapenleveringen. Hij had onderduikers in huis. En hij is in de Hon gerwinter met kinderen achter in de auto dwars door de SS-linies op de Afsluitdijk gere den. Hij heeft me ook verteld, dat hij net op tijd gevlucht was, dat hij bij Dronrijp zijn leven had kunnen laten. En daar stond ik nu met het boek over die standrechtelijke executie in handen. Ik wist al een belangrijk deel van zijn verhaal. Wiert ten Have was in het centrum van Leeuwarden, toen iemand hem waar schuwde: 'Ten Have, wegwezen, de nazi's pos ten bij je huis.' Hij is nog naar een hoek van de Swammerdamstraat gegaan en zag dat de SD inderdaad op de stoep stond. Hij heeft toen de goede raad opgevolgd en is gevlucht. Waar heen? Naar een bevriende boerenfamilie in Westervelde. Ik dacht eerst, dat hij daar heen gefietst was, maar het blijkt dat hij daar met de auto aankwam. Zelf had hij toen geen auto, dus die is waarschijnlijk van zijn werkgever geweest, de Rijksverkeersinspectie. Dat kan hem onderweg bescherming gegeven hebben. En ja, hij had ook die SS-papieren, die hij voor het overbrengen van de kinderen uit de Rand stad gebruikt had. Hij kwam 's avonds in Westervelde aan. Op de boerderij was het al redelijk donker, er brandde alleen een klein gaspitje. In de ruimte zaten onderduikers, dus die hielden sowieso hun mond. Moeten vluchten uit je huis, van je familie en uit je stad, een dramatisch moment, maar ik had nooit begrepen waarom. Wie had hem verraden, zijn naam doorgegeven? Maar nu had ik dat boekje Netferjittte, Nietfergete ineens in handen. En daar stond het verhaal in. Ik heb het meteen 's middags gelezen. Op pagina 134 staat een intermezzo, dat heel ont hullend is. Toon Allerliefsten moest vluchten. Hij zou eerst aan de achterkant het huis uit, maar daar stonden de nazi's al, dus koos hij voor de voor- kant van zijn bovenhuis, sprong uit het raam en scheurde daarbij zijn hakspieren. Onder vreselijke pijn wist hij iets verderop onder te duiken. Maar hij had een belangrijk bezit, een tas met de gegevens van 300 verzetsstrijders, achtergelaten. Hij had die even op een stoel gezet. Terug kon hij niet meer en zeker met de beschadigde hakspieren moest hij nu zichzelf in veiligheid brengen en dat heeft hij gedaan. Het verzet moest gewaarschuwd! En dat ge beurde, heel effectief. 'Ten Have wegwezen' kwam op tijd. De nazi's vonden de tas met de namen van de 300 verzetsstrijders en de adressen van de 'actieve tien', de kerngroep van Leeuwarden. De heksenjacht begon in de nacht van vrijdag 6 op zaterdag 7 april 1945. Dus waarschijnlijk stonden de nazi's zaterdagmiddag in de Swammerdamstraat op de stoep, omdat ze mijn vader op wilden pakken, hij was een van de verzetsstrijders. Dat is dus niet gelukt. Maar het verhaal van mijn vader klopt. Hadden ze hem in handen gekregen, dan was ook hij bij Dronrijp geëxecuteerd. Uiteindelijk hebben de nazi's maar een handjevol, volgens het boek zeven, mensen in handen gekregen. Ik vind het heel bijzonder, dat ik precies op Bevrijdingsdag dit boek in handen kreeg. Een bijzondere dag.

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 33