Leeuwarden: wat ooit verdween, nu te zien in 3D het Old Burger Weeshuis Leov&r^ LA.il Kim Schutte Op basis van oude foto's en bouwtekenin gen vervaardigt Louis Kemper digitale re constructies van verdwenen gebouwen in Leeuwarden. In deze zesde aflevering het Old Burger Weeshuis. In het zestiende-eeuwse Leeuwarden werden de armen en zieken van de stad ondergebracht bij door gilden en broe derschappen gestichte gasthuizen, zoals het Sint Anthony- en het Sint Jacobs Gasthuis. Er bestond echter nog geen 'afzon derlijke Inrigting ter verpleging van die on gelukkige voorwerpen, van de ouderlijke zorg berooft', zo schreef Wopke Eekhoff. Het testament, en tevens de fundatiebrief voor een weeshuis, van de kinderloze Auck Peters dochter bracht hier in 1534 verandering in. Dit Old Burger Weeshuis bevond zich eeuwenlang aan het Raadhuisplein. Om streeks 1870 werd echter duidelijk, dat het on derkomen sterk verouderd en tevens te klein was geworden voor het groeiende aantal wezen. In 1873 werd hiervoor een oplossing gevonden. De percelen gelegen tussen de hbs en de nieuwe Zuiderstraat, waar gemeen tearchitect Th. Romein een nieuw beursge bouw wilde laten bouwen, kwamen na kritiek op dit plan beschikbaar. Het Weeshuis nam de grond over voor ƒ33.495,-. De Leeuwarder architect H.R. Stoett, ont werper van tal van herenhuizen in de stad en tevens betrokken bij de verbouwing van het Sint Anthony Gasthuis, werd aangetrokken om het nieuwe Old Burger Weeshuis vorm te geven. Ter inspiratie bezocht Stoett verschil lende weeshuizen in het land. De bouw werd uitgevoerd door Th. G. Bekhuis en D. Damstra. Drie jaar later was het resultaat een twee verdiepingen hoog hoekpand dat gekenmerkt werd door ruime vleugels van ietwat uiteen lopende lengte. Daar waar de vleugels elkaar raakten in een afgeronde hoek bevond zich een diagonale entree met een korte trappen-

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 34