Nieuws van Monumentenzorg en Archeologie Leov&r^ LA.il Hempensermeerpolder In Leovardia 48 van september 2015 is in deze rubriek aandacht besteed aan de Wergeaster- marpolder. Bijna anderhalve eeuw na de droogmaking hiervan werd de droogmaking van het Hempensermeer ter hand genomen. Het Hempensermeer is drooggemaakt in opdracht en voor risico van vier kooplieden uit Makkum. In 1784 zijn een dijk en een ring vaart om het meer aangelegd. Aan de noord zijde werd een molen geplaatst, die het 90 hectare grote meer droog moest malen. In het voorjaar van 1785 was deze klus geklaard en kon het land met greppels en sloten in regel matige stukken van zes pondematen (ongeveer 2,2 hectare) worden verdeeld. Deze unieke indeling is tot op de dag van vandaag intact gebleven. Vanuit de lucht is duidelijk te zien hoe bijzonder deze verkave ling is. Van grote hoogte is ook goed te zien, dat er aan de noordzijde een strook grond is gebruikt voor de aanleg van de autoweg Leeuwarden-Drachten in het midden van de vorige eeuw. De ringvaart en polderdijk lopen op dit traject nu kaarsrecht. In 1788 is aan de noordkant van de Hempensermeerpolder de eerste boerderij gebouwd. Later kwamen daar nog twee bij, een aan de oostkant en een aan de zuidkant van de polder. Van deze boerderij en is alleen de meest noordelijke overge bleven, tegenwoordig een restaurant. De eigenaar van de huidige, onlangs ge restaureerde molen (een monnikmolen uit 1863) is de Monumentenstichting Boarnster him. Deze stichting heeft samen met Staats bosbeheer (de eigenaar van de polder) een plan gemaakt om dit cultuurhistorische pa reltje onder de rook van Leeuwarden beter toegankelijk te maken. Hun doel is om de mogelijkheden om het gebied te bezoeken en te 'beleven' te vergroten, zonder de aanwezige cultuurhistorische- en natuurwaarden aan te tasten. In het kader van dit project hebben zij bovendien de gemeente gevraagd de polder aan te wijzen als gemeentelijk monument. Archeologische waardenkaart Leeuwarden De archeologische waardenkaart van de gemeente Leeuwarden is sinds 14 februari 2017 herzien vastgesteld. De afgelopen twee jaar is in samenwerking met de provincie Fryslan gewerkt aan een verdiepingsslag van de provinciale archeologische beleidsad- vieskaart FAMKE (Friese Archeologische Monumentenkaart Extra). Deze gold namelijk nog voor het grondgebied van de voormalige gemeente Boarnsterhim, waarvan in 2014 een deel bij Leeuwarden is gevoegd. De betref fende archeologische (verwachtings)waarden zijn nu aan de gemeentelijke waardenkaart toegevoegd. Goed zichtbaar is, dat het aantal locaties met een hoge waarde (rode kleur) nogal toegenomen is. Dit betreft op de kwelderrug, ten oosten van het voormalige Middelzeege bied, voornamelijk terprestanten en boerde rijplaatsen. Op het oostelijk grondgebied, het zogeheten klei-op-veen gebied, bevindt zich een voor Leeuwarden nieuw type vindplaat sen van hoge waarde, namelijk veenterpjes. Dit zijn op het veen opgeworpen woonterp- jes. Ze dateren uit de Romeinse tijd, waarin men het veen ging ontwateren om het te kun nen winnen. Dit zorgde er op zijn beurt echter voor, dat het veen inklonk, waardoor overstromingen ontstonden door de afwate ring van de Middelzee naar het lager gelegen achterland. De door klei afgedekte terpjes be vatten veel goed geconserveerde informatie over de eerste vaste bewoners van onze regio en hun ontginningsactiviteiten. Ook voor het oude grondgebied van Leeuwarden zijn op basis van uitgevoerd on derzoek en voortschrijdend inzicht enkele correcties doorgevoerd. Zo is de vrijgestelde diepte voor bodemingrepen verminderd naar dertig centimeter en de beschermingsgraad van het oostelijk deel van de historische bin nenstad van Leeuwarden verhoogd, om de aanwezige historische informatie in de bodem ook daar beter te kunnen behouden. De archeologische waardenkaart is voor iedereen te raadplegen via de gemeentelijke website. h nsK, Uitsnede van de grieten'ijkaart van Leeuwarde- radeel uit 1718 met daarop weergegeven zowel de toen nog bestaande Hempenser- als de reeds drooggemaakte Wergeastermar

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 38