Brievenbus/mailbox LfOVöLr^iA.^. 37 De Nederlanden Jan Schaafsma, die er vlak voor zijn trouwen vandoor ging en waarnaar zijn aanstaande schoonmoeder toen op zoek was, was niet de latere wethouder. Bedoelde Jan, geboren op 25 februari 1929, was zoon van Dirk Schaafsma, slager op de Nieuweburen en in mijn tijd in de Slotmakersstraat. Voor sommige meisjes een groot charmeur. Over zijn handel en wandel is ook wel het een en ander te vertellen, maar valt buiten het onderwerp van deze mail. De (toen nog niet) wethouder Jan Schaafsma kwam ook in De Nederlanden, zowel als bezoe ker als 'artist'. Hij kon geweldig goed piano spelen, boogie woogie. Soms verzorgde hij een kort optreden helemaal alleen aan de piano met een kluwen meisjes en jongens er om heen. Die wilden niet alleen horen, maar vooral zien hoe de vingers vliegensvlug over de toetsen gingen. Ik hoop maar dat de nabe staanden zich niet aan jullie persoonsverwis seling zullen storen. Op pagina 28 maken jullie de toevoeging dat burgemeester Van der Meulen 'de grasfreter' genoemd werd; dat was mij niet bekend. Nooit gehoord. Het op pagina 27 genoemde jazzblad heette Rhythme, niet Rhythm. Ik heb nog een stuk of 60. Verder moet ik een compliment maken voor de uitvoering van het artikel. Van abonnee Menno van Dijk kreeg ik al een zeer positieve reactie. Er zullen wel meer volgen denk ik. Trouwens, deze uitgave van Leovardia is weer uitstekend. Redactie en alle andere medewer kers: allen hulde en dank. dj Henk de Jonge, Leeuwarden Dansavonden in De Nederlanden Met veel plezier las ik in Leovardia 52 het arti kel van discjockey Henk de Jonge over de dansavonden, die in de jaren vijftig en zestig door en voor de toenmalige Leeuwarder jeugd werden georganiseerd in café-restaurant De Nederlanden aan de Zuiderstraat. Op de foto bij dit verhaal op pagina 30 zijn we volgens het bijschrift getuige van een Rock&Roll-avond op de bovenzaal van De Ne derlanden in 1953. Dat lijkt me sterk, want in dat jaar was de rock 'n' roll nog niet tot ons land doorgedrongen. De paartjes op deze sfeerimpressie houden zich zo te zien dan ook bezig met stijfjes stijldansen in plaats van swingend rocken. Zou het vermelde jaartal niet kloppen? Dat de opkomst van de rock 'n' roll ook Leeuwar der jongeren niet onberoerd liet, bleek wel uit de rellen bij de vertoning van de film Rock around the clock in bioscoop Cinema Palace aan de Wirdumerdijk. Die speelden zich af in oktober 1956. Is de bewuste foto wellicht pas rond die periode gemaakt? En lag er toen mis schien, gezien de opstelling van de danslus- tigen, juist zo'n lekker 'zwijmelplaatje' op de pick-up? Peter Bruinsma, Leeuwarden naschrift redactie: we hebben klakkeloos het bijschrift overgenomen, zoals dat in het archief voorkomt. 1953 had natuurlijk 1963 moeten zijn. Mea culpa. Disco De Nederlanden en dokter Maas In Leovardia 52 stond een artikel van Henk de Jonge over Disco De Nederlanden in de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw. Onder meer maakt hij daarin melding van oud-burgemees ter Van der Meulen. Ik kan mij deze burge meester nog goed herinneren. Een wat steile, regenteske man. Goed bestuurder, maar wei nig toegankelijk. Of-ie populair was onder de bevolking geloof ik niet, maar hij straalde wel gezag uit. Henk de Jonge memoreert zijn bij naam 'de grasfreter'. Van der Meulen was vegetariër. In die tijd - jaren '50 - zeker iets bijzonders, dat niet bij veel Liwwadders op enig begrip stuitte. Men ging er kennelijk van uit dat iemand die geen vlees eet - ik behoor ook tot die groep - zich moest behelpen met zeer minimale plantaar dige voeding. Natuurlijk onzin, maar dat was het beeld in die jaren - en voor sommigen ook thans nog wel. 'Tot overmaat van ramp' was hij ook nog geheelonthouder. Ofwel 'van de blauwe knoop', zoals dat toen gekwalificeerd werd. Voor het niet tot zich willen nemen van alcohol bestond maatschappelijk wel iets meer begrip dan voor het vegetarisme, maar de combinatie van beide vond men wel erg curieus. In mijn herinnering werd hij dan ook vaak genoemd 'Adriaan, de blauwe grasfreter'. Ach, het was allemaal erg gemoedelijk be doeld. Het leek me wel leuk het verhaal van Henk de Jonge op dit punt nog aan te vullen. In de rubriek Brievenus/mailbox zag ik de bijdrage van Tom Sandijck over dokter Maas. Hij vroeg wie meer over haar kon vertellen. Wij hadden dokter Maas in de jaren '50 als huisarts. Ze was een kordate no-nonsense huisarts, die echter altijd voor haar patiënten klaar stond. Ze woonde en praktiseerde inder daad aan de Emmakade. Ik was als kind wat ziekelijk en ging vaak met mijn moeder naar haar spreekuur. Een volle wachtkamer meestal, dus lange wachttijden. Want dokter Maas hield niet van haastwerk. Ook was ze niet weekhartig. Ik weet nog dat ik een keer een infectie had aan mijn linker hand. Ze keek er even naar en zei: 'Hmmm..., nou daar gaan we even mee aan de gang.' Ze pakte een schaar en knipte de zweer open. Ik was zo verbouwe reerd, dat ik ondanks de pijn geen kik gaf. Maar bij een volgend bezoek kostte het mijn moeder de grootste moeite mij de spreekka mer in te krijgen.

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 39