Voorstreek 15, een voorbeeld van vijf eeuwen wonen en werken in de binnenstad LeovAr^LA.^ 2 Jeroen Bron Het kenmerk van historische binnensteden als die van Leeuwarden is de eeuwenoude combinatie van wonen en werken. Deze gold in het verleden weliswaar sterker, maar ook nu zijn er in het centrum tal van voorbeelden van dit samengaan. Daarbj zijn panden regelmatig aangepast aan de ruimtelijke eisen van de onderneming. Dit artikel gaat over de historie van het pand Voorstreek 15 met nadruk op de vraag: wie woonden hier, welk beroep oe fende men uit en welke aanpassingen vroeg dit van de woning? Ik ga daarbij van het heden terug naar het verleden. Voor de periode na de Tweede Wereldoorlog kon ik deels nog dankbaar putten uit de herin neringen van vroegere bewoners. Voor de periode daarvoor raadpleegde ik histori sche bronnen en het digitale archief van de Leeuwarder Courant, met als beperking dat de vroegste geschiedenis enigszins fragmentarisch is. Het riante appartement met adres en toegang op Eewal 88, ligt boven de winkel van Voorstreek 15. We betrokken het in 2016 om er te wonen, te studeren, (thuis) te werken en gasten te ontvangen. Thuiswerken heeft het afgelopen decennium een grote vlucht geno men, waarbij kantoorlocaties vooral ontmoe tingsplekken zijn geworden voor werk nemers die voor het overige vanuit eigen huis werken, al dan niet ingelogd via glasvezelver bindingen. Het internet heeft het werken daarmee sterk veranderd, net als overigens het moderne koopgedrag: online aankopen maken dat veel winkels het moeilijk hebben en soms verdwijnen. Ook het winkelpand Voorstreek 15 staat al een jaar of zes te wach ten op een nieuwe uitbater of een andere be- De achterzijde van Voorstreek 15 toont het dui delijke verschil in de bouwstijl van de zestiende eeuw en die van de negentiende eeuw stemming. Centrumlocaties zijn zeer gewild bij bezoekers van cultuurhistorische steden. Dat geldt zeker voor Leeuwarden als culturele hoofdstad 2018. Een ontwikkeling van de laatste tijd is het semicommercieel ontvan gen van gasten in de eigen woning, in het Fries bekend als 'bed en brochje'. De bovenste etage is geschikt gemaakt voor logees door het plaatsen van extra sanitaire voorzienin gen. De aanwezige lift bevordert de bereik baarheid voor mensen die minder goed ter been zijn en voor gasten met veel bagage. Ge sprekken aan de keukentafel lenen zich goed voor de promotie van onze mooie stad. De Voorstreek met geheel rechts de winkel van Pasveer, circa 1960

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 4