s I 2015-2006 Ontwerpen en vrije expressie In juli 2005 besloot de gemeente om de sub sidie voor het wonen boven winkels nieuw leven in te blazen en Eewal 88/90 en Voor streek 15/17 ingrijpend te verbouwen en te moderniseren met behoud van zoveel moge lijk originele elementen. Broor Adema uit Dokkum stond voor het ontwerp en de uit voering stond onder toezicht van Monumen tenzorg Leeuwarden. Ook de aanstaande bewoners Beb en Anke Mulder, beiden zelf ontwerpers/kunstenaars, bemoeiden zich stevig met zowel de plannen van de architect als met het werk van de uitvoerder. Mulder is een bekend Fries beeldend kunstenaar, over wie is geschreven in het artikel over V&D in Leovardia 52. Deze bemoeienis ging zo ver dat het Mulder verboden werd het pand nog te betreden en de werklieden aan te spreken. Dat een renovatie hoog nodig was blijkt wel uit het feit dat hun eerste bezichtiging van de bovenwoning, wegens het ontbreken van een trap, plaats vond via een ladder door een gat in het plafond van de winkel. Bij de verbouwing is de indeling van het huis flink aangepast. Kleine hokkige ruimten zijn vervangen door ruime vertrekken, waar door de woning weer de allure terugkreeg die het eens bezat. Een deel van de opslagplaat sen tussen het huis en een pakhuis aan de Eewal is gesloopt ten behoeve van een patio, die licht en lucht brengt op het binnenter rein. Ook de inloopetalage van de winkel werd hierbij aangepast aan de eisen van die tijd: meer binnenruimte. Dit resulteerde in een niet al te fraaie vlakke gevel voorzien van gladde stenen, niet passend in het historisch straatbeeld. Na oplevering van het bovenhuis was het resultaat er ook naar en konden Bep en Anke Mulder na veertig jaar hun boerderij met ate lier en kantoor in Wiuwert verruilen voor een galerie op Eewal 90, 't Lambertushüs, ge opend op 1 november 2006. De woning met atelier op nummer 88 (Voorstreek 15) betrok ken zij in het voorjaar van 2007 en werd ge bruikt als woning, galerie en het geven van cursussen in het atelier dat de hele zolderver dieping besloeg. Hiervoor werd een licht- straat in het dak aangebracht en de woning voorzien van een uitgebreid lichtplan om het getoonde werk uit te lichten. De Korenmarkt in 1916. Het eerste hoge pand na de klokgevel links is Korenmarkt 213/ Voorstreek 15 Het voormalige theepakhuis van Dijkstra. De deuren van het pand links ervan zijn vervangen door een toegangshek naar Voorstreek 15 2006-1943 Pasveer In november 2006 viel na 22 jaar het doek voor de firma Pasveer van het echtpaar Syger en Anny Rozendal. Zij woonden al die jaren in slechts een klein deel van de bovenwo ning, die langzamerhand in verval raakte. De grondlegger van de luxe winkel in onder andere serviezen, cassettes, vazen en echt Makkumer aardewerk van Tichelaar, was in 1943 Theodorus Pasveer, drie eeuwen na de eerste verkoper van aardewerk en glaswerk, zoals we verderop zullen zien. Hij was tijdens de oorlog gedwongen zijn zaak in Zandvoort te beëindigen vanwege het gevaar dat de bad plaats liep als strategisch onderdeel van de Atlantikwal. Na een periode van inwoning bij familie in Harlingen begon hij in Leeuwarden zijn winkel onder de naam Het Porseleinhuis, later omgedoopt tot Pasveer. In die tijd werd nog veel belang gehecht aan uitstalruimte. Zijn etalage liep dan ook nog diep de winkel in met aan beide zijden ruimte om waren te tonen. Zoals gebruikelijk in die tijd was er in woning van familieleden op gemeubileerde kamers.

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 5