LeovAr^LA.^ Zoon Willem volgde zijn vader op en trouwde met Leida Copini, die ook haar steentje bij droeg aan het succes van de winkel. Op de bovenwoning werden hun vijf kinderen ge boren en die groeiden er op. Ruim veertig jaar hebben generaties Pasveer hier gewoond en gewerkt, maar door gebrek aan opvolging uit eigen kring ging de zaak over op het echtpaar Rozendal. 1943-1926 Brood en banket Het is eigenlijk wel bijzonder dat Pasveer hier een winkel in porselein vestigde want daar voor moest er nogal wat in het pand worden aangepast en achtergelaten steenkool, brand stof voor de oven, worden opgeruimd, omdat de vorige eigenaar, Johan Peek, er in augustus 1933 een banketbakkerij en lunchroom was begonnen. Hij adverteerde met: 'Mevrouw, van een geheimzinnige, uiterst fijne combi natie maken wij een zeer licht en lekker koekje, namelijk Maori's, 42 ct. per half pond'. De zaak verhuisde in 1941 naar Voor streek 7. Peek was op nummer 15 niet de eer ste bakker, maar de opvolger van C. van der Vaart, die het slechts drie jaar had volgehou den. Hij kwam hier na een beperkte verbou wing, na het vertrek van H. Houwen, die zijn banketbakkerij de naam Frisia had gegeven. Vandaar zijn aanbeveling: 'Neemt proef met onze Frisiaantjes'. Houwen zat er sinds no vember 1926, toen hij van het Zuidvliet naar Voorstreek 15 verhuisde, waarmee het pand voor het eerst een echte winkelfunctie kreeg. Van der Vaart verhuurde ook een gemeubi leerde kamer en wel aan de toen in Leeuwar den zeer gewaardeerde musicus George Stam, die in 1931 was aangesteld als organist van de Grote Kerk en dirigent was van toonkunst koor Concordia. In 1949 vertrok hij naar Utrecht waar hij directeur werd van het con servatorium, een functie die hij van 1953 tot 1956 vervulde in Amsterdam. 1926-1859 Behang en thee In augustus 1921 vestigde de firma Lucas van der Meer en Zonen er zijn 'ruime toonzalen ten dienste van Schilders en Behangers, be hangselpapier en gros'. Ook verkochten ze Balatum, 'de meest economische waterproof vloerbedekking voor ƒ1,19 per el'. De slogan van de firma was: 'Uw kwitantie is uw garan tie'. Van der Meer, in Franeker begonnen als 'verversknecht', had zich in 1916 in Leeuwar- Korenmarkt 213 in ±1890, het vijfde huis van rechts den gevestigd. Toen hij zich terugtrok werd de firma voortgezet door zijn zonen Jacob, Dirk en Nolke. De laatste bleef eigenaar en was in 1948 gevestigd in de Sint Jacobsstraat 21. Het pand bleef in eigendom totdat het door Pasveer werd gekocht. In 1859 streek Rients Hendriks Dijkstra neer op de Voorstreek, toen nog Korenmarkt 213, aanvankelijk als kruidenier, maar zich steeds meer specialiserend in thee, uitgroei end tot het 'Theemeng- en Pakbedrijf'. Na de oplevering in 1884 van zijn nieuwe huis aan de Oostergrachtswal 93 liet hij dat op de Ko renmarkt verbouwen tot een kantoor met verkoopruimte en proeverij beneden. Dit ge beurde onder architectuur van Hendrik Kra mer, die de vaste huisarchitect van de Dijkstra's was. De gekapte zolderverdieping werd gesloopt en maakte plaats voor een extra verdieping waar de bedrijfsleider woonde, met daarboven de zolder voor het sorteren van de thee voor de proeverij. Deze ruimtelijke ingreep is deels te zien aan de achtergevel, die een duidelijk verschil ver toont tussen de bouwstijl van de zestiende en die van eind negentiende eeuw. De doopsgezinde groothandelaar Dijkstra, geboren in 1837 in Bolsward, was in goeden doen, wat blijkt uit het enorme woonhuis aan de Oostergrachtswal 93. Ook een ontwerp van Kramer op wie hij wederom een beroep deed in 1885 voor de bouw van het markante pak huis met ijzeren vloeren schuin achter ons huis, op Eewal 86. De theehandel van 'Rood harige Dijkstra', zoals zijn bijnaam luidde, was een florerende onderneming, waarin ook zijn zonen Hendrik, Gerrit en Tjeerd partici peerden met filialen op toplocaties in Am sterdam, Utrecht en Den Haag. Tjeerd woonde als inkoper van thee in Makassar. Zij waren een van de eersten die thee in het groot importeerden en op de Europese thee- markten verwierven zij zich een naam als theekenners en theeproevers. In 1921 ver plaatste de firma, inmiddels voortgezet door zoon Gerrit en uitgebreid met de handel in koffie, zijn kantoren en proeverij naar de Oostergrachtswal 129 (later bekend als Het Baken). Het in 1871 door H.R. Stoett ontwor-

Leovardia, 2000-2018 | 2017 | | pagina 6