Willem Harmsma: 210 dagen burgemeester Mr. A.A.M. van der Meulen was bijna twintig jaar burgemeester van Leeuwarden. Hij werd lid van de tijdelijke gemeenteraad, die direct na de oorlog was ingesteld. Zijn be noeming tot burgemeester volgde op 6 maart 1946 en twee weken later werd hij geïnstal leerd. Op 5 februari 1966 werd Van der Meulen 65 jaar, een leeftijd waarop in die tijd iemand met pensioen ging. Dat gebeurde formeel op 1 maart 1966. Burgemeester in de wederopbouwperiode, waarin diverse uitbreidingsplannen werden uitgevoerd, waarin de rondweg voor een be langrijk deel werd gerealiseerd, industrieter reinen aan de westkant van de stad werden aangelegd, de veemarkt werd verplaatst naar de nieuwgebouwde Frieslandhal et cetera. Raadslid Kamstra sprak in de afscheidszitting van de gemeenteraad namens de raad mooie woorden over burgemeester Van der Meulen. Maar ook: 'Geheel tevreden mogen we niet zijn. De bevolkingsgroei blijft achter bij de landelijke groei, een grote zorg is nog steeds het woningprobleem, we hadden graag wat meer industrievestigingen gewild en op het gebied van de recreatie zijn er nog heel wat onvervulde wensen.' Daarmee werden meteen enkele agenda punten aangegeven voor de opvolger. 'Voor een vooruitstrevende stad als Leeuwar den kan zo maar niet iemand benoemd wor den, maar wordt gezocht naar een goede burgemeester', aldus toenmalig minister van Economische Zaken, drs. J.M. den Uyl op een PvdA-verkiezingsbijeenkomst in Zalen Schaaf op 16 maart 1966. Het gerucht ging dat de be noeming onderdeel uitmaakte van een pakket van benoemingen, want tegelijkertijd moes ten ook in Zaandam en Almelo nieuwe burge meesters komen. Het gerucht ging ook dat oud-wethouder stadsontwikkeling van Am sterdam, Goos van 't Hull kandidaat zou zijn, net als gedeputeerde Van Krevelen van Fries land. De Commissaris der Koningin, mr. H.P. Linthorst Homan, had in ieder geval een voor dracht met drie namen aangeboden aan mi nister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken. Op 1 april 1966 volgde witte rook. Bij Konink lijk Besluit werd de heer W. Harmsma, 52 jaar en sinds 1947 burgemeester van de gemeente Opsterland, benoemd tot burgemeester van Leeuwarden. Een benoeming die in zou gaan op 16 april 1966. Min of meer in tegenspraak met het bovengenoemde citaat van Den Uyl was hoofdredacteur Eddy Evenhuis in de Leeu warder Courant op 4 april 1966: 'Er is niet ge zocht naar de beste man op een moeilijke plaats, er is gezocht naar een lid van de PvdA, die het hier niet al te slecht zou doen.' Maar ook: ondanks enige twijfel bij zijn benoe ming, kan hij zich tot een goede burgemeester van Leeuwarden ontwikkelen.' Op 30 september 1913 werd Willem Harmsma geboren te Hasselt, Overijssel. Na zijn hbs-pe- Walter Kromhout Op 1 maart 1966 ging burgemeester Van der Meulen met pensioen. Een maand later volgde de benoeming van zijn opvolger, Willem Harmsma. Een zeer aimabele en capabele man. Burgemeester van Leeu warden, midden in de roerige jaren zestig. Zijn ambtsperiode eindigde echter al in november van hetzelfde jaar door zijn veel te vroege dood. Ontvangst van het echtpaar Harmsma bij de Hoge Brug in de Groningerstraatweg Foto Tjerk de Jong Vacature en benoeming Willem Harmsma

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 18