riode kwam hij in 1930 op de gemeentesecre tarie van Hasselt aan het werk. In 1933 volgde een aanstelling op de secretarie van de Drentse gemeente Borger en in 1935 een aan stelling tot commies eerste klas aan de secre tarie van de gemeente Vriezenveen. In 1937 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de Vereniging van Uitgevers van Gemeentelijke Administratie (Vuga) te Voorburg, een functie die hij tien jaar lang zou bekleden. In 1938 trouwde hij met Gretha Cornelia Otten; een huwelijk waaruit zes kinderen werden gebo ren. In de oorlogsjaren ging hij in Voorburg in het illegale werk. Na de Bevrijding werd hij wethouder en een tijdlang loco-burgemeester van Voorburg. Per 1 december 1947 volgde de benoeming tot burgemeester van Opsterland, de geboortegemeente van zijn vader en voor vaderen. Het gezin Harmsma ging wonen in een boerderij in Olterterp. Harmsma, behorend tot de hervormde kerk, werd lid van de PvdA en vanuit die partij ook lid van de Friese Staten. Daar hamerde hij steevast op een sterke sa menwerking van de drie noordelijke provin cies, op krachtige bestuurseenheden waartoe grote gemeenten nodig zijn, en op een goede ruimtelijke ordening. Speerpunten, die ook pasten bij diverse nevenfuncties: lid van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Orde ning, bestuurslid van de Nationale Woning raad, commissaris van het Bouwfonds, voorzitter van de Friese Bestuursacademie, president-commissaris van de IWGL en vele andere. De Leeuwarder Courant van 2 april 1966: 'De heer Harmsma heeft zich in Friesland doen kennen als een actief en enthousiast man met wat meer vaart en temperament dan de door snee Fries. Hij is gewapend met een gulle lach en hij heeft veel begrip voor de vragen, proble men en wensen van de hedendaagse jeugd, mede door zijn eigen zes kinderen. Hij is niet bang om radicale geluiden te laten horen.' Op maandag 18 april werd Harmsma geïnstal leerd als burgemeester van Leeuwarden. Een officieel en formeel moment op een dag en avond met een uitgebreid programma. Al om 9.20 uur werd het burgemeestersge zin begroet bij de Hoge Brug, op de gemeente grens met Tietjerksteradeel, door loco-burgemeester Tiekstra, de overige wet houders, de gemeentesecretaris en de com missaris van politie. 'Morgen, burgemeester', sprak de heer Tiekstra. 'Morgen, loco-burge meester', was de eerste reactie. Vanaf dat punt vertrok de stoet (want dat was het inmiddels) richting Stadhuis, met de Politie Muziekver eniging op kop. Om half elf begon de installatievergadering van de gemeenteraad, met de installatierede door de heer Tiekstra. Die benadrukte meteen het verschil met de gemeente Opsterland. 'Het aantal takken van dienst is niet alleen groter, doch ook de taken waarvoor deze zijn inge steld markeren een aantal specifieke functies van Leeuwarden. Ik noem de G. en G.D., het Stadsziekenhuis, de Energiebedrijven, de Vee markt en het Slachthuis, de Gemeentelijke So ciale Dienst, de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Werkvoorziening, de Dienst voor Sport en Recreatie en uiteraard enkele, niet anders dan traditionele diensten; de Dienst voor de Openbare Werken, het Grondbedrijf, het Wo ningbedrijf et cetera.' En om de nieuwkomer bij wijze van spreken nog meer te ontmoedi- gen: 'Uw burgemeesterschap begint op een wat bijzonder ogenblik. Niet alleen zal deze raad in de huidige samenstelling voor het laatst op 31 augustus vergaderen, bovendien gaan twee van de vier wethouders hun wet- houderlijke lier aan de bestuurlijke wilgen hangen.' De kersverse burgemeester werd de ambts keten, de voorzittershamer en het sleuteltje van de kast met kabinetsstukken overhandigd. In zijn eerste rede voor de gemeenteraad van Leeuwarden sprak Harmsma een soort motto uit: 'Mensen van goede wil kunnen samen het schier onmogelijke waarmaken.' Hij koesterde de opvatting dat Leeuwarden als hoofdstad van Friesland een duidelijke taak heeft voor de provincie en de wil om in eendrachtige sa menwerking verder te bouwen aan de toe komst van de stad. 's Middags tussen drie en vijf uur was een ieder in de gelegenheid om kennis te maken met de heer en mevrouw Harmsma tijdens een receptie in het Stadhuis. Maar liefst 600 mensen maakten hier gebruik van. 's Avonds zou bij het Stadhuis een defilé plaatsvinden voor het burgemeestersgezin door leden van jeugd- en sportverenigingen met medewerking van plaatselijke muziek korpsen. 'Zou', want door het slechte weer werd dit programma-onderdeel afgelast. Per 17 LcoVdtr^t^l. Eerste dag De stoet op de Voorstreek westzijde Foto Tjerk de Jong

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 19