nieuwe dominee is al verder dan ik. Hij heeft tenminste al een huis. Als u me daaraan kunt helpen?' In de nacht van 10 op 11 november 1966 over leed burgemeester Harmsma, op 53-jarige leef tijd. Hij was met de auto op weg van Den Haag naar Olterterp. Hij reed zelf; de rust van het zich laten rijden, paste hem niet. In Den Haag had hij een vergadering van de Adviesraad voor Ruimtelijke Ordening bijgewoond. Rond 23.00 uur belde hij zijn vrouw met de melding dat hij aldaar vertrok. Ruim een uur later belde hij nog een keer, nu vanuit Amsterdam waar hij een korte pauze hield om een kop koffie te drinken. Voor een restaurant werd hij onwel, werd getroffen door een hartaanval, kwam ten val en overleed ter plaatse. De heer Harmsma was in lichte mate hartpatiënt. Loco-burgemeester Tiekstra werd 's och tends half acht gebeld door de huisarts van de heer Harmsma. De verslagenheid in het Stad huis was enorm, een illustratie van de popula riteit die burgemeester Harmsma in korte tijd verworven had. Gemeentesecretaris P.P. de Jong: 'Er zal misschien best een goede burge meester komen, maar in het persoonlijke vlak was het zo apart met deze man.' 'Een grote schok', aldus minister dr. A. Vondeling, die een paar dagen eerder nog met zijn vrouw op bezoek was geweest bij het echtpaar Harmsma. Burgemeester Berger van Gronin gen: 'Dinsdag zouden we juist samen naar Den Haag om daar te praten met staatssecretaris Bakker, als uitvloeisel van de besprekingen van beide colleges in oktober.' 's Avonds was er een buitengewone raads vergadering, waarbij ook mevrouw Harmsma en de oudste dochter aanwezig waren. Loco Tiekstra: 'Leeuwarden is niet toegekomen aan het volledige profijt van zijn grote gaven als bestuurder en als mens. Een warme, gulle per soonlijkheid met een grote werkkracht en een scherp inzicht in bestuurlijke vraagstukken.' De nestor van de raad, ir. Van Balen Walter: 'Heel Leeuwarden - wij hebben dat vandaag aan diverse reacties kunnen merken - is ge troffen door dit plotselinge verlies.' De Com missaris van de Koningin, de heer Linthorst Homan: 'De te zwaar gespannen boog kan blijkbaar breken.' In een in memoriam in het novembernum mer van De Leeuwarder Gemeenschap werd nog eens gewezen op diverse eigenschappen van de heer Harmsma: spontaan, empatisch, charmant en vlot. Maar ook: 'En zo is burge meester Harmsma misschien het slachtoffer geworden van zichzelf en van zijn ambt: dat naar buiten vaak zo mooi lijkende, maar in zijn veeleisendheid genadeloze burgemees tersambt. Hij heeft niet de tijd gehad om het evenwicht te vinden tussen het wenselijke en het mogelijke.' Afscheid Woensdag 16 november werd in de Sint Hip- polytuskerk te Olterterp een rouwdienst ge houden. De teraardebestelling vond aansluitend plaats op de begraafplaats in Ol- terterp. Op verzoek van de familie werden er geen toespraken gehouden. De belangstelling was zeer groot. Slechts een klein aantal mensen kon aanwezig zijn in de kerk en op de begraafplaats. Vele honder- ■ü^ppfH den konden in een naburig restaurant via een geluidsinstallatie de plechtigheid volgen. Op 10 februari 1967 werd bekend dat Johannes Sjoerd Brandsma (48) benoemd werd tot bur gemeester van Leeuwarden. Op donderdag 16 maart volgde de installatie, met opnieuw een toespraak door loco Tiekstra. 'Na de tragisch korte bestuursperiode van wijlen burgemees ter Harmsma, eindigt heden binnen een tijd vak van één jaar een tweede periode waarin Leeuwarden geen burgemeester had. Deze keer was dat van 10 november 1966 tot 16 maart 1967. Het is duidelijk dat vandaag tij dens het feest van uw installatie, de schaduw van wat in het afgelopen jaar is gebeurd, zicht baar is.' De nieuwe burgemeester: 'Ik ben mij bewust dat ik iemand moet opvolgen, van wie velen grote verwachtingen hadden. Burgemeester Harmsma was een dynamisch figuur. Ik ben dankbaar dat ik hem heb mogen ontmoeten, want ik kan daardoor enigermate aanvoelen wat u in hem hebt verloren.' LcovitT3t^i. Burgemeester Harmsma doet de openingszet van het Turkstra damtoernooi in 1966 in Café Tivoli. Hij doet dit op het bord van veelvoudig damkampioen van Friesland Menno Bandstra en de Haïtiaanse dammer Paul Germain. De or ganisatoren Anton Schotanus en Chris Wiersma (vader van Harm Wiersma) kijken toe Collectie Sietse Nagel 11 november 1966 Opening atletiekbaan sportterrein Nijlan op 17 september 1966 Foto Leeuwarder Courant Brandsma

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 21