De klas van Mata Hari 22 Nykle Dijkstra Dat leidde tot een bijzondere vondst, want de complete foto werd ooit afgedrukt in de Leeu warder Courant van 20 maart 1982. Het bijschrift was: 'Een schoolfoto uit onge veer 1890, genomen in Leeuwarden. Het meest rechtse meisje van het groepje van drie vooraan is Geeske Leopold, geboren februari 1879. Haar tantezegger ir. R.L. Leopold te Aduard stuurde ons deze plaat toe.' Geen woord dus over Zelle/Mata Hari. En dat terwijl een fragment van de foto dus in 1974 al in het boek van Keikes gepubliceerd was. De heer Leopold was daar blijkbaar niet van op de hoogte. Ik heb contact gezocht met de zoon van de inzender van de foto, Gellius Leopold, en kreeg zo een betere scan via de mail: Mar- greet Zelle zou rechtsboven staan, tweede van rechts. De lagere school die zij bezocht was gemeenteschool nummer 3 aan het Raad huisplein, ook wel de Hofschool genoemd. In 1890 ging Zelle naar de Middelbare Meisjes school in de Grote Kerkstraat, waar ze na een jaar alweer vertrok. Geeske Leopold (ook op deze klassenfoto) was jonger en zat dus waar schijnlijk in een lagere klas. De foto toont dus vermoedelijk leerlingen van de Hofschool bij juffrouw Hielkje Buys, en zou dan kinderen uit verschillende klassen tonen. Wie verder precies op de foto staan is niet bekend, maar andere klasgenootjes van Zelle op de school van Buys waren: Hillegonda Cornelia (Buisman-)Blok Wybrandi; Anna Rutheria Johanna Cornelia, oftewel Corrie (van Beijma-)Huber: in haar poëzieal bum staat een gedichtje van Zelle, zie het boek van Keikes; Aukje (Hepkema-)Bakkers; Grietje de Hoo: in haar album staat ook een gedichtje van Zelle; Henriëtta Maria Repelius; Marie Louise (Kempen-) Meijer; Ybeltje (Kerkhof-) Hoogslag: ook van haar is een poëziealbumtekst van Zelle bewaard ge bleven, zie het boekje van Aukje Mulder. Ybeltje zat een klas lager. Marie Louise Kempen-Meijer werd in 1976 als honderdjarige nog geïnterviewd door de Leeuwarder Courant. Ze noemde toen ook nog 'de meisjes Toens' en 'een meisje van Beucker-Andreae' als klasgenootjes. Dit gaat waarschijnlijk om Maria Egberta Gouwina (geboren op 10-10-1875) en Anna Toens (gebo ren op 01-08-1877) en Anna Catharina (gebo ren op 25-07-1875) of Boukje Dieuwke Beucker-Andreae (geboren op 28-11-1876). Hoewel er geen officiële leerlingenlijsten bewaard gebleven zijn, is dus toch een aantal namen bekend. Helaas is van de meesten niet duidelijk waar ze op de foto staan. Wie weet ligt de foto nog bij andere mensen op zolder en kunnen er ooit nog meer gezichten van een naam worden voorzien. Dit is de bekende klassenfoto van Mata Hari zoals die in de meeste boeken wordt getoond, zoals Het meisje Mata Hari van H.W Keikes, in Mata Hari, het mysterie van Aukje Mulder en Mata Hari, niet zo on schuldig van Sam Waagenaar. De com plete klassenfoto wordt in deze werken niet getoond en was evenmin in de collec tie van het HCL of het Fries Museum te vin den. Genoeg aanleiding dus voor een kleine speurtocht.

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 24