apothekerskast met inhoud wordt bewaard in het Openluchtmuseum te Arnhem. Lucius Murray Bakker had grote belangstelling voor de Friese taal. Hij dichtte, schreef en vertaalde onder meer Goethes Faust in het Fries. Geugjen, een andere broer van Albertus, promoveerde in de rechtsgeleerdheid in Lei den. Voor Albertus was geen wetenschappe lijke loopbaan weggelegd. Kwam dit door de omstandigheden waarin de kinderen Murray Bakker waren beland door de vroege dood van hun ouders? Of was Albertus meer geschikt voor de handel dan de wetenschap? Hij kwam in de leer bij koopman Klaas Oenes van der Veen, bij wie hij enige tijd in Leeuwarden op de Voorstreek in huis woonde, voordat hij in het huwelijk trad met Jetske Willems ter Horst. Verdriet bleef Albertus Murray Bakker niet bespaard. Het leek wel of de tragische gebeur tenissen uit zijn jeugd zich herhaalden, want Jetske kwam al op jonge leeftijd te overlijden. Albertus bleef achter met drie dochters, Lucia (1840), Antje (1842) en Jetske (1844). In 1848 hertrouwde hij met Trijntje Wybrandus Ten- ckinck. Uit dit huwelijk werd een jaar later Geugjen Albertus geboren. Ook Trijntje werd Albertus te vroeg ontnomen, zo blijkt uit de advertentie: 'Leeuwarden, den 24 September 1851. Tot in nige droefheid van mij en hare verdere betrek kingen, ontsliep heden zeer kalm en zacht, na e en langdurig lijden, mijne hartelijk geliefde Echtgenoot Trijntje Tenckinck, in den bloeij- enden leeftijd van 32 jaren. Slechts drie jaren was ik met haar door den gelukkigsten echt vereenigd. Zij schonk mij een Zoontje, terwijl zij voor mijne drie kinderen uit een vorig hu welijk eene zorgvolle moeder was. A. Murraij Bakker.' Drie jaar na het overlijden van Trijntje Ten ckinck, hertrouwde Albertus Murray Bakker met Johanna Douwes Boekholt. Uit dit huwe lijk werden vier kinderen geboren. Eerst een zoontje Hendricus, die al in zijn geboortejaar 1855 overleed. Een jaar later kwam Henricus ter wereld. Daarna volgden Ena in 1859 en Ge- rardus in 1861. Hoogstwaarschijnlijk heeft Murray Bakker niet zelf achter de toonbank in de winkel aan de Amelandspijp gestaan, maar had hij daar zijn personeel voor. Albertus Murray was koopman in luxe-artikelen als koffie, thee, tabak en siga ren. Hieruit kan opgemaakt worden dat hij ka pitaalkrachtig moet zijn geweest. Evenals zijn jongere broer Lucius, die als arts in Leeuwar den een bepaalde status had, droeg ook Alber tus binnen het maatschappelijk leven in Leeuwarden zijn steentje bij. Een aantal keren staat zijn naam vermeld onder advertenties in de krant, wanneer er door particulieren woon ruimte werd aangeboden: 'te bevragen bij den heer A. Murray Bakker, alhier'. Hij fungeerde als tussenpersoon. Murray was enige jaren diaken van de Nederduitsch Hervormde ge meente in Leeuwarden. In november 1853 maakte hij samen met de heren S. Beekkerk, A. Attema en S.W. Tromp deel uit van de kas controlecommissie van een pensioenfonds dat was ondergebracht in een Leeuwarder spaarbank. Evenals zijn broer Lucius was Murray Bak ker lid van het Friesch Genootschap. In het jaarverslag van 1854 staat hij genoteerd als ge woon lid. Als zijn beroep staat vermeld: koop man. Als koopman kon Murray Bakker zich in de negentiende eeuwse standenmaatschappij wel onder de notabelen van het Friesch Ge nootschap begeven. Hij zal niet tot de boven laag van het Friesch Genootschap hebben behoord, maar in veel gevallen waren kooplie den in goeden doen en konden zij zich scha ren onder de vooraanstaande burgerij. Er was in diezelfde periode nog een koopman lid van het Friesch Genootschap: Hannema uit Har- lingen. Op 12 oktober 1865 plaatste Murrays toenma lige echtgenote Johanna Douwes Boekholt een advertentie: 'Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijnen Echtgenoot, betuig ik, ook namens de Kinderen, mijnen hartelijken dank. Leeuwar den, Wed. A. Murray Bakker- geb. Boekholt, 12 October 1865.' Albertus overleed op 2 september 1865 op 53-jarige leeftijd en kennelijk had hij geen op volger voor zijn winkel. Eind oktober 1865 werd door notaris Haagsma de kruideniers winkel met inventaris verkocht, waaronder dweilgoed, sigaren, een nieuwe koffiebrander, kruiwagen, schalen en gewichten, bussen, kis ten en vaten. Ook werden gebrande en onge brande koffie, verse theeën, gele en bruine kandij, rijst, waskaarsen, Genua-olie, choco lade en blauwsels ter verkoop aangeboden. Het klok-en-hamerspel uit de winkel van de Leeuwarder koopman Murray Bakker leek in de vergetelheid te geraken. Gelukkig is er ooit e en exemplaar beland op de zolder van de boerderij van de familie Harmsma. Willem Harmsma (1913-1966) was vanaf 1947 burge meester van Opsterland en werd in 1966 bur gemeester van Leeuwarden. Zeven maanden na zijn benoeming kwam hij tot ieders ver driet plotseling te overlijden aan een hartaan val. In overleg met zijn dochter Hiltje Wuite-Harmsma heeft dit klok-en-hamerspel een plek gekregen in het Historisch Centrum Leeuwarden. Maatschappelijk betrokken Klok-en-hamerspel terug in Leeuwar den

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 28