Belastingdienst door de jaren heen UovxTÏU. Tot 1806 bepaalden gewesten en ste den zelf welke belastingen ze opleg den. Daarna trad in Nederland een algemeen en uniform belastingstel sel in werking. Het heffen en innen van de rijksbelastingen werd opgedragen aan één uit voerende instantie: de Nederlandse Belasting dienst. Friesland kende kantoren in Leeuwarden, Heerenveen, Dokkum, Sneek, Drachten en Harlingen. Die waren opgedeeld in Inspecties. Enkele voorbeelden zijn de In specties der Directe Belastingen, Registratie Successie, Invoerrechten en Accijnzen. In Leeuwarden is vanaf 1806 niet meer na te gaan waar de kantoren allemaal waren geves tigd. Deze zaten meestal verspreid over de stad, vaak in oude herenhuizen. Die stonden garant voor een intieme en prettige sfeer, maar voldeden later niet meer aan de eisen van de tijd. Het ontvangkantoor, dat verantwoordelijk was voor de inning van de belastingen, zat zelfs jaren in een barak aan de Boterhoek. De kantoren van de Belastingdienst waren verder onder meer gevestigd aan de Lange Markt straat, de Wortelhaven, de Oostergrachtswal, de Noordersingel en de Boterhoek. In het voormalige hotel De Phoenix, in de Sint Jacobsstraat, zat het kantoor van de In spectie van de Registratie Successie. Het pand had mooie eikenhouten trappen en een stijlvolle verlichting en lag in het midden van de binnenstad. Schuin tegenover dit kantoor bevond zich de winkel van poelier De Jong. De Sint Jacobsstraat kreeg daarom al snel de bij naam 'dubbele plukstraat'. In de Bollemanssteeg op nummer 64, op de hoek met de Grote Kerkstraat, was de Inspectie der Directe Belastingen, eerste afdeling geves tigd. In dit pand verbleven eerder welgestelde grietmannen, vergelijkbaar met de huidige burgemeesters. Tijdens het gebruik door de Belastingdienst fungeerde de grote vochtige kelder als archiefruimte. Dampende kolenka- chels verwarmden het gebouw. De huidige ei genaren hebben het in oude luister teruggebracht. Niet alleen de gebouwen waren markant, maar ook een aantal medewerkers kon die titel dragen. Aan de Lange Marktstraat zat op nummer 14 onder meer de Inspectie der In voerrechten en Accijnzen, die in de oorlogstijd een bijzondere rol speelde. Hoofdinspecteur op dit kantoor was namelijk Jan Evenhuis. Hij wist door een 'belastingtruc' grote sommen geld te onttrekken aan de staatskas, die door de Duitsers werd beheerd. Het geld was be stemd voor het verzet, dat het geld onder meer besteedde aan het vervalsen van papieren. Zijn dochter was koerierster en zij werd in 1944 in Amsterdam gearresteerd. Evenhuis probeerde haar met een flinke som geld vrij te kopen, maar werd zelf ook gearresteerd. Hij zou vrijgelaten worden, maar vlak daarvoor ontdekten de Duitsers bij een inval in een loods, dat Evenhuis deel uitmaakte van het verzet. Op 18 augustus 1944 stond hij terecht voor een vuurpeleton in Vught. Ook zijn col lega Krijn van den Helm, die ook op het kan toor in Leeuwarden werkte en veel Joodse onderduikers hielp, werd opgepakt. Hij was leider van Friese KP en werd op 25 augustus Henk de Vries Deze rijksdienst zat in vele panden in Leeu warden en legde vele aanslagen op. Boze belastingbetalers wilden die rol soms over nemen. Dubbele plukstraat en dampende kolenkachels Verzetsstrijders en sporters Interieurfoto uit 1970 van het kantoor in de Sint Jacobsstraat, van links naar rechts: Froukje Keizer, Jan Faber en Klaas Postma Collectie Henk de Vries

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 29