1944 omgebracht door een SD'er. In het kantoor in de Bollemanssteeg werk ten twee mannen die hun sporen in de sport hebben verdiend. Pier Alma, overleden in 2000, was een van de bekendste voetballers die Friesland heeft voortgebracht. Een andere sportieve ambtenaar was Jan W.P. Charisius (overleden in 2008). Zowel op de fiets als op de schaats maakte hij furore. Ooit maakte hij deel uit van de schaatskernploeg en deed mee aan de Olympische Spelen op het onderdeel 500 meter. Helaas viel hij. Dat overkwam hem ook tijdens de Elfstedentocht in 1954. Hij reed vlak voor de finish in een kopgroep en had als fervent sprinter de beste papieren. Een onver wachte hobbel doemde op. Het ijs bij de Noor- derbrug bleek niet sterk genoeg en daar was een kluunplaats. Al struikelend over het stro verloor hij kostbare tijd. Achter Jeen van den Berg en Aad de Koning werd hij derde. Hij was zo teleurgesteld dat hij direct het ijs verliet en naar het kantoor in de Bollemanssteeg ging. Zijn baas, inspecteur Siepelinga, dirigeerde hem vervolgens naar de Groene Weide waar hij toch nog deel kon nemen aan de huldiging. In juli 2017 is het kantoor van de Belasting dienst verhuisd van de Tesselschadestraat 4 naar het gebouw Marnixstate in dezelfde straat, 300 meter westwaarts op nummer 140. Daarmee kwam een eind aan een verblijf van 45 jaar in dit gebouw, dat op 19 januari 1973 door burgemeester Johannes Brandsma in het bijzijn van vele pommeranten, waaronder commissaris van de koningin Hedzer Rijpstra, werd geopend. Het bouwsel maakte deel uit van een rijkskantorencomplex dat ook het naastgelegen gebouw van Rijkswaterstaat en het gebouw van de Raad van de Kinderbe scherming aan het Jacob Catsplein omvatte. Kort daarop volgden nog een aantal hoog bouwprojecten, zoals de kantoren van het GAK, de Postbank en het Landbouwcentrum. Al snel kreeg dit deel van Leeuwarden de be naming 'Manhattan van Leeuwarden'. Later werden er verzekeringskantoren aan de Lange Marktstraat en aan het eind van de Tesselscha destraat gebouwd en verrees in de richting van de Heliconweg nog een kantoorbouw voor onder meer het Justitieel Incassobureau. De laatste jaren is door fusies en een afnemende vraag naar grote kantoren veel leegstand ont staan. Dit leidde al tot ombouw naar woonap partementen. Het belastinggebouw aan de Tesselschade- straat droeg aanvankelijk de naam Wilhelmi- nabaan, vernoemd naar de drafbaan en een voetbalveld, die er tegenover lagen. Voor het belastingkantoor werd, in het kader van een verplicht te besteden budget bij nieuwbouw voor kunst, een bronzen sculptuur geplaatst die gemaakt is door Hein Kocken. Het kunst werk heeft geen naam maar kreeg al snel in de volksmond diverse benamingen als 'pijnbank', 'de kies' (die door de Belastingdienst werd ge trokken) of het 'offerblok'. Veel ondernemers droegen tot de jaren negentig namelijk nog contant geld af bij de ontvanger van 's rijksbe lastingen en zagen dat als 'een offer'. Door reorganisaties en centralisatie werden in de jaren '90 de kantoren in de regio geslo ten en in 2012 werd als laatste in Friesland ook het kantoor Heerenveen bij Leeuwarden 'inge lijfd'. Het gebouw, dat op 22 poten staat, heeft in die 44 jaar stand kunnen houden ondanks diverse dreigementen van boze belasting plichtigen om een aanslag te plegen. In 1977 kondigde de Leeuwarder schrijver Bouke Jagt aan het gebouw uit fiscale onvrede op te zul len blazen. Hij heeft de daad niet bij het woord gevoegd. In datzelfde jaar ontdeed een onder nemer van Achter de Hoven zich na een ge sprek van zijn kleding, daalde naakt de trap af en sprak tegen een verbaasde receptioniste de gedenkwaardige woorden: 'As jum suh wille dan magge jum alles fan my hewwe.' Het kantoorgebouw is inmiddels een ge meentelijk monument, omdat het volgens kenners een goed voorbeeld is van een ont wikkeling in de naoorlogse bouwkunst. Dit vanwege de bijzondere constructie, de vorm geving, het materiaalgebruik en de sterke sa menhang tussen in- en exterieur. Het pand zal verkocht worden. Wellicht zal ook hier de kan toorbestemming plaats maken voor een woonfunctie. Interieur van het kantoor in de Sint Jacobsstraat, circa 1970 Collectie Henk de Vries Naakt de trap af Verhuizing vanuit de Sint Jacobsstraat naar de Tesselschadestraat, 1972 Collectie Henk de Vries

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 30