Nieuws van Aed Levwerd, HCL, Monumentenzorg en Archeologie HCL en Aed Levwerd gaan het volgende deel van de Leeuwarder Historische Reeks wijden aan Leeuwarden gedurende de Eerste Wereld oorlog. Er zijn vast en zeker foto's, brieven, dagboeken en andere interessante docu menten over Leeuwarden of Leeuwarders uit die jaren bewaard gebleven bij particulieren. Als u dergelijke stukken in uw bezit heeft, dan willen we graag dat u contact opneemt met het HCL. In 2017 en 2018 krijgt de historie van de oud ste oostelijke stadswijken extra aandacht. HCL, Aed Levwerd, wijkpanels en sociaal wijk team Oud Oost organiseren samen lezingen, wandelingen en andere activiteiten gericht op de geschiedenis van dit stadsdeel. Zondag 29 april staat Oud Oost centraal tijdens de Liw- wadderdag in het Cambuurstadion. Eind maart start Lan fan Taal, één van de grootste projecten van Culturele Hoofdstad. In de Prinsentuin en omgeving worden ver schillende tijdelijke paviljoens gebouwd. Het HCL richt een drijvend paviljoen Liwwadders in. De Ark wordt geschikt gemaakt voor deze functie en naar de Noorderstadsgracht ver plaatst. In het paviljoen Liwwadders komt er met name aandacht voor het Leeuwarder DNA en stadstalen. Er is zeker ook aandacht voor het Liwwadders, dat als geschreven taal 250 jaar bestaat in 2018. Het HCL grijpt het culturele kroonjaar 2018 aan om een selectie van de fraaiste schilderij en, prenten en tekeningen van de Friese hoofdstad vanaf het begin van de zeventiende eeuw tot nu aan het publiek te presenteren. Nooit eerder werden zoveel stadsgezichten van Leeuwarden tegelijk samengebracht als in dit boek en in deze tentoonstelling. Hierbij is geput uit de rijke eigen verzame ling en verder uit de collectie van het Fries Museum. Schilders en tekenaars van toen en kunstenaars van nu tonen de rijkdom en ar moede van de historische stad; de pareltjes en rotte plekken en bijzondere, bewaarde en ver dwenen gebouwen, pleinen, straten en glop- pen. Waarheidsgetrouw of juist met enige fantasie. Leeuwardende mooiste stadsgezichten 1600 tot nu laat het grootstedelijke èn het dorpse zien dat de Friese hoofdstad karak teriseert. De expositie is van 27 januari 2018 tot en met 6 januari 2019 te zien in het HCL. Bovendien komen op 25 onverwachte locaties in de binnenstad reproducties te hangen. In het gelijknamige boek dat met Wbooks wordt uitgegeven, is een route opgenomen langs deze locaties. Leeuwarden op film Op 23 november werd in Slieker Film een nieuwe dvd met een eeuw Leeuwarder filmgeschiedenis gepresenteerd. De compi latie van oude films, sommige pas recent ont dekt, kwam tot stand in een samenwerkingsverband van HCL, Fries Film Archief en Gerard Nijssen, bekend als beeld- researcher van het tv-programma Andere Tij den, en Erik Willems filmmaker. De dvd Leeuwarden op film. De mooiste beelden van de Friese hoofdstad uit de 20e eeuw is ook te koop. Op 9 november vond het Nationaal Monu mentencongres plaats in de Blokhuispoort. Mede ter gelegenheid van dit congres was er op 11 november een speciale Open Monu mentendag gericht op herbestemming. Een negental monumenten kon worden bezocht. Bovendien werd er een informatiemarkt geor ganiseerd in de Blokhuispoort. Veel bezoekers en veel geslaagde activiteiten tijdens het Weekend van de Leeuwarder Ge schiedenis (27 t/m 29 oktober). Met dit evene ment wilde het HCL stil staan bij het feit dat tien jaar geleden het gebouw aan de Groe- neweg werd betrokken. Op vrijdagavond 27 oktober werd in de raadszaal van het stadhuis voor de derde maal de Leeuwarder Historische Quiz gehouden. LlOV&rdt-A. 33 Oproep: wie heeft er foto's of andere documenten over Leeuwarden in de jaren 1914-1918? Oud Oost en Liwwadderdag Paviljoen Liwwadders Leeuwarden, de mooiste stadsgezich ten 1600 tot nu De Oldehove in de winter, circa 1930-1940. Olieverfschilderij van G.B.J. Westerman Monumentencongres en Open Monu mentendag Special Weekend van de Leeuwarder Geschie denis groot succes

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 35