UTKML/IPflflfrft Morele winnaar was eigenlijk mevrouw Selo Boxman van LIJST058, officieel nummer twee na Tom Sandijck, die als ad hoc invaller fungeerde voor de afwezige lijsttrekker van de Klokkenluiderspartij, Joeri Wiersma. Nader beschouwd had Sandijck, die zijn sporen als deskundige op het terrein van de Leeuwarder geschiedenis al ruimschoots heeft verdiend, niet mee mogen doen. André Wielenga, voor malig kapper aan de Eewal, eindigde op de derde plaats. De quiz werd georganiseerd door het HCL in samenwerking met Aed Levwerd. De lijsttrekkers en andere vertegenwoordigers van de politieke partijen die in november deelnamen aan de gemeenteraadsverkiezin gen speelden dit keer een centrale rol. De quiz was niet bedoeld voor experts, maar voor de geïnteresseerde leek. De vragen kwamen uit het boek Ken je Leeuwarden, samengesteld door Pieter van der Ende en uitgegeven door uitgeverij WBooks, dat later op de avond werd gepresenteerd. Quizmaster was Asing Walthaus van de Leeuwarder Courant met als assistente zangeres Anneke Douma. Zaterdag 28 oktober vond de Nacht van de Leeuwarder Geschiedenis plaats. Aan het eind van de middag startte de Culinaire Mata Hari Tour door de binnenstad. Maar liefst zes groepen wandelden onder begeleiding van HCL-gidsen langs sporen van Mata Hari. In het HCL werden 's avonds rondleidingen geor ganiseerd door de schatkamer. Vanuit het HCL was er een Ghost Tour langs spannende plekken in de binnenstad en begeleide wan delingen langs historische horeca. Bijna 500 belangstellenden bezochten het HCL. De Ol- dehove brak een nieuw record met meer dan 1500 bezoekers gedurende één dag! Onder de titel Dichter bij de dood vond op de Oude Be graafplaats aan de Spanjaardslaan een bijzon dere poëziemanifestatie plaats. Vanaf 20.00 uur trad er bij het voormalige baarhuisje een keur van dichters op, met als meest bekende naam Jean Pierre Rawie. De voorgedragen poëzie was gewijd aan de thema's 'dood', 'nacht' en 'geschiedenis'. Op zondagmiddag 29 oktober was er de Dag van de Leeuwarder Archeologie. Wederom zeer succesvol en zelfs, met circa 500 bezoe kers, een nog hoger bezoekersaantal dan de eerste editie! In en om het HCL was van alles te doen rond het thema 'Leven in de Mid deleeuwen'. Een hoogtepunt vormde het op treden van de living history-groep De Wester- wolders. Ook stonden er voor het HCL kramen met middeleeuwse marktwaar, en toonden een smid, houtbewerker en viltster hun am bachten. Binnen werden onder andere vond sten getoond die recent aangetroffen zijn op de plek van het vroegere pesthuis. De pest werd deze zondag ter plekke meermaals bij enkele bezoekers bestreden door een kwak zalver en pestdokters. Leden van de werk groep archeologie gaven in het Archeologisch Steunpunt toelichting op vondsten uit de Leeuwarder bodem. Bezoekers konden ook hun eigen vondsten meebrengen en die door deskundigen laten beoordelen. Verder kon men met gidsen een wandeling door de bin nenstad maken langs sporen van de mid deleeuwen. Ook voor kinderen was er van alles te beleven. De middag werd georga niseerd door het HCL, de afdeling Archeologie van de gemeente Leeuwarden en de werk groep archeologie van Aed Levwerd. Leeuwarder Courant en Friese architecten hebben het initiatief genomen tot de verkie zing van It moaiste fan Fryslan. Bij de LeoVor^t^i. Centraal apotheek: het mooiste van Leeuwarden Detailopname van de Centraal apotheek aan de Voorstreek Foto: Niels Westra/Leeuwarder Courant Leprozen, pestlijders en pestmeesters gaven kleur aan de omgeving en het inpandige van het HCL Foto: Jaap Schaaf/Het Hoge Noorden

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 36