LEEUWARDEN voorverkiezing kwam de Centraal Apotheek op de hoek van Voorstreek en Tuinen uit de bus als mooiste gebouw van Leeuwarden. Het is verrassend te noemen dat niet massaal op de Oldehove of Kanselarij werd gestemd. Toch is de Centraal Apotheek ver buiten Leeuwar den beroemd. Het gebouw uit 1905 van archi tect Broekema is een van de fraaiste voor beelden van de art nouveau. De gele kleur, de tegels, trapleuningen, torentje en ornamenten leveren allemaal hun aandeel. Op 8 oktober werd de wandelgids Sporen van Mata Hari gepresenteerd in het HCL. De eerste exemplaren werden door de auteurs Gerk Koopmans en Leendert Plaisier uitgereikt aan de gebruikers van de drie voormalige woon huizen van Mata Hari in Leeuwarden. Het boekje is in twee talen verschenen, in het Nederlands en in het Engels. In het infor matiecentrum van het HCL is een vitrine gewijd aan Adam Zelle, de vader van Mata Hari. Naast documenten ligt er ook een hoed uit de winkel van Zelle. Veel groepen, waaron der internationale pers, werden rondgeleid langs deze mini-expositie. George Schweigmann overleed op 18 oktober. In 2008 ontving hij de Pommeranten Pries van Aed Levwerd voor zijn verdiensten als zaken man, schaatsbestuurder en schaatscrack. Schweigmann reed alle elfstedentochten sinds 1942 uit. Zelfs het NOS-journaal besteedde aandacht aan zijn overlijden. Waarschijnlijk was hij het oudste lid van Aed Levwerd. Wethouder Sjoerd Feitsma heeft op 3 oktober in de Grote Kerk Theo Jellema benoemd tot Stadsorganist van Leeuwarden. Voor een peri ode van vijf jaar mag Jellema zich sterk maken voor het promoten van het kerkorgel. Tevens werd het jeugdboek Het bedorgeltje van Jakob Balck gepresenteerd. Het boek, met tekst van Harm de Jonge en illustraties van Fiel van der Veen, is een initiatief van Aed Levwerd. In september werden stenen geplaatst voor huizen waaruit joodse bewoners zijn weggevoerd in de oorlogsjaren. De herden king had betrekking op leden van de families Polak-Caneel (Grote Kerkstraat 61) en Sanders- Feitsma (Transvaalstraat 48). Het initiatief werd genomen door Bert Sanders, opgegroeid in Leeuwarden en tegenwoordig woonachtig in Amstelveen. Sanders hoopt dat deze stenen door scholen worden geadopteerd en dat er 'blijvende aandacht' is voor deze geschiedenissen. LcovitT3t^i. stadswandeling Sporen van Mata Hari in Leeuwarden De gedenksteen voor het huis Grote Kerkstraat 61 Foto: Nykle Dijkstra George Schweigmann (1924-2017) op de schaatsbaan in 1966 Foto: Leeuwarder Courant George Schweigmann overleden Een nieuwe Stadsorganist Wethouder Sjoerd Feitsma (rechts) reikt de oor konde van benoeming tot stadsorganist uit aan Theo Jellema Foto: Ad Fahner Gedenkstenen voor acht joodse oor logsslachtoffers RACHEUNA POLAK Geboren 1919 Gedeporteerd 23-3-iwa uit Westerbork Vermoord 26-3-1943 Sobibor BERTA POLAK-CANEEL Geboren 137B Gedeporteerd 17-3-1943 uit Westerbork Vermoord 20-3-1943 Sobibor j-fier woonden SALOMON POLAK Geboren 1379 Gedeporteerd 17-3-1943 uit Westerbork Vermoord 20-3-1943 Sobibor

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 37