de Voorstreek aangekomen bij zijn verloofde. Hier had hij zich van behoorlijke kleding voor zien en was meteen weer weggebracht naar een ander duikadres, waar hij zich rustig kon neer geven'. Overigens was het niet Toon die de Duitsers trachtten aan te treffen bij ons thuis. Uit de verhoren is gebleken dat ze Henk Visser zoch ten. Bauke J.de JongStiens Een in Leeuwarden wonend familielid stuurde mij, wetende dat ik de ontwikkelingen van de familie Koldijk zoveel mogelijk heb gevolgd, een kopie van het artikel van Paul Bron in Leo- vardia 53, waarin hij schrijft over inspecteur Ype Koldijk. Ik was veertien toen de bevrijding kwam. Wij woonden dicht bij het gezin Koldijk in de buurt. Er waren drie zonen: Abe Jan, Jan en Dick en twee dochters: Rie, die verpleegster was in Assen en daar in 1942 jong is overleden, en Ina. Mijn ouders waren lid van de Evangelisatie vereniging De Bijbel en Koldijk was er secreta ris. Ze troffen het echtpaar bij de diensten in gebouw Irene op de Nieuweburen. Wat waren ze hevig teleurgesteld toen bleek dat hij dien sten verrichtte voor de gehate bezetter. Ype Kol dijk overleed in september 1952 als gevolg van een slepende ziekte, 57 jaar oud. Ook Ype's zoon Abe Jan koos de kant van Hit ler. Als jonge NSB'er studeerde hij medicijnen aan de Friederich Wilhelm Universitat waar hij cum laude slaagde voor zijn doctoraal. Hij deed dienst als SS-onderofficier/legerarts tijdens het Ardennenoffensief en in 1944 werkte hij in het SS-Lazerett Berlin. Hij werd krijgsgevangene van de Amerikanen, die hem in 1947 overdroe gen aan het Tribunaal Leeuwarden, dat hem veroordeelde tot internering. Hij mocht boven dien gedurende tien jaar niet het beroep van arts uitoefenen. Wel moest hij als arts drie jaar werken in interneringskampen. Eenmaal vrij vestigde hij zich als arts in het Limburgse Susteren. Zijn fascinatie voor het nazidom behield hij tot zijn dood in 2015 en hij bleef contact houden met zijn oude strijdmak kers. Ook liet hij zich de bewondering door neo-nazi's met trots welgevallen. Na de oorlog werd hij door de weduwe van de anti-nazi-arts dr. Wilhelm Knipping beschul digd van het feit, dat hij haar man had gedwon gen mee te gaan naar een SS-feest in Morsbach bij Bonn waar hij hem uit een fles whisky liet drinken waarin dertig opiumtabletten waren opgelost. De gedrogeerde arts overleed enkele uren later. Koldijk kende het slachtoffer, omdat hij als arts-assistent bij Knipping thuis was in gekwartierd. Knipping zou hem na langdurige politiek/ethische onenigheid uit huis hebben gezet. Tot een veroordeling is het nooit geko men wegens gebrek aan overtuigend bewijs en omdat het openbaar ministerie twijfelde aan de betrouwbaarheid van de getuige, de oud SS'er Karl Menke. Advocaat dr. Meinecke, die de we duwe jarenlang bij de vele processen bijstond, schreef later: 'Ik geloof persoonlijk dat me vrouw Knipping groot onrecht is aangedaan.' Abe Jan Koldijk overleed in oktober 2015 op de leeftijd van 94 jaar in het Limburgse Susteren. Dankzij Leovardia ben ik iets meer aan de weet gekomen over de geschiedenis van Koldijk gedurende de Tweede Wereldoorlog. D. de JongRotterdam Onbekende korfbalclub voor dames in Leeuwarden Onlangs ben ik in het bezit gekomen van een foto met daarop veertien dames in sportkos- tuum. De dames worden geflankeerd door twee ietwat taps toelopende gevlochten man den of korven en een (voet)bal. Ze dragen ban den om de linkerarm. Er is onmiskenbaar sprake van een dames-korfbalteam. Op de ach terzijde van de foto staat met potlood geschre ven: Leeuwarden ie korfbalclub. De foto is helaas niet gedateerd, maar moet - mede gelet op de primitieve korven en de kleding - in de begintijd van het dameskorfbal in Friesland zijn gemaakt. Dat wil zeggen tussen 1903 en 1910. Gelet op de boomwal op de achtergrond, lijkt de foto eerder in het zuiden of oosten van de provincie te zijn gemaakt, dan in de stede lijke omgeving van Leeuwarden. Het is niet uitgesloten, dat het hier gaat om dames van Brinio. Bekend is, dat de dames bij deze gymnastiekvereniging al in 1903/04 het korfbalspel beoefenden. Het kan ook een groep meisjes zijn, die in 1906 regelmatig korfbalde op het speelterrein aan het Nieuwe Kanaal. In die tijd voetbalde Frisia daar ook. Later is daar de Koepelkerk gebouwd. Bekend is, dat deze meisjesclub in hetzelfde jaar is overgegaan naar gymnastiekvereniging De Jonge Brinio (later gymnastiekvereniging LeovitïD Inspecteur Koldijk 37

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 39