De Sixma grafkelder Huizum-Dorp 64 Geboartekaartsje fan ut Lee- warders: Het vermaak der Slag- terijfan Anne Jeltema ut 1768 Klok-en-hamerspel tussen pijpje tabak en Friese kandij UqvxTÏU. Bij de aanleg van een terras in het voorjaar van 2016 ontdekten de bewoners van het pand Hui zum-Dorp 64 te Leeuwarden de toegang tot een graflcelder. Van het bestaan van een kelder in hun tuin hadden zij weet, maar dat hij zo dicht tegen hun woning aan zou zitten, hadden zij niet ver moed. De kelder en begraafplaats zijn destijds aange legd aan het voeteneind van het landgoed van Sixma State. Deze stond indertijd op de hoek van de tegenwoordige Huizumerlaan en de Verlengde Schrans en strekte zich uit tot ver in het dorp Hui- zum. In de kelder zijn de stoffelijke overschotten van Bartel Douma Tjalling van Sixma, zijn echtge note Fokel Berber van Beijma, Petrus Johannes van Beijma, zijn echtgenote Geertrui Trip en het jongste kind van dit laatste paar, Eduarda Maria, bijgezet. In 2018 is ut 250 jaar leden dat ut earste ferhaal in ut Leewarders ferskeen: Het vermaak der slagterij (1768). Ut ging om un komys ('boertig') stukje over ut thüsslachten fan un koe en un barch, skreven deur Anne Jeltema. Ut was daarmet meteen ut ge boartekaartsje fan ut hoofdstedelek dialekt, want ut 'proto-Leewarders' wurde fral as un soarte fan Nederlaans sien. Waarom ferskeen dat ferhaal nou krekt in de tweede helft fan de achttynde eeuw? Na un korte inleiding over Jeltema en de inhoud fan ut ferhaal wurdt met de (taal)histoa- rise beskriving de overgang fan regionaal kleure Nederlaans naar spesifyk stadsdialekt fan Leewar- den in feugelflucht üt de doeken deen. Enige jaren geleden kreeg Christine Sinninghe Damsté-Hopperus Buma van Hiltje Wuite- Harmsma voor haar spellenverzameling een klok- en-hamerspel. Het spel kwam van de zolder van haar ouders, om precies te zijn: de hooizolder van de grote boerderij van de familie Harmsma in Ol- terterp. Het spel, dat bestaat uit vijf speelkaarten van ieder 13 x 8,5 centimeter in een zelfgemaakt doosje, lijkt te smoezelig om er ook maar enige woorden aan te wijden. Haar nieuwsgierigheid werd gewekt door de afoeelding van tabaksre clame uit de Leeuwarder kruidenierswinkel van Albertus Murray Bakker op de achterzijde van en kele speelkaarten. Wie was Albertus Murray Bak ker? En wat valt er te vertellen over het klok- en-hamerspel?

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 3