Heden avond tegens elf uur Over leed alhier ten zynen huize,'na een langdurige Zukkcling in den Ouderdom van ruim 56 Jaren Jonker DARTEL DOUMA TJALLING van SIXMA, dc laaifte Mannelyke afihmu e- ling van dat Geflagt, cn in zyn voorbeeldig Leven waardig en hoogftgcagt Echtgenoot van FOICEL BERBER van BEYMA. Weduwe van S 1 x m a, lüllVX den 1$ 1 tvgn 1809. over iedere rij heeft een plank gelegen. Op die planken stonden dan weer dwarsgeplaatst de grafkisten, in de richting oost-west. De begravenen In de kelder zijn de stoffelijke overschotten van Bartel Douma Tjalling van Sixma, zijn echtgenote Fokel Berber van Beijma, Petrus Jo hannes van Beijma, zijn echtgenote Geertrui Trip en het jongste kind van dit laatste paar, Eduarda Maria, bijgezet. In 1948/49 bestond er nog onzekerheid omtrent het aantal en welke personen hun rustplaats hebben gevonden in de grafkelder. In het archief van het HCL is een beschrijving te vinden waarin precies wordt vermeld, wie er in de kelder begraven zijn. Dit stuk moet wel van latere datum zijn dan de periode 1948/49, anders hoefde ds. J. Uiten- tuis op maandag 17 januari 1949 niet in onze kerheid te verkeren omtrent het aantal kisten. Bartel Douma Tjalling van Sixma (1753-1809) is de eerste die in de kelder is begraven. Wan neer hij precies in de grafkelder is bijgezet, is niet bekend. Hij is op 23 augustus 1809 begra ven in de Dorpskerk van Huizum en pas later is zijn stoffelijk overschot overgebracht naar de Sixma-grafkelder. Op zich is het al een bij zonderheid, dat Bartel in de kerk is begraven, want toen rustte daarop al een verbod. Bartel beschikte kennelijk niet over een goede ge zondheid, want een advertentie in de Leeu warder Courant van 25 augustus 1809 maakt melding van zijn overlijden na een 'langdurige zukkeling'. Ook wordt ons daarin verteld, dat hij de laatste mannelijke afstammeling van zijn geslacht is. Bartel Douma Tjalling van Sixma was ge trouwd met Fokel Berber van Beijma, de zus van de patriot Coert Lambertus van Beijma thoe Kingma. Zij is de tweede begravene in de Sixma grafkelder. Fokel Berber van Beijma werd op 16 mei 1759 in Harlingen geboren als laatste kind van Julius Matthijs van Beijma en Fokel Helena van Burmania. Dit echtpaar had zes kinderen van wie Coert Lambertus, Eduard Marius en Fokel Berber de leeftijd van volwas senheid hebben bereikt. Fokel trouwt in i792 met Bartel. Het contact met haar familie is warm, zoals blijkt uit de correspondentie met haar twee neefjes - de zonen van Coert Lambertus van Beijma en Aukje van Poutsma - in Sint Omer. In de peri ode, dat Coert Lambertus van Beijma met zijn vrouw en de kinderen Julius Matthijs en Pe trus Joannes noodgedwongen in Sint Omer verblijft, heeft zij haar neefjes een briefje ge schreven. Het komt kort op het volgende neer: tante houdt veel van de jongens, maar hij die het beste kan lezen heeft tante het liefst. Dat moet dus Petrus Johannes geweest zijn, want hij heeft toch niet zomaar de eer gekregen om tezamen met vrouw en jongste kind bij tante Fokel in de kelder te mogen liggen. 1Q1 5 7 940 LcoVdtrDt VéL> Petrus Johannes van Beijma (1783-1830) Collectie familie Van Beijma Voorzijde van het jubileumboek O.B.A.S. van 1815

Leovardia, 2000-2018 | 2018 | | pagina 7