Foar it aide huske Leeuwarder knutóelaaró ótellen zielx voor Feiten en feitjes De Tuinen veertig-vijftig jaar geleden en nu dat stellen deze twee foto's voor. Met de Oude afbeelding in de hand heeft onze fotograaf de plaats opgezocht, waar vele jaren geleden zijn collega de omvangrijke fotografische apparatuur van die dagen op het statief heeft gezet. Een vergelijking tussen beide plaatjes leert, dat er veel gelijk is gebleven, maar dat er nog meer is veranderd. Dat geldt voor de huizen, maar zeer in het bijzonder geldt dit voor de scheepvaart. Vroeger lagen hier vele vracht- en beurtschepen, nu ontdekt men hoogstens een paar roeibootjes. Vooral voor oudere lezers zullen deze beide plaatjes een rijke bron van overpeinzing zijn Hier volgt een eerste lijst van knutselaars, die onderling contact hebben gezocht en als deelnemers aan een eventuele tentoon stelling kunnen worden beschouwd. Het begrip „knutselen" dient men wat ruim te nemen, want er is in dit gezelschap ook plaats voor amateur-fotografen, tekenaars, schilders, enz. A. Rozenstein, I lof straat 8 (schilderen), T. Huizing, Potgieterstraat 45 (radio), R. Zantman, Kanaalstraat 26 (radio, schilde ren), S. Catier, Archipelweg 65 (schilderen), 11. Lehmkuhl, Leeuwrikstraat 27 (treinen 11.0. en. schepen), J. Siksnia, Hofplein 27 (dra aimolens), I). Bronger, Anjelierstraat 4 (Friese klokken en beeldhouwwerk), F. Wilming, Boerhaavestraat 50 (fotografie), A. Travaille, Singelstraat 4 (schilderen), mevr. Wagenaar, Elizabethstraat 59 (Friese poppen), A. 1 lofstede, Over de Kelders 6 (film), II. A. van Rijn, Spreeuwenstraat 7 (vliegtuigmodellen), Tj. Zijlstra, Carel v. d. Manderstraat 16 (boetseerwerk), I). Wagenmakers, Covert Flinckstraat 19 (draaimolens), T. Bosnia, Jan Steenstraat 29 (algemeen), II. van Minnen, Achter de lloven 126 (treinen), A. Fröhlich en Zoon, Cambuurplein 15 (scheepsmodellen), J. de Vlugt, Sontstraat 1 (scheepsmodellen), J. van Kreulen, Pieterseliestraat 24 (molens), O. Stoelinga, Eewal 78 (electrische klokken), A. Otter, woonschip achter Parkherstel lingsoord (woonwagens), 11. Wiarda, Auke Stellingwerfstraat 64 (scheepsmodellen), L. W. M. Stefenberg, Nieuwestad 89 (schil deren), J. P. Hollenga, Tweede Koestraat 33 (draaimolens), F. Dijkstra, Noordvliet 7 (inleg-fineerwerk), II. Oost, Geraniumstraat 66 (scheepsbouw). H. de Bruin, Hoekster- straat 5 (carton-modelbouw), H. Rijpma, Meidoornstraat 9 (boetseerwerk), J. en II. Koopmans, Torenstraat 27 (motoren, auto's), J. Sissing, Nieuwe Hollanderdijk IA (klok ken), J. Kooistra, Baard (draaimolens en scheepsmodellen). In clubverband hebben zich reeds aange meld: R.K. Hobbyclub: II. de Bruin, Hoek- sterstraat 5, Chr. Hobbyclub „Triomfator": II. Rijpma, Meidoornstraat 9, club van vliegtuigmodelbouwers „Avia": J. II. A. van Rijn, Spreeuwenstraat 7, Militaire Hobbyclub: J. II. A. van Rijn, Spreeuwen straat 7. Wie prijs stelt op contact met een knutselaar in hetzelfde genre, kan uit bovenstaande lijst een keus doen. Natuurlijk is deze lijst voor uitbreiding vat baar. Wie prijs stelt op een vermelding in het volgende nummer van „De Leeuwarder Gemeenschap" schrijve een briefje met naam, adres en aard van de liefhebberij aan de Redactie. I Iet adres is: Erven Koumans Smeding, Voorstreek. Op de ein fan it doarp stiet it aide luis. It tüntsje dér foar mei hwat blommen, De goudtsjeblom stiet der sa pronkemoai En de roazen hinn op it kommen. Ik sjoch trocli de iepen boppedoar Yn 'e gong mei syn blauwe muorren: De frou soe cfkes yn 't moaije waer En kipet ris oer 'e buorren. De sinne biskynt it aid minske sa blier, En four my stiet har hele wêzen. Har lange libben fan Fryske frou. Op har aide troanje to lezen. In libben sa warber, wiis en kloek, Dêr koe wol in luis op driuwe; „Jins bou, myn wyfke, is wolbisteld En de fruchten sille bliuwe!" Dêr stiet lija nou stil yn 'e moaije dei En sjocht oer it fjild om har hinne, En laket ris tsjin 'e lytse bern, Dy't troch 'e buorren ritme. Dr. O. POSTMA. uit de vorige eeuw 31 Augustus 1801: Afvuring der gewapende burgerwacht te Leeuwarden, 's middags drie uur; 's avonds tien uur danspartij, geadsis- teerd door het ganse corps muzikanten van 't eerste bataljon in de Stadschuttersdoele. 17 October 1801: Verschenen „De Friese Stalmeester of Paarden- en Koeiendoctor", inhoudende o.a. het onfeilbaar middel voo* de dolle hondsbeet, dat de Staten van Friesland door het geven van een jaarlijks pensioen aan Ilvcke Botis door de druk gemeen (openbaar) maakten.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 3