ËEK prijsvraag Dit is de jonge-kind'ren-hoek van oude Tanle Pannekoek! voor «Ir vacantie - fotograten 4',a Dit is slechts een eenvoudig vacantie- kiekje; vele lezers zullen er betere in hun album hebben. Welnu, dan kunnen zij zonder bezwaar meedoen aan onze nieuwe prijsvraag! U zult wel begrepen hebben, dat het een traditie wordt, iedere maand een prijsvraag uit te schrijven. We begonnen met de wandelprijsvragen, daarna kon men zich wijden aan de edele dicht kunst en thans vragen wij speciaal de belangstelling van allen, die tijdens hun vacantie foto's hebben gemaakt. Een fototoestel is tegenwoordig een vrijwel onmisbaar onderdeel van de vacantie-uitrusting. Vrijwel ieder maakt kiekjes, die voor later zo'n alleraardigste herinnering aan prettige dagen zijn. Wij nodigen u uit deel te nemen aan onze vacantiefoto-prijsvraag. Stuurt ons de opnamen, die naar uw mening het best geslaagd zijn en wij zullen, na een onderlinge vergelijking van de inzendin gen, de beste met geldprijzen belonen. Bij deze beoordeling zal op verschillen de dingen worden gelet. Een foto kan voor bekroning in aanmerking komen op grond van haar kunstzinnige kwaliteiten, maar ook door de originaliteit, waarmee de vacantiesfeer wordt weergegeven. Om maar eens twee voorbeelden te geven: een mooi landschap kan een prijs ople veren, maar ook een leuk plaatje, ge maakt tijdens het opzetten van een kam- peertent. Bij de beoordeling zullen de technische hoedanigheden van de foto's geen rol spelen, voor zover deze het gevolg zijn van de kwaliteit van het gebruikte toe stel. Dc bezitter van een boxje maakt dus in principe evenveel kans op een prijs als de eigenaar van een dure Rolleyflex. Hoofdzaak is, dat men de juiste plaats en het juiste moment heeft gekozen. Ook het formaat van de foto's doet niet ter zake. Men kan gerust volstaan met 6x9 afdrukjes, maar men mag ook ver grotingen sturen. Hebben wij dc indruk, dat een foto-afdrukje geen goede beoor deling mogelijk maakt, dan kunnen we eventueel besluiten er eerst een vergro ting van te laten maken. Iedere deelnemer mag een onbeperkt aantal foto's insturen. Op de achterkant van elke foto vermelde men naam en adres van de inzender. Ze kunnen dan later aan de eigenaars worden terugge stuurd. Geen negatieven bijsluiten; wanneer we deze nodig hebben, dan krijgt u bericht. De beste foto's zullen in ons maand blad worden afgedrukt en als prijzen zijn beschikbaar: 20, 10„ 5 en tweemaal 2.50. Wij wachten met belangstelling uw in zendingen af, die vóór 11 October de Redactie (Voorstreek 101-103) be reikt moeten hebben, onder het motto: „Foto-prijsvraag". Aarzelt niet ons uw foto's toe te zenden, ook wanneer u geen grote reizen heeft gemaakt. Het beste plaatje kan in Zwit serland zijn gemaakt, maar ook in Tiet jerk! Bravo, Aeda Halma (Vincent van Goghstraat 28, oud 11 jaar) en Harry Klijnstra (v. d. Veldestraat 5, oud 13 jaar), jullie zijn ditmaal de winnaars en je mag aan het bekende adres je prijs komen halen! 1, dat was de Spanjaardslaan en de oorlog met Spanje was van 1568 tot 1648. loen^een troep Spanjaarden op weg naar Groningen, door Leeuwarden zou trekken velden dc Leeuwarders daar niet erg veel voor! Zij vroegen toen de Spanjaarden buiten de stad te blijven, op een weg die om de stad heen liep, want Leeuwarden lag toen nog binnen zijn grachten en niemand wist, dat de stad later zo groot zou worden en dat er huizen zouden komen, waar tóén de Spaanse soldaten bivakkeerden! De Spanjaarden vonden 't best, want zij kregen daar op die weg eten en drinken en later zijn zi, toen d^rggan naar Groningen. En de weg heette tóén: Spanjaardsdijk ,en nu: Spanjaardslaan E i je komt er nóót meer een Spaanse soldaat tegen, die aan de Tachtigjarige oorlog dcelneen 2 was: Harlingersingel, -plein, .-straat, -straatweg en -trekweg. 3 daar konden jullie kiezen uit allerlei bloemennamen; dahlia's, violen pioenen lclies goudsbloemen, enz.; bij de dieren: uit paarden, schapen, kalveren, enz.; bijj de vogels. ,u leeuweriken, lijsters, sperwers, mussen, enz. Maar er werd een vergissing gemaaktbij de dieren werd de Coornhertstraat genoemd en nu is een hert wel een dier, maar .oorn- hert is geen dier, dat was een schrijver en schilder uit de 16e eeuw d» ved hee t gewerkt voor vrede en vrijheid, gedurende de Spaanse overheersing. Hi, heette Dirk Volkertsz Coomhert en leefde van 1522 tot 1590. 4 de Prinsentuin werd op verzoek van graaf Willem Frederik van Nassau in 1648^aange legd en het Rengerspark werd in 1904 aangelegd op een stuk grond aan de stad Leeuwar den, geschonken door mr. W. J. van Weideren baron Rengers (oud-burgemeester) en z,,n vrouw, ter gelegenheid van hun 40-jarig huwelijk. En nu gaan we weer wat nieuws verzin nen voor de nichtjes en neefjes van Tante Pannekoek! En ditmaal is het geen vraag over de stad Leeuwarden, maar over jullie vacantie. Wie van jullie deden mee aan de „Vacantie-Ontspannning"? en wie kan daar eens even een aardig kort verhaaltje over schrijven? Het aardigste verhaaltje komt dan in het volgend nummer van de Leeuwarder Gemeenschap en als er véél aardige verhaaltjes zijn, dan worden er misschien wel twéé van opgenomen! Tante Pannekoek zag jullie langs de straten en wegen kuieren met het nummerbord op een lange steel en zij dacht zo bij zichzelf: „ik geloof, dat de Leeuwarder jongens en meisjes een héérlijke vacantie hebben!' Maar hóé heerlijk dat was - dat moeten jullie nu eens aan haar vertellen. Zij ver wacht zoveel verhaaltjes, dat er een extra postbode aan de deur zal komen met een zak vol! Hartelijke groeten van

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 15