aarlijkó CPaaótournooi een Voetbalvereniging „LEEUWARDEN wi 13 Het Gemeentebestuur heeft medewerking verleend j Zoals overal in dev. lande, icorden ook in onze stad, behalve de gewone competitie- en vriendschappelijke ontmoetingen, voetbalwedstrijden voor liefdadige doeleinden georga niseerd. We kennen reeds iarev. het door de commissie „Voetbal en t.b.c.-bestrijding ten bate van het Parkherstellingsoord georganiseerde toumooi, waaraan alle Leeuwarder K.N.V.B.-clubs zullen deelnemen. liet is logisch, dat vele instellingen, die met financiële moeilijkheden te kampen hebben dikwijls een beroep doen op de voetbalclubs om een wedstrijd te spelen ten einde een sluitende begroting te krijgen. Immers, deze populaire sport trekt veel publiek en dit zorgt in zo'n geval voor de dubbeltjes. Helaas kunnen de clubs slechts enkele verzoeken inwilligen, willen zij niet het gevaar lopen van hun spelers een groep „artisten" te maken, die voortdurend optreden. Want het aantal verzoeken, dat vooral bij de eerste klassers binnenkomt, is legio. Vooral ,n de maanden wanneer er geen competitiewedstrijden zijn (Mei t.m. Augustus) kan de secretaris van een eerste klasser wekelijks minstens tweemaal een briefje laten uitgaan, waarvan de eerste zin aanvangt met: „tot onze spijt zijn wij niet in de gelegenheid. Het bestuur van de Stins heeft op dit punt eigenlijk wel een beetje geboft. Want zon der dat een verzoek tot de voetbalvereni ging „Leeuwarden" werd gericht, was het deze grote volksclub met 1300 leden, die zelf het initiatief nam om voor de „Stich ting clubhuizen voor de ongeorganiseerde jeugd" een wedstrijd te spelen. In de zomer van 1949 deelde het bestuur van de v.v. „Leeuwarden" het bestuur van de Stins mede, dat het van plan was voor de Stins een wedstrijd tegen Ajax te spelen. Ik zal hier niet verhalen welk een moeite liet beeft gekost om Ajax naar de Friese hoofdstad te krijgen. Zowel burgemeester Van der Meulen als zijn Amsterdamse col lega d'Ailly moesten er aan te pas komen. Ajax kwam en won met 2—1, maar be langrijker was, dat de penningmeester van de Stins bijna 1000 kon opstrijken. Het jaar daarop kwam, door bemiddeling van de heer Elzinga, secretaris van Ajax, de Amsterdamse eerste-klasser „De Vole- wijekers" naar Leeuwarden en wederom werd een belangrijk bedrag afgedragen. Helaas heeft deze liefdadigheidswedstrijd in 1951 niet kunnen plaats vinden en dit was niet alleen een tegenvaller voor de penningmeester van de Stins, maar het is ook het bestuur en de leden van de v.v. „Leeuwarden" slecht bevallen. Want het is niet zo verwonderlijk, dat „Leeuwarden" drie jaar geleden dit initia tief nam. Wie de geschiedenis van deze volksclub eens nagaat, zal bemerken, dat de aandacht steeds sterk gericht is geweest op de vorming van de jeugd. Het grote pu bliek komt practisch alleen maar op Zon dagmiddag tussen half drie en kwart over vier met voetbal in aanraking, wanneer het eerste elftal een thuiswedstrijd speelt. Maar daar is dan reeds een hele serie wedstrijden voor de jeugd (voor een deel op Zaterdag middag gespeeld) en van de lagere elftallen aan voorafgegaan. Dit seizoen neemt cle voetbalvereniging „Leeuwarden" met zeven senioren-elftallen dertien junioren-elftallen en twee welpen- elftallen aan de competitie deel. En al deze wedstrijden worden steeds bijgewoond door één of meer leiders. Het aantal com missieleden en leiders, die een dergelijke taak geheel vrijwillig op zich hebben ge nomen, bedraagt bij „Leeuwarden" dertig. De meesten van hen volgden de vorige winter een cursus voor jeugdleider. Hun taak is niet gemakkelijk en vraagt veel vrije tijd. Niet alleen dat zij Zondags en Zater dagsmiddags voor de club klaar staan, zij zijn ook steeds enkele avonden bij hun groepen aanwezig wanneer er wordt ge oefend in één van de drie door de voetbal vereniging gehuurde gymnastiekzalen of op het met schijnwerpers verlichte veld. Daar geven de twee beroepstrainers, die bij de club in dienst zijn, hun lessen. Er worden besprekingen met de jongens gevoerd en voor deze winter staan weer ezingen en contactbijeenkomsten op het programma. Zij het misschien op primitieve wijze; er wordt getracht de sport, naast ge zin en school, een hulpmiddel te doen zijn bij de vorming van de jeugd. E.i de uitverkorenen, die op grond van hun capaciteiten en hun mentaliteit het voor recht genieten in het eerste elftal te mogen spelen, weten, dat zij niet alleen voor hun eigen genoegen voetballen, maar tevens voor hun vele clubgenoten. Dank zij de opofferingen van hun voorgan gers was de club financieel in staat om hen in hu i jeugd te laten genieten van de voetbalsport. Thans zijn zij degenen, die de verplichting op zich hebben genomen om da jeugd van vandaag in de gelegen heid te stellen een deel van hun vrije tijd te besteden aan het zoeken van ontspan ning in de sport. En niet alleen voor de georganiseerde jeugd maar bestuur en leden van de v.v. „Leeu warden" willen ook voortgaan met hun wedstrijden voor de ongeorganiseerde jeugd, voor de Stins. Er worden thans voorbereidingen getrof fen voor de organisatie van een jaarlijks terugkerend Paastournooi. Een fraaie wisselprijs, in de vorm van een zilveren Oldehove, die een hoogte van 26 cm krijgt en waarvan de vervaardiging niet minder de 1200 uren vraagt, is door het Gemeente bestuur van Leeuwarden beschikbaar ge steld. Ofschoon men nog slechts aan het voor bereiden is, ligt het in de bedoeling aan dit lournooi, behalve de organiserende vereni ging, nog drie eerste klassers te laten deel nemen. De opbrengst van het toumooi wordt beschikbaar gesteld voor het jeugd werk van „De Stins". Er zijn echter nog verschillende moeilijkheden van organisa torische aard. Laten we hopen, dat deze spoedig worden opgelost en dat het in de Paasdagen 1953 voortreffelijk voetbalweei is De Stins zal daar wel bij varen. S. W.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 13