vJ He geit en it liokkeling Feiten en feitjes uit de vorige eeuw Dit is de jonge-kind'ren~hoek Ven oude Tante Pannekoek De verzorging van het gebit werd ook toen reeds onder de aandacht van het publiek gebracht, maar tandpasta en tandenborstels kende men uiteraard nog niet. Om de tan den wit te maken, werden de volgende mid deltjes aanbevolen: fijngestoten puimsteen met enige druppels „geest van koperrood het sap of een aftreksel van lamoenen en wijnsteen met keukenzout. Ten slotte het haar. Weet U hoe men toen krullen maakte? Er waren twee middelen; het eerste was speciaal voor degenen, „haar hair regt neder hebbende hangen als een Pond Kaarzen." Bind het haar op en neem dan een komfoor met vuur, waar op een pan met water staat te koken, zo begint het advies voor de piekharige dames. Laat dan een opgebonden lok haar daar twee uur lang(ü) in koken, terwijl rondom het hoofd servetten zijn gebonden, „op dat de heete wazem daar geen schade aan en doet." Laat daarna het haar drogen, dan zal het zeer lang gekridd blijven. Methode nummer twee: Ncern een ons Arabische gom, laat dit in drie „oneen' water smelten, bestrijk daar als gij slapen gaat uw haar mee. Wind uw haarlokken dan op tabakspijpjes of papiertjes en steek het onder uw muts, dan zal het 's morgens droog zijn. Kam het dan uit en poeder het dan "zult ge de hele dag schoon gekruld haar hebben. En dit advies gold voor de ontharing: Neem vijftig of zestig eierschalen, stoot zo fijn tot een poeder, haal daar een water van over, waarmee de te ontharen plaatsen, ge wassen worden. Ziezo, wanneer u lust heeft aan het ex perimenteren te gaan, dan beschikt u thans over voldoende recepten. Recepten voor precies dezelfde dingen, waarave, ook nu de vrouw zich zorgen pleegt ie maken. Want door alle eeuwen heen is de vrouw gelijk gebleven, wanneer het om haar uiter lijk gaat. Al willen de grootmoeders dit wel eens ontkennen. Op in hiele hege wier Boarte in geitsje mei plezier. En in ejntsje dèr fandinne Roun in hokk'ling yn "e finne; Dy wie dat sa yn 'e wei, Dat hja seach der hieltyd nei, Hoe't it geitsje har formakke, lloe't it libben har dèr smakke, Hoe dat s' yn 'e rounte fleach En dan wer it fjild oerseach. Of as s' oan it dounsjen teach, Hege en kromme sprongen makke. Mar de geit die sa har bést. Dat op 't lest Rölle s' fan dv steile hichte As in balstien yn 'e lichte, Hals oer kop sa mal as 't koe; O, hwat lake 't hokk'ling doe! Lju, dy stees omhegens kliuwe, Pas mar op, dat jimme der bliuwe. Spring dèr net to derten om: Foelen jimme ris fan boppen, Wit, hoe waerd dpr güld en roppen; Mennich hokk'ling lake d'r om. DARMEN SYTSTRA 11 April 1804. Verkoop der bibliotheek en verzameling van natuurlijke zeldzaamheden, een kabinet met hoorns, schelpen en varië teiten, nagelaten door wijlen D. Pars, oud burgerkolonel en chirurgijn tc Leeuwarden. 19 Mei 1804. Verkoop ener van ouds be kende jeneverstokerij, gedreven in het zesde huis van de Wijde Steeg op dc Weaze te Leeuwarden. I November 1804. In het afgelopen jaar (1803-1804) aan dc stadswaag te Leeuwar den gewogen 31390 vierendeels boter en 1824 schipponden kaas. 12 November 1804. Verkoop van het vorige Prinsenhof, alsmede een huizinge ten wes ten door de kastelein bewoond, verder twee grote paardestallen, een ten oosten en een ten westen van de manegie te Leeuwarden. 1 en 2 Februari 1805. De hardrijderij op schaatsen te Leeuwarden, waaraan 130 vrouwen deelnemen, en waarvan de prijzen zijn een gouden oorijzer en een streng git ten met een gouden kroontje, wordt door duizenden bijgewoond. 9 Februari 1805. In uitzicht gesteld de ver koop bij afbraak van de oude Roomse kerk en de aanbesteding ener nieuwe kerk op de Nieuwestad te Leeuwarden (waar nu het Tivoli-theater is), Bravo Grietje Tulner en Egbert Lagro! Jullie hebben deze keer allebei een prijs voor jullie mooie antwoorden! En opdat alle Leeuwarder kinderen kunnen lezen, waarom Grietje graag in 't vogelhuisje en Egbert in 't seinwachtershuis wil wonen, zetten wc jullie antwoorden in de krant! Heeft Grietje die mooie tekening van het vogelhuisje zelf gemaakt? In een seinwachtershuisje van het station. Want als je daar in zit, zie je veel treinen. Maar je moet rails verwisselen. En je moet de seinen op veilig zetten. Je moet niet zit ten dromen. Als je zit te dromen en er komt een trein voorbijdat de seinen niet op on veilig staan kan er wel een botsing komen. Maar er is zo vaak bij de treinen een bot sing. Maar in Engeland is laatst een erg trein ongeluk gebeurd. Er zijn ook veel dor pen waar alleen goederentreinen komen bij Stiens, Dókkum, Holwerd, Berlikum, enz. Gelukkig zijn er hèèl veel goed sein- wachters. Egbert Lagro. Nachtegaalstraat 19, Leeuwarden. 3-11-52 Beste Tante pannekoek In Uw krantje lazen wij een prijsvraag en graag wou ik er aan meedoen. U vroeg waar het liefste wou wonen Ik wou graag in het huisje met vogels in de Prinsentuin wonen? Dan zou ik 's morgens al de vogeltjes loslaten. En dan zou ik ze 's avonds weer binnenlaten en voederen. Want die vogeltjes krijgen haast nooit zon. Grietje Tulner, Rozenstraat 11 Leeuwarden. jullie mogen ie prijzen komen halen aan het bekende adres: Voorstreek Dit keer zou Tante Pannekoek weer eens van allerlei over Leeuwarden willen weten. Probeer jullie eens of je kunt antwoorden. Als je op een schip door Leeuwarden vaart - een groot schip - hoeveel *uonen de verschillende brugwachters dan voor je open maken; En hoe heten die gg Als je de waterkraan opendraait, komt er water uit! Dat vmd je heel gewoon niaar ab er geen watertorens in de stad waren, dan zou je niéts uit de kraan z.en lopen! Hoeveel watertorens zijn er? En waar staan ze? En lijken ze op elkaar. Zijn er ook straten of pleinen of parken, die naar de Moeder van onze koningin genoemd zijn en dus met „Wilhelmina' beginnen? Tante Pannekoek gaat weer bij 't raam zitten om gauw de postbode te zien, als hij jullie antwoorden brengt. Zend ie antwoord in vóór 10 December aan: Tante Pannekoek, p.a. NA. Erven koumans Smeding, Voorstreek 101-103 en zet je naam, je adres en je leeftijd er bij. Jullie weten het: voor góéde oplossingen zijn er altijd móóie prijzen!

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 15