LEEUWARDEN in 1664 2 keren zijn er speciale postzakken naar dit sanatorium gegaan, niemand lieeft liet totale aantal kaarten precies bepaald, maar het moeten er minstens tienduizend zijn ge weest! En dan hebben we dus nu, als meest re cente voorbeeld van het feit, dat de men sen toch wel in beweging willen komen deze tentoonstelling, die in vier dagen tijd het ongelooflijke aantal van 21.000 bezoe kers heeft gehad. Die bovendien al direct bij de voorbereidingen op veler medewer king en belangstelling kon rekenen. Anders was d>' zaak trouwens niet voorelkaar ge komen, wa it juist met het oog op de on gewisheid van de publieke reacties konden er geen handenvol geld ingesmeten wor den. liet werd allemaal „liefdewerk", maar dit is op een uitstekende en enthousiaste manier verricht. „Het Stokpaardje" is niet alleen materieel, maar ook ideëel een groot succes geworden voor de organisatoren en op de achtergrond de stichting „De Leeuwarder Gemeenschap". .W- Het belangrijkste is, dat deze tentoonstel ling niet een geslaagd aardigheidje zonder meer was, gedragen en gesteund door dui zenden Leeuwarders, maar dat zij een doel heeft gediend. Dit doel is de verantwoorde vrije tijdsbesteding, een probleem, dat heden ten dage de belangstelling van velen heeft. Burgemeester Van der Meulen heeft hierop gewezen bij de opening. De tijd van ellendig lange werkdagen en een korte periode van vergetelheid in de kroeg is voorbij. We mogen ons gelukkig prijzen, dat de maatschappelijke vooruitgang dit heeft liewerkstelligd. Maar 1111 de mensen vrije tijd hebben, is het probleem van de vrjjc-tijdsbesteding aan de orde gekomen. Niemand hoeft de illusie te koesteren, dat dit probleem zich zelf zal oplossen. Velen weten geen raad niet hun vrije tijd, ze zouden misschien wel iets willen aanpakken, maar ze weten niet wat. Zo ontstaat bijv. de simpele en geest dodende liefhebberij om 's avonds maar wat over de Nieuwestad te slenteren, zon der doel en zonder zin. Funest is dit vooral voor de jonge mensen, die deze wereld maar gelaten over zich heen laten gaan tjerwijl ze nog hard moesten vechten om lmn plaats in deze wereld te veroveren. Wanneer we dit schrijven in verband met „Het Stokpaardje", dan betekent dit geens zins, dat we va:i alle mensen knutselaars willen maken. De tentoonstelling heeft slechts één van de vele kanten van de vrije tijdsbesteding getoond. Er zijn veel meer mogelijkheden, die misschien bij een vol gende gelegenheid aan de orde gesteld kun nen worden. Waarbij, naar onze mening, vast dient te staan dat deze volgende gelegenheid er moet komen. Het Stokpaardje" heeft de mensen gegrepen en dit contact moest vast gehouden en, zo mogelijk, uitgebreid wor den. De knutselaars hebben elkaar en het publiek gevonden, ze mogen elkaar niet weer uit het oog verliezen. De mogelijk heden om de mensen bij elkaar te krijgen zijn te schaars om ze te verwaarlozen na een incidenteel succes. «ï'-> *7C Voor de naaste toekomst zouden we knut selend Leeuwarden meteen een suggestie aan de band willen doen. Naar onze me ning moet het thans mogelijk zijn de ver kregen saamhorigheid der knutselaars in één massaal werkstuk tot uiting te brengen. Zo n werkstuk is er. Leeuwarden is een zich steeds sterker uitbreidende stad, die daardoor uiterlijk en innerlijk steeds ver der van bet verleden verwijderd raakt. Dit is geen gebrek, integendeel, maar de band met bet verleden moet blijven bestaan. Het Leeuwarden van 1500, 1600 of 1700 bestaat afgezien van enkele gebouwen niet meer. Maar bet zou in miniatuur herschapen kunnen worden aan de hand van oude tekeningen en plattegronden, die bijv. in het gemeentearchief bewaard wor den. Het zou een groot werkstuk, maar naar onze smaak een aantrekkelijk werkstuk zijn, waaraan velen hun capaciteiten op allerlei gebieden zouden kunnen schen ken. Er zijn mensen nodig, die de plannen kunnen maken, er zijn houtsnijders, figuur zagers, schilders en nog veel andere men sen voor nodig. Misschien heeft het succer; van „Het Stok paardje" ons overmoedig gemaakt, maar we willen opnieuw de sprong in het duister wagen, eenvoudig door eens te proberen of men voor dit plan te vinden is. Wie nemen bet initiatief over, wie stellen zich als belangstellenden in verbinding met de Redactie van „De Leeuwarder Gemeen schap" 0111 een begin te maken met de verwezenlijking van dit maquette-plan? We zijn benieuwd! Op nevenstaande pagina ziet de lezer een van de mooiste stadsplattegronden van vroeger. Het jaartal is 1664. Met enige moeite zult u op de kaart lettertjes kun nen ontdekken, die de belangrijkste ge bouwen aanduiden. De cijfers hebben 1 in trekking op de straten. Voor wie in gedach ten een wandeling door bet Leeuwarden van de zeventiende eeuw wil maken geven wij hieronder de betekenis van de letters: A Oldehove, B Nieuwehove, C Jacobijner- kerk, D Galileërkerk, E Westerkerk, F Clarissekerk, later Franse kerk, G S. Catharine kerk, H Nieuwetoren, I Lands huis, K Vorstenhof, L College van Gede puteerde Staten, M Kanselarij, N Blokhuis, O Werk- en Tuchthuis, P Munt, Q Vor- stentuin, II Vorstenstal, S Raadhuis, T Waag, V Latijnse school, W Weeshuis, X Gasthuis, Y Stadsdoelen, Z Beier (tehuis voor zieken en zwervers), a Pesthuis, b Ammunitietoren, c Burma- niahuis, d Minnemahuis, e Schwartzen- bergshuis, f Heer van Amelandshuis, g St. Catharinepoort of Hoeksterpoort, h Nieuwe Vlietsterpoort, i St. Jacobspoort of Wirdumerpoort, k L. Vrouwenpoort, 1 Nieuwe Waterpoort, m Verlaat. Enige genodigden bekijken scheepsmodellen, die op „Het Stokpaardje" waren geëxposeerd

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 2