Oat ió toe A dat „Algemeen Vrouwencomité Tot Opbouw"? Een prijsvraag vóór en legen ileniping 12 Elke maand kunt u in de Leeuwarder dagbladen een verslagje vinden over de bijeenkomsten van liet Alg. Vrouwencomité „Tot Opbouw", welke regelmatig in Het Baken gehouden worden. Nu telkens weer blijkt, dat menigeen eigenlijk niet precies weet, wat dit Comité is en wat het zich ten doel stelt, leek het ons goed, onze lezers(essen) hierover eens nader in te lich ten. Wij moeten daartoe eerst iets weten omtrent het ontstaan van Tot Opbouw. Dit dateert reeds van vóór de laatste wereld oorlog, nl. uit 19-39. Zoals verschillende van onze lezers(-essen) zich ongetwijfeld zullen herinneren, hield H.M. Koningin Wilhelmina in 1938 een radiorede, waarin zij opwekte de overal be staande schotjes tussen de mensen onder- ling op te ruimen en een betere volksge meenschap op te bouwen, gedachtig aan het „Eendracht maakt macht". Deze rede gehouden in het kader der Geestelijke en Morele Herbewapening, vond overal weer klank, zo ook in Leeuwarden. Nu dient het trouwens gezegd, dat ver schillende Leeuwarder vrouwenverenigin gen, waaronder de Vereniging voor Huis vrouwen, reeds eerder op practisch terrein tot onderlinge samenwerking waren geko men, b.v. bij de organisatie van de grote bazars in de dertiger jaren, ten bate van het Leeuwarder Crisis Comité. De bodem was dus reeds voorbereid. Op 17 Februari 1939, de geboortedatum van Tot Opbouw, was het ook weer de Vereniging voor Huisvrouwen, afd. Leeu warden, die afgevaardigden van alle vrouwenverenigingen bijeenriep om tot een hechtere samenwerking te komen. Op deze bijeenkomst, die onder leiding stond van mevr. H. C. Buisman—Blok Wybrnndi werd besloten het Alg. Vrouwencomité „Tot Opbouw" op te richten. De verenigingen zouden lid kunnen worden tegen een lage contributie en zij konden ieder een afge vaardigde sturen naar de vergaderingen. Particulieren zouden geen lid kunnen wor den: Tot Opbouw is geen vrouwenvereni ging! Doel was het contact te bevorderen tussen vrouwen van alle kringen en rich tingen en vooral te zoeken naar wat de mensen verbindt, niet naar wat hen scheidt. Men zal begrijpen, dat samenwer king op practisch gebied het meest voor de hand lag; veel werk moest worden ge daan en IS gedaan door vrouwenhand-u tijdens de mobilisatie, gedurende die vrese lijke oorlogsjaren en ook daarna. Oude jaarverslagen doorbladerend treft ons een veelheid van hulpacties: Rotterdam, de Betuwe, levensmiddelenschepen naar Hol land, kleding en huisraad naar Zeeland een cantine-wagen voor de militairen in Indië, jeugdactie Zeeuws-Vlaanderen, Bcatrix-oord enz. Eind 1948 werd echter het besluit geno men, niet langer de hulp van ledenvereni gingen in te roepen voor gezamenlijke col lectes en hulpacties, daar bijna de gehele maandelijkse vergadertijd hierdoor steeds in beslag werd genomen. Natuurlijk behield elke vereniging het recht zelf mee te wer ken aan inzamelingen, die haar goeddunkte. Toen echter in 1950 de Vrouwelijke Hulp verlening (VHV) in Friesland Tot Opbouw verzocht, voortaan op te treden als contact orgaan voor Leeuwarden van de VHV werd op het bovenstaande één uitzondering gemaakt: Tot Ophouw zou alle mogelijke medewerking verlenen aan één jaarlijkse collecte, nl. die van de VHV. Vooral die van 1951 zal menig Leeuwarder ingezetene nog heugen! Wie herinnert zich niet die 24ste Januari, toen 's morgens vroeg allerlei groepjes welgemoede vrouwen met hand karren door de straten trokken, huis aan huis geld en goederen ophalend voor de ontheemden in West-Duitsland? En de bergen goed in de Beurs, waar men nauwe lijks bovenuit kon zien? Dit was OPBOUW op z'n best. Het enthousiasme was aansteke lijk, het resultaat verblijdend. Telkens blijkt, dat naast al dit werk de doelstelling van Tot Opbouw: het leren kennen en begrijpen van elkanders inzich ten niet vergeten wordt. De afgevaardigden vertellen om beurten iets van het eigen verenigingsleven, hetgeen zeer verruimend is. Ook vertellen bestuursleden of func tionarissen van diverse nuttige instellingen soms iets over hun werk, b.v. over de Leeu warder Werkgemeenschap, de Stins, het Baken, de Moedermelkeentrale enz. Welk een efficiënte manier om 45 vrouwenver enigingen tegelijkertijd te bereiken! Vele malen reeds zocht het bestuur van Tot Opbouw, onder de voortvarende en bovenal kundige leiding van mevr. Buisman, contact met de Gemeentelijke overheid, met de PTT, de Intercommunale Waterleiding, bioscoopdirecties, de pers enz. om namens grote groepen Leeuwarder vrouwen bepaal de wensen en verlangens te uiten. Sinds 1950 zorgen onze drie vrouwelijke raads leden, die zoveel mogelijk om beurten tie Opbouwvergaderingen bijwonen, voor het zozeer gewenste contact met de Gemeente raad. Toen in December 1947 de eerste stadsbus dienst werd geopend, was dit mede te danken aan het ijveren van Tot Opbouw. Vele malen werd geprobeerd, ter wille van de Wijkbewoners van Achter de Hoven, aldaar een postagentschap te krijgen en ook deze pogingen zijn tenslotte met succes bekroond. Op het gebied van speelterreinen voor de opgroeiende jeugd en grasveldjes voor de kleuters was men minder gelukkig. Hier valt nog steeds zéér veel te doen in Leeuwarden, al zijn we nu op de goede weg. Ook op het gebied van de woning inrichting was Tot Opbouw bijzonder actief: reeds twee maal werden nieuwe, nog leeg staande woningen op verschillende manieren ingericht en voor het publiek opengesteld, beide malen met buitengewoon succes. Een uitstekend stuk practische voorlichting, door eendrachtige samenwerking tot stand ge komen. Helaas heeft het zo degelijk en kun dig opgezette woningrapport, in 1940 uit gebracht en ingediend bij de Gemeente raad, (nog?) niet het gewenste effect ge had, nl. dat bij de bouw van woningen meer geluisterd zal worden naar de stem van de duizenden huisvrouwen, die dag in, dag uit, hinder ondervinden van allerlei onge rief. dat vermeden had kunnen worden! Uit het bovenstaande moge U de betekenis duidelijk zijn geworden; Tot Opbouw is niet een soort eigen gemeenteraad van de vrouwen, zoals de heren wel eens smalend opmerken. Het heeft een geheel eigen ka rakter en het verdient als zodanig dan ook aller waardering, OOK die van de mannen! JWP En hier is een prijsvraag voor onze lezers, naar aanleiding van het probleem van de dem ping van de Voorstreek. Vóór de tiende Januari kan men zijn mening hierover schriftelijk aan de Redactie (Voorstreek 101—103) kenbaar maken. Wij stellen ons voor de beste inzendingen in het volgende nummer van ons maandblad te publiceren. Twee daarvan kunnen voor een bekroning in aanmerking ko men: één van de voorstanders van demping en één van de tegenstanders. De beste en dui delijkste uiteenzettingen van deze tegengestelde opvattingen worden beloond met prijzen van tien gulden!

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 12