&nóportiviteit IK' séman Deze zelfbeschermingsorganisatie nu, is op gebouwd in blokken; iedere blokploeg telt ongeveer 20 mensen; een aantal blokken samen vormt een wijk en de wijken samen vormen weer het grondgebied van de ge hele gemeente en vertegenwoordigen der halve de gehele gemeenschap. Aan het hoofd van een blok staat een blokhoofd, de leiding van een wijk berust bij een wijk- hoofd. W En hoe is nu de stand van zaken in Leeu warden, want dat zal U het meest interes seren. Wel, zoals reeds hiervoor werd uiteengezet berust de leiding bij de burgemeester. Het spreekt van zelf, dat die in tijden van mo bilisatie of oorlog zich niet persoonlijk met de BB. zal kunnen belasten, dus heeft hij - nu reeds een figuur, die de gehele BB. in Leeuwarden leidt en organiseert, dat is de heer Landmeter, wiens kantoor is ge vestigd in de oude manege, aan de Arends- tuin. Ieder van de hierboven genoemde vijf diensten in de overheidsorganisatie, heeft een verantwoordelijk hoofd en met de heer Landmeter vormen deze zes men sen waarbij nog enkele ordonansen. typiste, telegraaf, en telefoonbedieners e.d. de staf van de BB. organisatie in Leeu warden. Voor de diensten in de overheidsorganisatie is men bezig de werving van vrijwilligers voor te bereiden. Bij de brandweer zullen dat mensen zijn, die veel voor de brandweer gevoelen, bij de opruim- en reddingdienst Zullen uiteraard timmerlieden, grondwer kers e.d. zich het beste op hun plaats ge voelen, terwijl bij de geneeskundige dienst de Roode-Kruis-mensen en EHBO'ers een plaats zullen vinden. De dienst Sociale Ver zorging zal voor 't grootste gedeelte uit vrouwen zijn samengesteld; het werk in deze afdeling uitdelen van kleren, voed sel, dekking, het opvangen van mensen, die uit hun huizen zijn moeten vluchten enz. leent zich voor arbeid door vrouwen bij uitstek. De wijk- en blokhoofden met hun plaats vervangers zijn reeds aangezocht en hier er daar beginnen de blokploegen zich ook al te formeren. Maar U begrijpt. 3000 vrijwil ligers heb je maar niet zo één, twee, drie bij elkaar. Vooral ook, omdat ons volk vaak de noodzakelijkheid van deze BB. nog niet in ziet. Teneinde de bevolking van Leeuwarden hierover zo eerlijk en reëel mogelijk van voorlichting te dienen, heeft zich een plaatselijke commissie gevormd, waarvan de Heer Mulder, bestuurder van de Al gemene Bond van Ambtenaren, het voor zitterschap bekleedt. Het gaat deze com- misssie er niet om, dat zij op alle mogelijke wijze de mensen tot de BB. „overhaalt", neen zij heeft zich in de eerste plaats tot taak gesteld, de noodzakelijkheid van dit werk naar voren te brengen en wil dat doen doen dit ook door op allerlei bij eenkomsten, zowel door het gesproken woord, als door de film, de bevolking te wijzen op haar plicht. Haar plicht tegen over zich zelf, tegenover het gezin, tegen over de gehele volksgemeenschap. En daar bij wil deze plaatselijke commissie de din gen niet mooier voorstellen, dan ze zijn. Zonder dat men de bevolking onnodig angstig wil maken, meent men toch en naar onze mening terecht dat het nood zakelijk is, zich te realiseren, wat eventueel kan gebeuren. En als dat nare over ons zou komen, dat dan niet iedereen met twee linkerhanden In het officieel orgaan van de R.K. v.v. „Met Kracht Vooruit", de „M.K.V.-klok" lezen we in een stukje over sportiviteit: „Wij veronderstellen, dat lang niet iedereen beseft welke gevolgen de onsportiviteit teweeg kan brengen. Niet enkel op de eerste plaats voor de speler zelf, maar veeleer voor zijn overige medespelers. Wij weten wel, het gaat niet altijd met opzet, vaak gebeurt 't in het vuur van het spel, we kunnen het best begrijpen, maar dat neemt niet weg, dat iedere keer, wanneer der gelijke overtredingen tegen de sportiviteit worden begaan, iets wordt afgebroken van een geheel, aan de opbouw, waarvan enkele personen vaak met de inzet van al hun krachten in hun kostbare vrije tijd hebben gezwoegd." (Het blad „M.K.V.-Klok" werd ons toege zonden; mogen we bij deze gelegenheid andere verenigingen uitnodigen ook hun orgaan geregeld aan de redactie van ons blad toe te zenden?) staat, maar weet, wat hij moet doen, hoe hij het moet doen en waarom. In tientallen organisaties heeft de plaatse lijke commissie al iets verteld over de BB. Avond aan avond zijn films gedraaid in alle mogelijke verenigingen en plaatselijke afdelingen. Op de vliegfeesten met Hemel vaartsdag en op de Warenschouw-tentoon stelling in November in de Beurs, was een stand van de BB. aanwezig. Binnenkort komt er in verschillende wijken in de stad Leeuwarden een etalage in het kader van de BB. Op 11 December vond een grote openbare vergadering plaats in zalen Schaaf. Er zijn brochures en folders om de inwoners in te lichten over de taak, die ieder, het wel met ons volk menende, Nederlander zich heeft te stellen. Wanneer Uw blokhoofd straks een beroep zal doen op U, bent U dan bereid ook mee te werken, deze organisatie te doen slagen? Wij hopen vurig, dat het nooit nodig zal zijn. Maar als de nood aan de man komt. is het te laat, dan nog Uw diensten ter be schikking te stellen. Doe het nü! Helpt mede, terwille van Uw medemens, deze simpele en toch wellicht zo belang rijke arbeid, te verrichten. Mits wij beschikken over een parate orga nisatie van goed geoefende en goed uit geruste vrijwiligers, kunnen de gevolgen van een eventuele nieuwe oorlog voor de burgerij, kunnen dus het aantal slachtoffers en de materiële schade, zeker met meer dan de helft worden verminderd. B.B. rekent op U! f Ik hab in séman kennen, Dy foer de wrald yn 't roun; Hii hie yn 't dlde Frysl&n In leaf lik famke foun. Hij sei oan 't stran: „Myn fanke, Gau kom ik ryk werom; Dan sil ik net wer skiede Fan dy, myn leave blom." It famke kamen d'eachjes Sa fol fan süvre dau; Hja lei har han yn sines En sei: „Ik bliuw dy trou." By 't stcalkjen oer de baren, Oan /dn, 't sij ier of let, Yn stoarmen en gefaren Syn faem forgeat er net. Doe hat de dea him iconken, En 't boldre, hol en rou De séman is fordronken. Mar bleau syn famke trou. P. J. TROELSTRA.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 7