afdeling bestaat uit vier ploegen van twee man; hun normale vervoermiddel wordt al door de naam aangeduid. Ten derde: de Waterpolitie, die twee man sterk is en eveneens onder leiding staat van brigadier A. de Boer. Het surveilleren geschiedt veelal met de motorboot, die de politie rijk is. Ten vierde: de buitenpost Wirdum, die bediend wordt door de hoofdagent E. Bek- kcma, die voor zijn uitgestrekt gebied (het zuidelijke plattelandsgedeelte van de ge meente) over een motorfiets beschikt. Motorbrigade Aldus is de indeling en nu moet u nog weten welke taken er op deze afdelingen rusten. We beginnen weer met de Motor brigade. Zij houdt zich in het algemeen bezig met de surveilleren op de straten en wegen voor het toezicht op het wegverkeer. Daar bij wordt zowel op de gedragingen van de weggebruikers als op de toestand van hun voertuigen gelet. Wanneer aan het laatste iets ontbreekt of schijnt te ont breken, dan kan een technische controle worden uitgeoefend, die zich in de eerste plaats op de stuurinrichting en de remmen richt. Het stuur van een auto mag een geringe speling hebben, maar wanneer deze te groot is, dan moet ingegrepen worden. Voor het meten van deze speling beschikt de Verkeerspolitie over een grote metalen gradenboog, die op het stuur kan worden gelegd en de speling laat vaststellen. Ingewikkelder apparaten zijn nodig voor het meten van de remcapaciteit, waarbij om te beginnen al rekening moet worden gehouden met de vraag of de auto beladen of onbeladen is. In het laatste geval zal de rem uiteraard meer effect heblren dan in het eerste, zodat men eventueel door om rekening tot een constante waarde inoet komen. De eenvoudigste remmeter is de ralento- meter, die op een kleine waterpas lijkt en waarbij het luchtbelletje in een glazen buisje verder uitwijkt naar mate de rem capaciteit groter is. Het bezwaar van dit apparaat is, dat het tijdens het remmen moet worden afgelezen, zodat de eigenaar van de auto, die de remproef uitvoert, niet in staat is zelf het resultaat van de meting te zien. De Engelse tapley-meter heeft dit be zwaar niet; het instrument wordt aan een treeplank geschroefd en de remcapaciteit is van een cylinder met cijfers af te lezen. Deze cylinder blijft op het maximum staan, ook wanneer dc auto weer tot stilstand is gebracht. Bij deze controlewerkzaamheden komt ook nog het opsporen van vermiste motor rijtuigen, die gesignaleerd staan in een register, terwijl de Verkeerspolitie verder beschikt over een register waarin o.m. de namen voorkomen van personen, aan wie de rijbevoegdheid is ontzegd. Beweert een chauffeur, dat hij per ongeluk zijn rijbewijs heeft vergeten, dan kan meteen even worden nagekeken, of er bijzondere rede nen voor deze vergeetachtigheid bestaan. Hierbij aansluitend vermelden we nog enige bijzondere taken voor de Verkeers politie, zoals de regeling van het verkeer bij gelegenheden, waarbij een grote drukte te verwachten is en 'het geven van adviezen inzake verkeersaangelegenheden. Ook de controle op bussen en huurauto's, die door de Rijksverkeersinspectie perio diek worden gekeurd, behoort tot de taak van dc Verkeerspolitie. Rijwielbrigade Naast de Motorbrigade heeft men dus de Rijwielbrigade, waarvan men de leden niet moet verwarren met de straatagenten, die op de fiets in hun „blok" surveilleren. De rijwielagenten, die 's winters een leren jas dragen, gaan er doorgaans samen op uit en vinden hun werkgebied ook en vooral oir de buitenwegen dn het Noorden van de gemeente, waar ze moeten letten op baldadigheid en 'het naleven van de wetten, die voor de bescherming van de levende natuur zijn ingesteld, zoals de Visserijwet. Verder treden ze op als „reservisten" bij alle mogelijke gevallen: burenruzies, narig heden door inwoning veroorzaakt, vecht- De agent van de Verkeerspolitie W. Bruining bevestigt de tapley-meter, voor de controle van de remcapaciteit, aan de treejilank van een auto. part en de inde nisa ovei lene de De zev gen bijz schi die wa( pla: wai de gaa gei vrij hee In age hee Ov nie Bel gel hij du: net dai

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 10