EEUWARDEN bood hulp aan noodgebieden Ofskriuwer als generaals, officieren, bakkers, slagers. OolTde harlekijns waren schitterend uitge dost. Dit alles met elkaar leverde een leven dig schouwspel op. Verder was de bekende, toen nog jonge liedjezanger, Jentje Woudenberg aanwezig; hij is bij de oudere Leeuwarders bekend om de liedjes die hij op straat zong. Op alle belangrijke gebeurtenissen, misdaden, on gelukken enz. maakte hij later zijn liedjes. Deze man reed op een bijzonder soort schaatsen, n.l. talhoutjes. Bovendien had hij onder zijn jas een mooie zwarte kat, die hij op een gegeven ogenblik losliet, tot grote hilariteit van het publiek. De attracties wer den afgewisseld met vuurwerk en muziek. Maar het gloriepunt zou nog komen. Lr was een ongeveer tien meter hoge stellage in elkaar getimmerd, een soort pyramide, naar boven op een punt uitlopend dus en aan alle kanten van treden, als bij een trap, voorzien. Daar zouden de gecostumeerde rijders op plaats nemen, heel bovenop een, daar onder twee, vervolgens drie of vier (al naar de omvang der gecostumeerden) en zo aan alle kanten. Aan dat ding had men van onderen twee balken gemaakt als bij een slee, want het was de bedoeling de pyramide met de levende have om de ijsbaan te trekken. Toen alle plaatsen bezet waren, werden er twee paarden voor gespannen en begon men onder gejuich van het publiek de tocht om de baan. Maar die tocht werd met vol bracht; men was een eindje op weg en toen begon het ijs: boemboembrrr. boem. Het volk rende naar de wallen om van het gevaarlijke ijs af te komen, en de gecostu meerden maakten dat ze van hun hoge plaatsen naar beneden kwamen. Gelukkig bleef het bij knallen, want het ijs bleet in tact. Dit was het einde van een groots op- gezet feest. R y. A BRUG Forflok en forflok it, tsienris, dit simpel blêd papier dêr't har Mn wis en koel oer gien is, Forflok. Mar forlük gfin spier. Untsiferje de halen, bigien yn k&ldbloedige drift, fan dit foar gjin hert to fortalen spytgnyskfend spikerskrift. Biglimkje dom en skynhillich, ta 't lefste selsforrie ré, dit stillibben, sleau, goedwülich, mei moarnsbrogge, krante en thé. Forflok. Forflok har tsienris, hwaens Mnpalm wreed en rebels oer dit warleas papierflak gien is. Mar tsienris mear dysels. ANNE WADMAN Woensdag 11 Februari werd de bcgrotings- vergadcring van de gemeenteraad van Leeuwarden gehouden. Bij de opening daarvan heeft de burgemeester, mr. A. A. M. van der Meulen, gesproken over de hulp, die van gemeentewege aan de rampgebie den is geboden. Op de Zondagmiddag na de ramp heeft de burgemeester laten omroepen, dat kleding en levensmiddelen naar drie plaatsen gebracht kon worden. Twee gebouwen werden ter stond belangeloos ter beschikking gesteld: garage De Zeeuw in de Leeuwrikstraat en het V.V.H.-gebouw in de Carel van Man- derstraat. De gemeente bestemde direct de voormalige manége aan de Arendstuin, nu het centriun van de Bescherming Bevolking, voor dit doel, waar de heer J. T. Ablij, hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de B.B., de leiding kreeg. De medewerking van de burgerij was zeei groot; er werden grote hoeveelheden goede ren van goede kwaliteit afgestaan, hulp werd verder geboden bij het sorteren, het inpakken, inladen en vervoeren. De Politie zorgde voor de ordemaatregelen. 's Avonds vertrok een groot convooi, waar bij ook een lichtaggregaat van Gemeente werken met personeel was. Dit aggregaat heeft een week lang uitstekend werk ge daan in de buurt van Abbenbroek. Maan dag werd de goedereninzameling geconcen treerd op het gebouw van de Bescherming Bevolking, waar de heer Ablij de leiding hield. Hij werd geassisteerd door het nodige personeel. Dinsdag verleende de burgerij bijzondere medewerking. Er werd gewerkt tot in de nacht; Woensdag was de manége vrijwel leeg. Toen dit nodig bleek te zijn is het B.B.- centrum ook ingericht als informatiecen trum, bezet met gemeentepersoneel. Bij de voorbereiding en de uitvoering van de collecte op Dinsdag werd medewerking verleend door tal van gemeentelijke functio narissen en door de Politie als dienst. De opbrengst werd naar de Beurs gebracht, waar eveneens hulp werd geboden door ge meentepersoneel. Het Leeuwarder Rampencomité, waarvan de burgemeester en de secretaris deel uit maken, heeft in een vergadering in de nieuwe zaal van het Stadhuis besloten lot adoptie van een gemeente in het rampge bied, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze adoptie heeft tot doel hulp te bieden van burgerij aan burgerij, bij die zaken, waarbij de ge troffen burgerij hulp nodig blijkt te hebben. In het kader van deze adoptie zal vermoe delijk een verdere taak van gemeente diensten en bedrijven komen te bestaan. Zo nodig zullen aan de raad voorstellen wor den gedaan. Bij de hulpverlening heeft een prettige en doeltreffende samenwerking tussen burgerij en gemeentediensten en functionarissen be staan. De grote bereidheid van de burgerij om mede te werken en te offeren tot leni ging van de ontzettende nood stemt tot grote voldoening. Er is ongeveer duizend ton goederen bijeengebracht, de inzameling van geld gaat nog steeds door. Tot zover de toespraak van de burgemeester bij de opening van de eerste raadsvergade ring na de stormramp. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het lichtaggregaat van Ge meentewerken werd bediend door de heren B. Nieuwland en B. Paassen van deze dienst, die de apparatuur met een vijftons- vrachtauto naar het rampgebied brachten. De verlichtingsinstallatie, die men zal ken nen van nachtelijke werkzaamheden op de straten, is uitgerust met tien lampen van duizend kaars. Na een vergeefse poging om Zuidland te bereiken, weid koers gezet naar Abbenbroek op Voorne, waar van half vier tot zeven uur in de morgen licht werd gegeven bij een polder, die daarna onder water kwam te staan. Assistentie werd verder verleend bij de evacuatie van de bewoners van Abben broek. Over Heenvliet kwam het aggregaat in Brielle terecht, waar het door de Provin ciale Waterstaat naar het Voomsekanaal werd gestuurd. Bij Hellevoetsluis werd bij de doorbraak in de dijk licht gegeven, ten slotte volgde daar een bange vlucht door water van zestig centimeter hoogte. Ook later is weer bij de zeedijk en het Voomse kanaal gewerkt. De mensen en het lichtaggregaat zijn be houden in Leeuwarden teruggekeerd; hun omzwervingen zijn tekenend voor de ver warring, die in de eerste dagen in het overstromingsgebied heerste en voor de op offeringsgezindheid, die door velen - en ook door Leeuwarders bij deze nationale ramp is getoond. Verschillende Leeuwarders hebben indivi dueel hun medewerking in de rampgebie den aangeboden, waarvan daar een dank baar gebruik is gemaakt. We denken hierbij aan de radio-amateurs E. K. de Haan en J. Calsbeek, die samen met de heer C. de Groot, met een verplaatsbare zender in Zierikzee het berichtenverkeer hebben ver zorgd en „droppings" uit vliegtuigen geleid.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 13