F.v.d.Wal Feiten en Feitjes Dit is de jonge-kind' ren-hoek Ven oude Tante Pannekoek! N.V. ERVEN KOUMANS SMEDING Schoenen 15 uit de vorige eeuw 5 Maart 1808. E. W. van Breest Smallen- burg en E. F. Wierdsma continueren (zetten voort) de drukkerij en boekhandel van Wed. W. Wigeri op de Kelders in den Rotter- damschen Erasmus te Leeuwarden. 13 Maart 1808. Overleden Samuel Jean Renaud, leraar bij de Waalse gemeente te Leeuwarden, oud 71 jaar, gehuwd met W. B. van Bronkhorst. 26 April 1808. Overleden Jan Zeper, vader van Pier Zeper, burgemeester van Leeuwar den, op het landgoed Hahn te Oldenburg. 22 October 1808. R. Ruitenschildt op het Dokkumerend te Leeuwarden begint aldaar een kaarsenmakerij. 14 Januari 1809. In de schouwburg te Leeuwarden: Het hanenknuppelen door A. v. Kotzebue en tot nastuk het blijspel Het Franeker studentenleven. 21 Januari 1809. Hardrijderij van 64 onge huwde vrouwen te Leeuwarden om een gouden oorijzer en een streng gitten in goud met kroontje, gewonnen door Haukje Gerrits te Veenwouden en Mayke Meijes te Heeg, op een baan lang 38 koningsroeden in plm 12 seconden. 26 Mei 1809. Gerrit Roukes, brander op het Schoenmakersperk te Leeuwarden be richt, dat de jenever per aam 8 is opge slagen. 8 September 1809. Verschillende gemeente besturen in Friesland loven een premie van 150 uit aan hen, die als vrijwilligers wil len dienen in het Friese bataljon, dat zich heeft gevormd. 18 April 1810. De renbneester der domei nen afkomstig van de Vorst van Nassau verhuurt de Prinsetuin te Leeuwarden voor zes jaar. Fa. H. JOLMERS Zn. VERHUIZINGEN - TRANSPORTEN IMMAKAOC Z.Z. 67 IMUWARDfcN TiUFOON 4»»» Goed zo! Dat was me nog eens een grote zak met post, die voor Tante Pannekoek werd leeggeschud!! Héél veel kinderen hadden meegedaan aan de prijsvraag, waar als stad: „Leeuwarden" uitkwam; de dieren waren: leeuw, ezel, eend, uil, wesp, aap, ram, duif, ekster, nachtegaal. Alle oplossingen waren goed, maar we kunnen natuurlijk niet aan iederéén een prijs geven! De gelukkigen zijn ditmaal: Dirk Jan Kalma, St. Eustatiusstraat 19; Pieter Ane Wiersma, Pieter de Hooghstraat 6, oud 10 jaar; en Cornelis Kikstra, Troelstraweg 234. Bravo, jongens! Jullie kunnen je prijsje gaan halen aan het bekende adres: Voorstreek 101-103, bij de Erven Koumans Smeding. En nu heeft Tante Pannekoek op een dag een paar zevenmijlslaarzen aangetrokken (dat was maar goed, want 't sneeuwde hard) en zij heeft in een paar stappen een wandeling door de stad gemaakt. Nu is 't nemen van zo'n grote stap wat vermoeiend en dus rustte zij telkens even uit. Nu moeten jullie eens raden waar zij uitnistte! Ik denk, dat alleen de oudere kinderen het zullen kunnen raden. Voor de jongeren komt een volgende keer een prijsvraag, die gemakkelijker is. Na de eerste stap stond Tante Pannekoek voor een groot gebouw, waar veel fietsen geparkeerd waren; er gingen steeds mensen in met pakjes, telegrammen, geld, enz.; als zij er weer uit kwamen hadden zij dikwijls kleine gekleurde papiertjes bij zich met lijm aan de achterkant. Tegenover het gebouw stond óók weer een groot gebouw, daar werkten heel veel dames en heren; wanneer die op een dag eens zouden zeggen: „we doen het niet meer", dan zou het er met de provincie Friesland maar lelijk uitzien! Na de volgende stap rustte Tante Pannekoek uit op een grasveld, 's zomers zijn er mooie bloemen en er staat een muziektent. Daarna kwam zij terecht bij een berk op een grasveld, waar in het voorjaar honderden crocussen bloeien. Wéér een stap verder en zij stond naast een schildwacht in grijsblauw uniform; nóg een stap en zij was op het kruispunt van een drukke rijweg Oost-West en een spoorlijn Noord-Zuid; de spoorlijn was wat verroest, want er reed niet dikwijls een trein langs. Bij de voorlaatste stap stond zij op een heuvel, waar vroeger een molen heeft gestaan (de straat aan de overkant van de gracht heet ook nog Molenstraat) en bij de laatste stap was zij thuis, want toen stond zij ergens waar jullie je prijs kunt gaan halen, als je een raadsel goed geraden hebt en tot prijswinnaar wordt uitgeroepen. Wie kan nu precies vertellen, waar Tante Pannekoek overal geweest is. Vóór 10 Maart je oplossing inzenden bij „Tante Pannekoek", p/a. Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101-103; zet er bij je naam en adres en hoe oud je bent. En Tante Pannekoek vindt het érg gezellig, als je er een briefje bij schrijft zoals sommigen nu ook deden; wat kunnen de meeste Leeuwarder jongens en meisjes keurig schrijven!! Hartelijke groeten van dS-1-* Bn lOODGIET£aS3ZDit!JF Telefoon 4066 KELDERS 27 LEEUWARDEN Telefoon 4493 VOORSTREEK 101-103, LEEUWARDEN TELEF. 8348 Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij - Offsetdruk Levering van 1e klas Drukwerk voor Misvormde, gebrekkige en fl gevoelige voeten levert U Rijksgedipl. Orth. Schoenmaker Nieuweweg 11b Leeuwarden Telefoon K 5100 - 4690

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 15