1 f De veiligheid van de burger en van zijn eigendommen ^YYlen weet niet aiieó OPENBARE ORDE „Openbare orde en veiligheid" vermeldt maar weinig posten, I maar niemand zal I bet belang daarvan /in twijfel willen 'v y trekken, want dit zou gelijk staan met het ontkennen van het nut om mens en goed te beschermen tegen de vele geva ren, die zich kunnen voordoen. We denken hierbij in de eerste plaats aan de politic. De financiering van het politic apparaat is grotendeels een zaak van het rijk, dat een groot deel van de voor deze dienst benodigde uitgaven terugbetaalt aan de gemeente. Van elke honderd gulden, die de gemeente moet besteden om de hele huishouding in stand tc houden, heeft de politie 8,67 nodig, maar het rijk be taalt daarvan 8,24 terug. Vergeleken met het bedrag, dat voor de politie nodig is, hebben we de brandweer „op een koopje". Van elke honderd gulden der uitgaven krijgt deze dienst 89 cent. Nieuw is de post voor de Bescherming Bevolking symbool van de onrust en en onzekerheid van deze tijd. Ook hiervan komen de kosten voor een zeer belang rijk deel voor rekening van het rijk. Dat de bevolkingsregisters en de burger lijke stand eveneens bij de openbare orde thuishoren, is wel te begrijpen al moet men misschien even nadenken voordal men het dóór heeft. Het gehele hoofdstuk „Openbare orde en veiligheid" kost de gemeente 1.136.420. Per honderd gulden van de uitgaven is dit 11,70. Hier is de specificatie: Politie 843.500 (hiervan wordt van het Rijk terugontvangen 801.290). Brandweer 86.345. Bescherming bevolking 74.985 (hiervan terug van het Rijk 51.700). Bevolkingsregisters en burgerlijke stand 131.590. Ernstige branden treffen Leeuwarden ge lukkig niet vaak, maar wanneer het vuur aan onze eigendommen mocht gaan knagen, dan rukt meteen de Brandweer uit om de strijd tegen deze vernielende kracht aan te binden. Regeren is vooruit zien, maar het zes de zintuig ontbreekt de bekwaamste ge meentebestuurders. En daarom hoort op de gemeentebegro ting ook een post „Onvoorzien" te prijken; het is op de begroting van Leeuwarden voor dit jaar overigens maar een postje van 151.555, waarvan nog moeten worden afgetrokken de lasten van oude tekorten uit de oorlogsjaren, die 71.555 bedragen. Anderhalve gulden van elke honderd gul den blijft voor dit hoofdstuk beschikbaar. ONVOORZIEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 5