1 verleden heeft gehad is ons nooit duidelijk geworden, maar het leverde een bruikbare slaapkamer op. De laatste etappe van onze ontdekkingsreis bracht ons in de kelder, een griezelige, sombere en grote kelder, die herinneringen opriep aan de ondergrondse verblijven in vroegere kastelen, waar de gevangenen werden opgeborgen en gemarteld. In deze kelder der zuchten vonden we nog een af gesloten gedeelte, dat de cel voor het groot ste geboefte zou kunnen zijn geweest. We hebben lang gepeinsd over het doel van dit hok en werden ten slotte op weg geholpen door het feit, dat het licht alleen kon bin nentreden door een raampje met rood glas. Waarschijnlijk heeft een vroegere bewoner het als donkere kamer voor de fotografie gebruikt een weinig sensationele op lossing van het mysterie, waardoor de gru welkamer-theorie geheel op de achtergrond raakte. Zo werden we door zwerven in het huis wijs, al wil dit niet zeggen, dat we het ooit geheel hebben leren kennen. De irritante leemten in onze huiselijke kennis werden veroorzaakt door het feit, dat verschillende wanden niet aaneensloten. Door passen, meten, vergelijken en kloppen tegen de muren kwamen we tot de ontdekking, dat er op verschillende plaatsen verborgen ruimten moesten zijn. We konden er, zon der liet gebruik van breekijzers en bijlen, niet in doordringen en waren slechts in staat door enkele kieren en reten te ontdek ken, dat het pikdonker was in deze geheime ruimten. De gedachte, dat hier een schat verborgen zou kunnen zijn, heeft ons jaren lang bovenmatig geprikkeld, maar we durf den er de bijl niet in te zetten het huur contract sprak een al te duidelijke taal op het punt van schadevergoeding. ryt was het huis, waarin wij enige jaren hebben gewoond, met alle lusten en las ten, die daaraan verbonden waren. Het grote voordeel was, dat we elkaar nooit voor de voeten liepen. Er was niet alleen ruimte genoeg, er was ruimte te over. Ik heb irie verschillende keren alleen in de kamer gewaand, terwijl in werkelijkheid mijn vrouw zich elders in het vertrek be vond. Dergelijke misverstanden duurden uiteraard niet lang, maar ze waren koddig en tegelijk typerend voor de ruimtelijke situatie. Voor de kinderen was het grote huis, met zijn vele hoeken en gaten, een onuitputte lijke bron van vermaak. Ze konden erg pret tig verstoppertje spelen en achtten het dan de plicht van hun ouders om hen te zoe ken. Dat was vermoeiend; later ontdekte ik, dat het veel prettiger was de rollen om te keren. Ik bood aan me te zullen verstop pen en de kinderen mochten zoeken. Ter verpozing nam ik wat lectuur mee en dan trok ik me terug, met een boekske in een hoekske. Bij een doeltreffende organisatie van dit spel kon ik meestal wel op een rus tig kwartiertje rekenen, voordat ze me ont dekten. Lastig werd het, wanneer het spel ernst was. Vaak waren de kinderen op strategi- sche ogenblikken als etens- of bedtijd zoek en dan kostte het heel wat moeite ze te ontdekken. Natuurlijk kon men roepen en het geluid drong ver door de holle gangen. Maar het bleek mogelijk, dat ze buiten ge hoorafstand waren en het was eveneens mogelijk, dat ze de oproep opzettelijk on beantwoord lieten, zich daarna verschuilend achter het pseudo-argument, dat ze wer kelijk niets hadden gehoord. Voor het toe passen van een gerechte straf wegens onge hoorzaamheid ontbrak dan het wettig en overtuigend bewijs. Nu hebben onze kinderen ouders, die de zachtzinnigheid in de opvoedkunde prefe reren boven de harde hand. Daarom hieven de kinderen verschoond van het geweldda dige optreden, dat ouderwetse paedagogen als de hoogste wijsheid beschouwen. Zelfs de kelder met zijn angstwekkend schemer duister bleef buiten beschouwing bij de handhaving van de huiselijke orde en rust; wanneer het over gevangenisstraf ging, dan verwezen we altijd naar de mogelijkheden, die het politiebureau aan stoute kinderen bood. „Daar krijg je brood met spinnen," plachten de jongedames dan te vertellen, als aanvulling van het dreigement. Deze uitweiding over onze zachtzinnige pacdagogie zou niet volledig zijn, wanneer ik daarvoor niet een ander practisch argu ment aanvoerde. Stel, dat we de kinderen krachtdadig hadden aangepakt en het ge weld hadden gebruikt in plaats van het redelijke argument. Misschien waren de kin deren dan zo beu vim het al te knellende ouderlijke gezag geworden, dat ze definitief uit onze gezichtskring waren verdwenen. U kunt dit belachelijk vinden, maar u kent ons huis niet. In Suriname hebben in vroegen; tijden vele negerslaven de vrijheid veroverd door een voudig weg te lopen en ergens op een on vindbare plaats in het oerwoud te gaan wo nen. Deze mogelijkheid bestond ook in ons huis; de kinderen hoefden alleen maar een middeltje te ontdekken om in een van de on- bekende ruimten te verdwijnen en ze zou den voor het scherpste speurdersoog on vindbaar zijn. In een grote ruimte faalt de straffe regeerdershand. Mijn verdere beschouwing over het huis moet gewijd zijn aan de vele grote moeilijk heden, die de huisvrouw hier ontmoette. Een vrouw wil haar huis netjes houden. Er moet op zijn tijd geveegd, gepoetst, geboend en gedweild wor den. In de glorietijd van het huis liet men deze karweitjes opknappen door dienstbo den en werksters, die heus de handen vol hadden aan de grote kamers en de lange gang. Misschien zijn toen stof en andere ongerechtigheden nauwgezet en volledig verwijderd, maar dan is het toch wel een merkwaardig feit, dat een oud huis veel meer stof bevat dan een nieuw. Men kon vegen zoveel men wilde, de dweil kon niet noeste vlijt worden gehanteerd. Er kon wor den gepoetst en gewreven met alle energie en ijver, die een goede huisvrouw eigen zijn. het huis bleef stoffig, het kreeg er geen frisse, Opgewekte schoonmaaktint van. En dit was het bedroevende voor de vrouw, die haar dagelijkse, zware arbeid moest ver- Vrij kwartier.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 4