<j5okma JAN BAKKER Telefoon 5588 Feiten en feitjes uii de vorige eeuw Fa. H. JOLMERS Zn. JgBc Sportrijwielen f 147.50 HERENMODES tot in het meest aparte genre 5 richten zonder de animo, clie ontstaat wan neer men de resultaten van het werk ziet. Het werk moest gebeuren, maar het ge beurde plichtmatig, want het was bij voor baat een uitgemaakte zaak, dat de onderste lagen vuil niet meer verwijderd zouden kunnen worden. Dan was er de enorme afstand tussen de woonkamer en de keuken. Trap af, gang doorgang terug, trap opVele malen per dag moest deze weg worden af gelegd naar de keuken en naar de voordeur, wanneer er gebeld werd. Kortom, het huis was een wanhoop voor de huisvrouw en het huis was een merkwaar dig voorbeeld van ondoelmatige ruimtever deling, ontstaan in een tijd, toen men het in de pompeuze grootte van de vertrekken zocht en niet in de doelmatigheid van het geheel. Toen er niet met materiaal gewoe kerd hoefde te worden en toen een archi tect zich alleen maar zorgen hoefde te ma ken over de vraag of de bewoners hun wel stand voldoende weerspiegeld konden ach ten in de omvang en de uiterlijke glans van het geheel LJ et einde van de woonpcriode in het grote huis is thans gekomen. Het heeft enige tijd geleden een nieuwe eigenaar ge kregen, die het een nieuwe bestemming zal geven, waardoor het gedeeltelijk als woonhuis zal hebben afgedaan. De verhui zers hebben onze inboedel in de grote wa gen geladen en ze zijn naar een buitenwijk gereden, waar een flatje op ons wachtte. Een nieuw flatje, dat niet veel groter is dan één zo'n grote kamer van het herenhuis. We hebben ons afgevraagd hoe we daarin zouden kunnen wennen en wonen, hoe we daarin de ruimte zouden kunnen vinden voor onszelf en voor onze inboedel. Want bij alle onaangenaamheden en alle gebre ken van het oude huis hadden we het toch leren waarderen 0111 zijn grote, bijkans on begrensde ruimte. Het leek ons een zware beproeving tussen enge muren te moeten wonen. Maar we hebben ons vergist. Het huis is klein, maar het is niet te klein. Het is pre cies wat een huis hoort te zijn. De ruimte is verdeeld in vertrekken, die nauwkeurig en weloverwogen naast elkaar passen. Er is geen halve meter verknoeid; de legpuzzle is opgelost zomder dat er gaten of stukjes zijn overgebleven. Dit woekeren met de ruimte is voor een be langrijk deel uit de nood van de tijd ge boren. Het kan niet anders en daarom ge beurt het. Dit is de negatieve kant van de moderne woningbouw, maar er is ook een belangrijke positieve kant: hot streven naar een compacte, eenvoudige bouw maakt de huizen gerieflijk om te bewonen en om te onderhouden. Met het grote huis waren we geen slacht offers van de woningnood. We hadden een dak boven het hoofd en het was een kolos saal dak. We hadden een huis, het was een kolossaal huis, oud, grillig, vreemd en een tikje mysterieus. Het was een huis, dat pië teit verdiende waar waardering ontbrak, omdat het zijn tijd had overleefd. De tijd van de overdaad, althans voor de weinigen, die zich deze konden permitteren. Daarmee vergeleken is het flatje nietig, koel en zakelijk. Het is on-romantisch; er zijn geen verborgen kasten of ruimten. Maar in de oprechtheid waarmee het zijn zuivere bedoelingen demonstreert is het sympathiek, zeer sympathiek zelfs. En daarom past naast een weemoedig af scheid van het oude een blijde kennis making en begroeting van het nieuwe, dat door zijn eerlijkheid al direct een plaats in ons hart heeft veroverd. K. 2 December 1811. De kroning van Z.M. de Keizer en Koning herdacht met vlaggen der torens, publieke gebouwen en schepen, 's Avonds lokken de welverliehte publieke gebouwen een grote menigte op straat. 16 Dec. 1811. Waubert de Puiseau vraagt een eerste secondant aan zijn kostschool te Leeuwarden, kennende drie moderne talen, salaris 300 a 400 gulden. 28 Dec. 1811. De herenigde Hollandse tonelisten, onder directie van H. Kup en P. de Koning, voeren te Leeuwarden op Eridolin of de Boodschap naar de Ijzer smelterij, naar Schiller, gevolgd door De Erfenis van Kotzebue. 29 Dec. 1811. De maire (burgemeester) van Leeuwarden verwittigt de ingezetenen, dat voortaan de inschrijving in het register der huwclijksproclamatiën geschieden zal op iedere Vrijdag van 10—12 uur. 17 Jan. 1812. De nagemaakte koffie, ge fabriceerd bij K. S. Siebrands te Huizum, kost het pond zes stuivers, de bloein- cichorei vier stuivers en de siroop, bereid uit mangclwortel twaalf stuivers. (Ook de Franse tijd was een tijd van surrogaten!) 29 Jan. 1812. De lichting 1810, voor Friesland bestaande uit 396 manschappen, wordt opgeroepen om 25 Februari ten strijde te trekken. 14 Febr. 1812. J. II. Mattijsen 'op de Nieuwestad te Leeuwarden beveelt zidh aan als portret- en kunstschilder. 13 Maart 1812. De prefekt van Friesland maakt bekend, volgens een besluit van de Keizer Napoleon, dat het bereiden van siroop uit de beetwortel vrij staat en daar voor geen vergunning nodig is, evenals voor de suikerraffinadeurs. VERHUIZINGEN - TRANSPORTEN FMMAKAOC ZZ tl- IE IUW ARDEN TEU »OON 4595 in Groen, Grijs en Rood Verder Phoenix, Union, Erres enz. van f 144.- tot f 250.- Uw oude fiets ruilen wij in Ook moffelen en repareren Loop even aan, het loont de moeite. Gratis advies Leeuwrikstraat 147 Leeuwarden Prijs? slechts f 1 32.- met dynamo, kap en slot f 15.50 compleet dus totaal 147.50 van oud; Wigersma sinds 1 855 Naauw 8

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 5