INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER VERENIGING VOOR ZkCenniómcilzing met de 8 woorden van dr. Kraft wel blijkt, op niet- politiekc grondslag. De middelen, die de vereniging ter berei king van haar doel aanwendt, zijn; le. liet bevorderen van briefwisseling 2e. het uitwisselen van Nederlandse jonge lieden met die van andere landen, in dividueel of in groepen 3e. het organiseren van kampen 4e. het vormen van plaatselijke groepen 5e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk zijn Tot de vele organisaties, die Leeuwarden rijk is, behoort ook de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer. Wat is dit voor een vereniging en welke zijn haar doelstellingen? Wanneer men buitenstaanders, die toch wel eens iets van I. zoals de naam afgekort wordt, hebben gehoord, daar naar vraagt, krijgt men bijna steeds ten antwoord, dat het een reisvereniging voor de jeugd is. Toch is dit antwoord niet juist. Laten wij dr. Kraft, de huidige landelijke voorzitter even aan het woord: „Waar het I. J. om gaat, is niet het transporteren van hele horden naar de vreemde en die horden daar door de musea te laten draven, enige bergtoppen te doen nemen of orangeades op boulevards te laten consumeren. Neen, Intern. Jeugdverkeer heeft een ander doel. Het wil de Nederlandse jongeren niet zo zeer in contact brengen met het buitenland zelf, maar met de buitenlandse jongeren. Het wil de jonge mens in het eigen land confronteren met zijn leeftijdsgenoten bui ten de grenzen. Het wil de trait d'union zijn tussen de jeugd in de diverse landen. Het wil de Nederlandse jongeren brengen tot gedachten-uitwisselingen en zo mogelijk niet al te zeer aan de oppervlakte. De jonge mens moet de jonge mens elders leren ken nen en waarderen." In de statuten is het doel van de vereni ging dan ook als volgt omschreven: „Het be vorderen van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de Nederlandse en de buitenlandse jeugd." Vriendschap is een zeer belangrijk goed en indien wij dit woord vriendschap gaan ver vangen door „liefde tot de naaste" (want in wezen sluiten deze liegrippen nauw bij elkaar aan) dan noemen wij reeds een van de pijlers waarop een gezonde samenleving moet rusten. Hoeveel ellende komt niet voort uit het feit, dat vriendschap verloren gaat, ja zelfs verandert in haat? In de internationale samenleving leidt zo iets na korte of lange duur tot een oorlog met alle gevolgen hieraan verbonden. Teneinde dergelijke catastrophen te voorko men, zijn reeds vele organisaties opgericht, verdragen gesloten, plechtige verklaringen afgelegd enz. enz., maar wat baat dit alles, indien de idee van internationale vriend schap niet bij de individuele mens leeft? Zou bijv. Hitier ooit enige kans gehad heb ben en zou de Duitse bevolking er zo zijn ingelopen, indien in de vooroorlogse jaren een stevig contact bestaan had tussen de Duitsers en andere nationaliteiten. Het ideaal van I. J. klinkt zo vanzelfspre kend en dat is het ook. Natuurlijk is het dat! Nemen we echter een dagblad ter hand, dan vertoont zich een geheel ander beeld aan onze ogen. We kunnen zeggen, dat momenteel het oor- logsvraagstiik wel het grootste probleem is, waarvoor de mensheid zich gesteld ziet. Intern. Jeugdverkeer tracht nu op haar eigen wijze een steentje bij te dragen tot een betere internationale samenleving. Zij doet dit echter, zoals uit de aangehaalde In Leeuwarden Een groep als bedoeld in punt 4 bestaat sinds 1946 in Leeuwarden. Het groepsleven is even interessant, afwisselend, als vor mend. Geregeld worden weekends, lezin gen, filmavonden, excursies, debatavonden, soms ook spelavonden gehouden, die zich kenmerken door hun prettige en amicale sfeer. Wil een vereniging de internationale vriendschap bevorderen, dan is het zeer zeker in de allereerste plaats noodzakelijk dat zij in eigen kring een voorbeeld geeft. De contacten, die de Groep Leeuwarden met het buitenland heeft gehad, zijn altijd zeer goed geslaagd. Ontvangen werden Engelsen, Denen en niet te vergeten een groep Fransen, welke gebeurtenis ons nog vers in het geheugen ligt. Aan dit laatst genoemde bezoek is een reis van Neder landers, o.w. een behoorlijk aantal Leeu warders, naar Frankrijk voorafgegaan. De ontvangst, die onze landgenoten daar werd bereid, was geweldig, was vorstelijk! Het valt dan ook wel te begrijpen dat deze men- Franse gasten in Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 8