0ck dit ió 'Leeuwarden I„JOl H ERT- 4.OUTUM vv Feilen en feitjes uit de vorige eeuw r; Wirdutn in de zomerzon, zoals men dit dorp ziet van de toren. Op de achtergrond de toren van Wijt gaard. Ik rin oan Goutum ta, 'k wit net hwêrom; Ik mei de Sneintomiddei net mear lije. Ik rin oan Goutum ta, hwa wit hwêrom? Hwant Goutum kin my dochs ek net bifrije. Ik rin oan Goutum ta, 'k wit net hwêrom. De boerejammen, dy't my moetsje, Sjogge my rinnen, hiel oan Goutum ta, wylst hja mei blidens de stêd bigroetsje. Hja geane dounsjen, mar ik rin Oant Goutum, om de stêd to meijen; De stêd, dy't mei har Sneinsgewoel, my as ünbekomsum ut moast spuije. Mar as ik yn Goutum bin, dan freegje ik: Hwat moat ik hjir? Uwer sil ik hinne? En wylst in hokkeling gnyskjend sjucht, Bigjin ik wer nei stêd to rinnen. W. R. STEUR 12 April 1815. Te Leeuwarden wordt een fonds gesticht om hen te belonen die heldenmoed betoonden voor het vaderland, om gewonden, weduwen en wezen van ge sneuvelden te onderhouden en om door premies de werving van 's lands armee te bevorderen. 19 April 1814. Verkoop der boekdrukkerij enz. van wed. Joh. Seydel te Leeuwarden. 23 Mei 1814. Te Leeuwarden komt het be richt, dat de vesting Delfzijl zich heeft over gegeven. 1 Juni 1815. Twee dagen na de oproep is op het Raadhuis te Leeuwarden gebracht 200 pond pluksel en 1150 pond linnen, windsels en compressen voor de gewonden. 10 Juli 1815. Van de raadhuispui te Leeu warden wordt afgekondigd, dat de Gealli eerden andermaal Parijs hebben ingenomen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 10