1E1DE GEGLAZUURDE GEVEL Het oudst bekende stenen woonhuis van Leeuwarden c/ecutvarier emeensdjaji Feiten en feitjes uit de vorige eeuw pan- 1594 t de iom- die stad traat ka- met huis. x>nd m rol ries- ;heer L2de eur- veel •lfde jaar Hij :der, ver- aan auys twee «lijkt zijn, vrij vijf- gers r bij de in een acte genoemde percelen kon aan Frans van Camminga of aan de Gasthuis voogden worden betaald. Een verklaring hiervoor is te vinden in een oorkonde, die berust in het archief van het St. Anthony- gasthuis. Daaruit blijkt, dat Frans van Camminga op 4 Juni 1595 de grondpach- ten voor huizen te Hoek, op de Tuinen, bij het Minnemagasthuis, bij de Wirdumer- poort, op de Waeze en achter de Heer van Amelandhof aan dit gasthuis had verkocht voor de som van 18 goudgulden grond- pacht. Wel een bewijs voor de belangrijke plaats, die de Horen van Camminga toen in de stad Leeuwarden innamen en voor hun omvangrijk grondbezit in de stad. Onder de grondpachters, die allen bij name worden genoemd, vinden wc vermeld: „vuyt mr. Mathijs Rommerts lniyssteed, nu behorende mr. Focko Rommerts twee goud gulden vijff ende twintieh strs." De 1ste December, toen mr. Focko met de Gladde gevel", bestaande uit een opgaande stoep met luif, een ruim voorhuis met blauwe en witte steenen vloer, daarin een kantoortje, een fraaie kamer met witte steenen vloer, schoorsteen, bedstede en twee kasten, een keuken met schoorsteen, regenwaterbak en pomp. Staande daarach ter een privaat en een kelder met een put. Een trap naar boven en aldaar een groote kamer met schoorsteen, een liedstede en kast. Een klein kamertje, een zolder en vlie ring. Beschouwen we in verband hiermede de gevel als restant van het oude pand nader, dan blijkt uit de vorm en het materiaal dat deze tot aan de onderkant der ramen van de verdieping is opgetrokken van zeer oude geglazuurde steen en dat deze steen lang is 26 cm., breed 12 cm., en dik 6 cm., terwijl 10 lagen 71 cm. hoog zijn. Dit deel der gevel is opgetrokken van geel geglazuurde steen, terwijl na elke twee lagen gele steen een laag groene steen is aangebracht. De toegang is omlijst met geprofileerde geglazuurde steen en afge sloten door een gedrukte spitsboog, wat ook wijst op de bouw in het begin van de zestiende eeuw. De hoek Oosterstraat-Ossekop is afge schuind en boven overkraagd met een ge profileerde zandsteenen console. Merk waardig zijn de beide segmentvormige bo gen, gemaakt van gevlochten geel en groen verglaasde steen. Deze lx>gen zullen de openingen, waarin de zandsteenen kozijnen geplaatst geweest zijn, hebben overdekt. ilies ond ver- - de ter- s bij de iden be- i in ron- wa- evel fge- van jaar /en, juw -dig aal- Rommerts de percelen, waarbij ook het huis met de glazuurde gevel verkocht, zul len er vermoedelijk al onderhandelingen gaande geweest zijn met het St. Anthony Gasthuis over de overdracht der grond- pachten. De overeenkomst werd echter de 4de Juny 1595 in een acte vastgelegd. In 1682 wordt volgens het Groot Consent- boek dit huis weer verkocht. In deze acte zijn echter geen bijzonderheden vermeld. Bij een verkoop van dit perceel in 1731 wordt het huis in de acte aangeduid als: „de gladde gevel" en hierbij wordt de in deling van het pand opgesomd. Het be stond uit een fraai woonhuis, een deftige voorkamer, waarin bedsteed en bottelarij met glazen deuren (een ingebouwd buffet) een keuken met daarin een pomp met een koperen kraan in de put, een kelder onder de bedstede, een royale bovenkamer met daarnaast een klein kamertje en een hechte zolder en vliering. In 1768 wordt het weer verkocht en nog uitvoeriger omschreven en wel als: ,,'t huis Uit het begin van de geglazuurde steen, op een zekere hoogte boven de tegenwoordige stoep, valt af te leiden, dat de vroeger ver melde hooge stoep op deze hoogte was ge legen en uit het metselwerk in de gevel naast de onderkant der kozijnen der ver dieping blijkt, dat zich hiertegen de in dc koopaote van 1768 genoemde luifel zal hebben lx-vonden. In latere tijd is de gevel verbouwd en ge wijzigd en toen zal de deuromlijsting, in Lodewijk dc Veertiende-stijl, die thans de toegangsdeur nog omsluit, zijn aangebracht. Uit dc vorm en het materiaal, waarvan de glazuur veel overeenkomst vertoont met enkele nog in de oude Friese kerken aan wezige verglaasde baksteen, mogen we be sluiten dat dit gevelrestaurant een deel is van een bouwwerk dat hier omstreeks 1500 zal zijn gebouwd. De steen waarvan de eveneens verglaasde bovengevel is opge trokken, die ook verglaasd is, is voor het merendeel van latere tijd. R. T. H. L. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 2e jaargang No. 7 Juli 1953 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. J. J. La Maltre Jhr J. W. J. Witsen Elias HoofdredacteurW. H. Kuipers Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden 16 jan. 1814. Honderd man der nationale garde, onder bevel van kapitein S. F. de Haan, trekt onder muziek de Iloeksterpoort uit, naar Delfzijl, ter aflossing van hun wapenbroeders. 24 Jan. 1814. Gedrukt bij Wed. G. Post te Leeuwarden: Een lierzang aan Neder land, a 2 stuivers en een nieuw lied of een Oranjesnuifje aangeboden door Neerlands maagd, zeer komiek, a één stuiver. 1 Maart 1814. Mej. A. Hoff, geb. De Jong, te Leeuwarden zendt de gouden beugel van haar oorijzer aan het Stadsbestuur, ten bate van 's lands defensie. •5 Maart 1814. De erfprins van Oranje Nassau bezoekt Leeuwarden, vergezeld van den graaf Van Limburg-Stirum. 8 Maart 1814. In bet Nieuwe Stads Wees huis te Leeuwarden wordt weer de ge woonte ingevoerd om enkele wezen, die zich het best hebben gedragen, een premie te geven, bestaande in een boekgeschenk, te betalen uit een fonds, dat in 1763—1764 is gevormd uit een dankoffer, groot 250, op 24 April 1763 gevonden in het zakje van de weesdiakenen, toen in de kerken gedankt werd voor het herstel van de prins-stad houder. 1 April 1815. Leeuwarden, Harlingen en Sneek worden aangewezen tot formering van vrijwillige compagnieën voetvolk voor 's lands defensie. April 1814. Met muziek en vreugde gejuich wordt van de pui van het Leeu warder Stadhuis afgekondigd de procla matie des Konings, dat het ontwerp der grondwet tot wet was verheven. 0

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 9