DE GROTE SPORT IN DE NAZOMER De plotselinge opbloei van het kinderspel is een raadsel, waarover psychologen zich het hoofd mogen breken. Touwtjespringen, tollen, hinkenhet zijn allemaal spelle tjes, die elk jaar een kortstondige bloei periode hebben en daarna totaal vergeten schijnen te zijn. En nu, in de nazomer, is het vliegeren plotseling weer in de mode gekomen. Misschien is daarvoor wel een verklaring te geven. Voor het vliegeren is een flinke, strakke wind nodig, die het papieren lucht vaartuig mooi doet „staan". Over de wind heeft men, althans voor dit doel, niet te klagen Zo zien we de vliegers in de lucht, gere geerd door een jongeman, die het touwtje in handen houdt. Vaak houdt vader toezicht op de gedragingen van zijn zoon, die voor een belangrijk deel bepalend is voor het wel en wee van het met dun papier bespan nen geraamte hoog in de lucht. Dat laatste is geen wonder, want het zijn in de eerste plaats de vaders, die aanspra kelijk zijn voor de constructie van de vlieger. Zij hebben, op het dringende ver zoek van de kinderen, de kruislatjes ge maakt, het touw gespannen en het papier geplakt. Zij hebben dus ook het recht een doelmatig gebruik van de vlieger te eisen, opdat het product van him vaardigheid geen noodlanding in een boomtop maakt. Er zijn vliegers en vliegers. Het klassieke model met het latjeskruis komt nog altijd het meest voor en heeft nog altijd onover troffen vliegcapaciteiten. Het bouwprincipe hiervan blijft gelijk, maar variaties in de afmetingen zijn mogelijk, terwijl artistiek gevoel en vindingrijkheid samen voor een aantrekkelijke versiering kunnen zorgen. Dan zijn er de vliegers, die de fantasie van de makers op een bijzonder aantrekkelijke manier demonstreren. Sterren, huisjes, grote poppen.... Wie de smaak van dit knutselwerk te pakken heeft, vindt een on beperkt werkterrein. Vliegeren de sport voor de nazomer. Op onze foto ziet men een grote groep van deze luchtvaart-beoefenaars, zoals ze op Zaterdag 12 September in Huizum bijeen waren, toen de Oranjevereniging daar een vliegerwed strijd hield.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 12