OPENLUCHTTHEATER ^Prinóentuin GOEDE PLAATS VOOR EEN dan -veneens schriftelijk worden beant- wt." Afschriften van vraag en antwoord gaan naar alle andere raadsleden; ze wor den doorgaans ook in de dagbladen gepu bliceerd. Verder hebben de raadsleden het recht een interpellatie (tussentijdse ondervraging over een bepaalde kwestie) aan te vragen. De raad beslist of de interpellatie zal worden gehouden en dit geschiedt dan in dezelfde of een volgende vergadering. Van het recht om schriftelijk vragen te stel len of te interpelleren wordt in de Leeu warder raad weinig gebruik gemaakt. De gelegenheid om mondeling vragen te stel len bij een „rondvraag" bestaat in de Leeuwarder raadsvergaderingen niet. Over de belangrijkste zaken beslist de raad dus, maar het college van B. en VV. heeft ook zelfstandige rechten en taken. Zeer belangrijk is in dit verband de zorg voor de uitvoering van de rijkswetten, waar voor de medewerking der gemeenten nodig is. Men kan hier bijv. denken aan de we genverkeersregeling (verkeersborden!), en de uitvoering van de Woningwet. liet spreekt wel vanzelf, dat de raad met der gelijke zaken geen bemoeienis heeft; in Den Haag uitgevaardigde wetten kunnen in de gemeenten niet ongedaan gemaakt of gewijzigd worden. Naast de door de wet aan het college toe gekende taken, zijn er, die door de raad aan B. en W. zijn opgedragen. Volgens de Gemeentewet benoemt en ontsfaat de raad alle gemeente-ambtenaren, maar deze taak is gedelegeerd (overgedragen) aan het col lege, behalve voor de hoofden van dienst. Dat ook onderwijzers door de raad worden benoemd is een gevolg van een bepaling in de onderwijswet. Bij het algemene bestuur van en toezicht op alles wat er in de gemeente gebeurt komen dus allerlei speciale taken voor het college van B. en W. Zij hebben in een stad als Leeuwarden dan ook een volledige dagtaak, terwijl in kleinere gemeenten het werk van wethouder doorgaans gecombi neerd wordt met een gewone werkkring. Dan heeft de burgemeester zelf nog een regelende en besturende taak, zonder dat bij daarbij verantwoording schuldig is aan de raad of het college van B. en W. Het gaat hierbij in hoofdzaak om de politie, die onder de bevelen van de burgemeester staat. De commissaris van politie wordt door de Kroon benoemd, de andere leden van het politiepersoneel door de burge meester, op voordracht van de commissaris. Verder berust het toezicht op „schouwbur gen, herbergen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samen komsten, benevens over openbare vermake lijkheden" bij de burgemeester. Van raad tot burgemeester.en nu ten slotte nog even terug naar de gemeente raad. Het werk van de raadsleden is van groot belang voor de gemeente. Dit blijkt voor het publiek het duidelijkst bij de openbare raadsvergaderingen, die als regel om de drie weken op Woensdagavond wor den gehouden en om halfacht beginnen. Maar ook is er het „stille werk" in de vele raadscommissies, dat veel tijd van de leden vraagt. De beloning voor dit alles moet W/ie met belangstelling de uitvoering der plannen voor de Prinsentuin tegemoet ziet, doet het goed te weten dat het stads bestuur hiermede de aandacht van het publiek vestigt op een der beide stadspar ken. Door de jaren heen is de belangstelling voor de Prinsentun er niet groter op ge worden. In een der voorgaande nummers van dit blad heeft men kunnen lezen hoe Zaterdagsavonds het publiek bij drommen naar de concerten ging, vandaag de dag „is dat er niet meer bij." Hoe komt dat? Is de bioscoop aantrekke lijker, zoals een der mensen die „het weten kan" me verzekerde? Het komt mij voor dat de zaak heel anders ligt. Immers wie eens rustig de tuin bekijkt, merkt allereerst op hoe vreselijk ouderwets en akelig de witgepleisterde tempel der muze eruit ziet. Verder ontbreken prettige zitplaatsen. Ineens ziet men dan ook hoe aantrekkelijk de „Tun" zou kunnen worden wanneer men er een openlucht-theater van ging maken. Dit kan heel eenvoudig en de natuurlijke entourage is reeds beschikbaar. Langs de vijverrand, dus vanaf het water tot aan het pad dat voor het restaurant ligt, dient het grasgazon voorzien te worden van vaste banken. Men krijgt dan een halvemaanvor- ■iimumii m i 4» ii ii n ii n grotendeels liggen in het gevoel van vol doening de openbare zaak te dienen. Materieel is er alleen de vergoeding, die toegekend wordt voor het bijwonen van de raads vergaderi ngen De raadsvergaderingen zijn doorgaans openbaar en dus voor ieder toegankelijk. Er is een publieke tribune, maar de publieke belangstelling is meestal gering; vaak zijn alleen de verslaggevers van de dagbladen aanwezig om wereldkundig te maken wat er in de raad wordt besloten. Dat niet meer Leeuwarders de gemeente raad eens in vergadering bijeen willen zien, is toch wel verwonderlijk, want de gemeen telijke aangelegenheden raken een ieder en „aan het hoofd der gemeente staat een raad." mig amphitheater dat zeker plaats biedt aan 2000 mensen. De muziektent dient te verdwijnen en in de plaats hiervan moet een gazon komen dat als toneel fungeert en waarop muziekuit voeringen en toneelvoorstellingen kunnen worden gegeven. Een good gekozen bossage op de achtergrond kan een bescheiden kleedkamer aan het oog onttrekken, terwijl met een paar rietmatten, enkele toneelop- gangc« kunnen worden geïmproviseerd. Enkele proeven ter plaatse toonden me aan hoe wondergoed de accoustiek, via het wa ter, is, zodat geluidsinstallaties practisch overbodig zijn. Een studie van dergelijke theaters bracht me in Bloemendaal, waar bij het „Kopje' een theater geschapen is, dat direct doet denken aan de Prinsentun. Het enorme voordeel is hier in Leeuwarden bovendien dat alles reeds aanwezig is, wat men elders moest aanleggen. Een verlichting van de gehele tuin door schijnwerpers, geplaatst op tachtig centime ter boven de grond, zou bovendien het park maken tot een ideaal avondwandelpark, waartoe de fraaie beplanting zich zo bij uitstek leent. ALs congresstad zou Leeuwarden met een openluchttheater in de „Tvin" sprongen vooruit gaan. Waarom zouden er Zondags morgens geen openluchtkerkdiensten ge houden kunnen worden? Van nature zijn sommige Luwaddes pessi mist in hart en nieren. Stelt U genist, wan neer het regent op de avond van Uw voor stelling, want de directie sloot voor U een regen verzekering en betaalt Uw entreegel den terug.Overigens is dit idee niet geop perd voor hen die altijd zeggen: „Dat wudt tó niks". Heus „de Tün wudt der niet lillik fan"RIJPKEMA De bovenste foto op de vorige pagina geeft een aardig overzicht van de raadzaal, zoals men deze van de kant van de tafel van B. en W. ziet. Van de afgebeelde per- sonen noemen wij, ter aanvulling van de bijschriften bij de andere foto's, mevrouw L. Ringenaldus—v. d. Wal en mevrouw C. Boersma—Hemminga, beiden P.v.d.A. Zij zitten aan de tafel achter de stenografen. De achterste rij raadsleden vindt men ook op de onderste foto. Het zijn, van links naar rechts: J. H. de Vries en A. Drentje, beiden P.v.d.A., F. Th. Dijkstra, C.P.N., H. Pols, ir B. C. van Balen Walter, mevrouw dr A. C. A. Blanksma—Kok en mr B. P. van der Veen, allen V.V.D. INGEZONDEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 7