heeft een Kinderziekenhuis nodig LEEUWARDEN 8 11 et Bestuur en de Directie van het Diako- nessenhuis, alhier, hebben plannen in studie om te komen tot de bouw van een volledig Kinderziekenhuis van 163 bedden. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de redacteur van de Leeuwarder Gemeenschap dit streven nader toe te lichten, de nood zakelijkheid daarvan aan te tonen en de belangstelling te wekken om aan dit grootse doel, ook financieel, mede te werken. De inzichten in de aard van de Kinderver pleging zijn de laatste jaren steri< gewijzigd en stellen behalve hoge eisen aan die ver pleging, ook zeer aparte voorwaarden aan de technische bouw van een Kinderzieken huis. Opname in een Kinderziekenhuis vraagt een zeer gespecialiseerde verpleging, maar moet bovendien het toch al zieke, en daar door reeds verzwakte kind, beschermen tegen de gevaren van een bijkomende ziekte, zoals bijvoorbeeld infecties of infectieziekten. Immers in de kinderleeftijd worden soms verschillende besmettelijke ziekten doorgemaakt. Daarbij behoeft U niet in de allereerste plaats te denken aan de gevreesde besmettelijke ziekten, maar men weet tegenwoordig, dat zelfs een flinke verkoudheid voor een zuigeling, lijdende aan een voedingsstoornis, fatale gevolgen kan hebben. Het is dus de taak bij de kinderverpleging onderlinge besmettingen van patiëntjes of van het verplegend^erson^^^wOTl^T^u Zo is het bijvoorbeeld mogerijk, dat een ziek kind nog een tweede ziekte „onder de leden" heeft. Het is dus zaak alle kinderen zolang in quarantaine op te nemen, dat voor uitbre ken van een besmettelijke ziekte geen ge vaar meer bestaat. Dit is alleen mogelijk door de patiëntjes te verplegen in glazen boxen, zodat alle on derlinge contact tussen de kinderen onmo gelijk is. Eerst na een zekere quarantaine tijd mogen de kinderen dan pas opgenomen worden op liefst kleine zaaltjes met meer dere gelijksoortige patiëntjes. Het is nu de bedoeling bij de bouw van een geheel nieuw Kinderziekenhuis de be schikking te krijgen over een zeer groot aantal van deze boxen. Dit is natuurlijk een kostbare bouw. |~\e verpleegsters dragen maskers voor mond en neus, om ook van die kant het besmettingsgevaar uit te sluiten. Mocht onverhoopt toch nog een besmettelijke ziekte uitbreken, dan kan door snef isoleren verdere uitbreiding voorkomen worden. Maar een volledig Kinderziekenhuis heeft nog vele andere grote voordelen. Niet al leen kan er een schifting der patiëntjes zijn naar leeftijd of aard der ziekte; ook de be- handelings- en geneesmethodes kunnen naar de verschillende afdelingen gespecialiseerd worden. Behalve voor zuigelingen, kleuters en oudere kinderen, komen er speciale afde lingen voor kinderen met inwendige ziekten, met tuberculose, voor chirurgische behande lingen, maar ook voor neus-, keel-, oor- en huidziekten. Ook is het een voordeel, dat de wat rijpere kinderen niet verpleegd worden op zalen voor „grote mensen", maar dan in hun eigen „leeftijdssfeer" gehouden kunnen worden. Ook de gevaren van besmetting door bezoekers (ouders, broertjes en zusjes) worden door het boxsysteem uitgesloten. En moet zo'n Kinderziekenhuis nu speciaal in Leeuwarden staan? In Leeuwarden is een staf van specialisten aanwezig, die door on derlinge samenwerking („team-work") het beste kunnen geven, waar de medische wetenschap op dit ogenblik toe in staat is. In kleine centra met een beperkt aantal specialisten of „reizende'' specialisten is dit ten enenmale niet mogelijk. Bij een goed uitgerust, geheel up-to-date Kinderziekenhuis kan ook de toestemming verkregen worden zelf op te leiden voor de zogenaamde „Kinderaantekening", waarbij dus nu ook in Friesland de mogelijkheid ge schapen wordt het diploma voor kinderver pleging te behalen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 8