10 Onder liet klokje r\ ok onder het klokje hebben de bes te wensen voor het nieuwe jaar geklonken. „Alles wat wenselijk is!" „Oek son protsje!" En Willem maakte zijn grapje van alle jaren: „Alles wat ménselijk is, ho, ho, ho!" Daarna was het wintertje gekomen. De koude Oostenwind hield de man nen thuis, tot uit het Zuid-Westen de dooi naderde. „We hewwe 't weer had", meende August. Liuwe: „Ik weet het niet, ik weet het niet! 't Is nog gien April en dan ken der nog fan alles gebeure". Willem: „Dou hest geliek. Jannewa- ris, Febrewaris en Maart, nou, dan ken 't nog. Dat hew ik faker sien". Rein: Mar ferlopig hewwe het weer eventsjes had. En de ien fient dat mooi, en een ander spiet het". Manus: „De skaatseriders spiet het oegrieslijk. Mar de melkboeren en de slagers en de skippers en de ouwe knoffelhakken so as wij fiene het nof- lik as 't wat sachter is". Dorus: „En de Elfstedentocht mut oek nog even wachte. Dat must ein- lijk fan 't jaar al weer es weze. Wat waar het spannend fleden jaar niet? Wees 't nog, Sterke?" Willem: „Ak het weet, Dikke. Ik foei nog hoe die wilde boerekerel mie om 't middel pakte en optilde en op 't ies kwakte. Flak foor de futen fan een pliesje. En die miende dat ik so gek waar met Jeen van der Berg en ik had raast foor ónze Sariesius. Nee, dat bin ik nog niet fergeten. Mar of 't fan 't jaar weer angaan sal?" Manus: „Nou, de jeugd hèt em wel weer fermaakt. Mien oomsêgger hèt nog een prieske wonnen met een hardriederij" August: „Hoe hiet ie dan? Is 't een bekende ster?" Manus: „Hij hiet De Vries en och. bekend. Willem: „Mar riedt ie met mannen as Pomper en Poepjes, en Janmaat en.... weet ik feul....?" Dorus: „Wat weestou die namen goed, Willem. Nou, Manus, riedt dien oomsêgger tegen sukke matje doren as eh. nou as Willem hier seit, sak mar sêgge?" Manus: „Né, se hewwe reden fan hun kaatclub" Rein: „Dus niet klaverjasse, mar riede foor een keer. Ak eerlijk bin, fait het mie teugen. Fan kaatclub". Manus: „Nou, wat wuustou dan wat is dat nou foor praat?" Liuwe: Rein bedoelt dit: Dou swetst wat fan die jonge die hèt een pries wonnen Manus: „Prieske hek seit". Liuwe: „Pries!" Manus: „Prieske!" Willem: „Hou op te brullen, mannen. Die dikke pliesje sag deze kant ook al es uut. Manus hèt sein fan prieske. Mar bij een hardriederij sei die der bij." Manus: „Nou, 't waar oek een hard riederij. Wat wille jimme?" Willem: „As jou segge fan hardrie derij, dan denke wij an Broek en Poepjes en sü, an 'e matjedors, an onze sterren fan 'e korte baan. En waar is 't fan? Fan een kaatclub. Een kaatclub! Staan 't es uut!" Manus: „Ja, je hewwe hardriede- rijen in soorten. De grote in 't buten- land, en om pries en premie fan 'e iesclubs uut 'e adfertensjes, mar oek wel fan foetbalclubs en speultunen. En waarom dan niet fan een kaat club? Nou jimme en dan ik weer." Dorus: „We mutte ophouwe te has- sesskrabben, mannen, 't Nije jaar is krekt een paar weken an 'e gang, en daar sal 't ruzie wudde tussen ons fan 'e ouwe garde. En werom? Om een saak fan niks. Né, la we nou eer lijk weze om een saak fan niks August: „Dorus hèt geliek. Wat een drukte om niks." Willem (nog „nasteigerend"): „Om niks, om niks? Nou, goed dan, om niks. Ik sal mie stilhouwe, mar anders. Manus: „Ah, 't is wel goed, Sterke, ju. Ik sei 't wat ondüdlijk, en jimme hadden de uutslagen uut 'e krante nog in 'e kop, en nou, daar waar't gaande." Liuwe: „We wüden het dij oek gien liegen hiete, Briltsje, mar 't kwam óns wat freemd an. Hast nou ferteld, dast self een pries wonnen hast, dan waar 't anders weest fansels." Da verend gelach, hetwelk de meerge noemde politieman argwanend naar de mannen deed kijken. Manus: Steekst mie nou de gek an, of hoe hek het? As dat hier so deur gaat, siene jimme mij hier niet weer, so is 't al." Liuwe: „Nog weer ferkeerd begre pen, Manus. Wij fertelle hier allemaal wel es ferhalen fan froeger en sa kon 't best weze, dastou een iesferhaal uut dien jonge jaren achter de han haste." Willem: „Hup, Manus, skeur es in dien kasje onder de pet om, en fertel óns es een sterk stuk. Dan is de frede weer tekend." Manus: „Begriep mie goed, ik wil best in goedens, mar ik docht eerst wel in bitsje, dat jimme met mekaar tegen mie an saten. Mar allafijn, das weest, en jimme krije een iesferhaal." Willem: „Een hoeraatje foor Manus Briltsje! Hup mannen." Manus onderging, zichtbaar geroerd, een ovatie, die voorbijgangers stil deed blijven staan en een brutale slagersjongen tegen zijn voorhoofd deed tikken. (Schrijver dezes heeft hem daar later over onderhouden). Manus: „Fooruut met 'e geit. Hoe lang het leden is, weet ik niet krekt meer, mar dat geeft oek niks. Het waar sterk ies, en alle avenden na 't werk even een baantsje ride. Achter de Gouden Bal of op 'e flakten bij 't Tolhuus. Jim hewwe daar oek wel reden denk ik." Rein: „Wij reden as jonges faak bij de Griwwes en de Kurkemeer dat waar maklik fan 't Fliet af." Manus: Dat sal wel. Mar mooi, ajju dan sü reden, dan keken je wel es om je hene, of der oek een aar dig meiske waar, om es even met te rieden. Kameraden waren ju gauw op uutkeken. Op ons leeftied is dat krekt andersom." Liuwe: „Sukke praters mut je in 'e gaten houwe. Mar gaan mar deur, Manus, dou sast het wel goed be- doele." Manus: „In alle eer en deugd hor, daar staan 'k je borg foor. Om kor', te gaan, ik kreeg sjaans. Ik kan ze nog foor mie krije son leuk, swart dinkje met een paar ogen in 'e kop, die dwars deur je heen ke ken." Dorus: „Dat waar bij dij gauw ge-

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 10