- Het verdwijnende Kalverdijkje je medaille heeft nog altijd twee kanten. Dat blijkt ook bij de uit breiding van Leeuwarden, waarover ieder zich oprecht verheugt. Zonder dat de Friese hoofdstad nu direct een wereldstad wordt, heeft het toch sterk zijn positieve kant, dat Leeu warden flink naar de honderdduizend oprukt. Dat geeft aanzien, waar door Leeuwarden eindelijk eens het karakter van het provinciestadje zal verliezen. Dit is in het belang van de stad, hoewel zij natuurlijk het le vende centrum van de provincie moet blijven, ook in het belang van de provincie! Nu de keerzijde, die in dit geval maar van klein-menselijke aard is. De uitbreiding slokt natuurlijk veel grond op en daardoor is ook heel wat van het Kalverdijkje verdwenen. Ja, dat Kalverdijkje heel wat Leeuwarders hebben daaraan nog de zoete herinneringen van wandelin gen met de jonge geliefde. Het Kal verdijkje was immers één van de ..ommetjes" voor de stadsbevol king die op dit gebied wel heel stief moederlijk is bedeeld. Het Kalverdijkje heeft ook nu deze belangrijke functie nog, maar wat is er nu eigenlijk nog van dit dijkje over? Vrijwel niets meer. Een vijftig jaar geleden begon het nog op het punt, dat nu Groningerplein wordt genoemd, maar kom nu eens kijken. Helemaal bij de Schieringersloot moet thans het begin van dit wegge tje worden gezocht. De straat langs deze sloot is de Schieringerweg, die voorlopig de meest Oostelijke grens van de stad is. Er staan ook al hui zen aan, hetgeen op de ene foto rechts nog juist te zien is. Op de voorgrond van die foto is nog een stuk van het Kalverdijkje in zeer droeve staat afgebeeld. Maakt u zich echter niet ongerust; hier behoeft de wandelaar niet langs te gaan. Via het verlengde van de Marathon straat komt hij nu op dit weggetje naar de Groningerstraatweg. Ver geet vooral niet straks, wanneer het plezieriger weer wordt, die kant eens uit te wandelen, want hier groeit een heel nieuw stuk stad in een vrij snel tempo. Iets daarvan vertelt de tweede fo to. Zij is genomen vanaf het restant van het Kalverdijkje. Men kijkt zo de Linneausstraat in, met recht de drie woonlagen van Sint Joseph. De huizen zijn inmiddels bewoond, ter wijl links van de straat de funda menten al zijn gelegd voor nog zo'n blok. Het gebouwtje op de voor grond staat boven een grote tank van de riolering; mettertijd wordt het een pompstation voor de centrale riole ring. Geheel op de voorgrond is dan de prairie van het opgespoten land. Heel lang zal dit land echter niet meer een brok woestenij zijn, want de grote uitbreiding van Leeuwarden komt hier in de komende jaren. a

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 12