LEEUWARDER ADRESBOEK Het groot, vermakelijk spel met het J7r is enige weken geleden een nieuw Leeuwarder Adresboek verschenen, het zeventiende sinds men tot de uitgave hiervan overging. Misschien zegt het U weinig, want adresboeken plegen een geringere verspreiding te hebben dan Noorse trilogieën, detectives en boerenromans. Bij boekenweken wordt aan dergelijke werken niet de geringste aandacht besteed en dr P. H. Ritter Jr. heeft in zijn radiopraatje op Zondagmiddag nog nimmer zo'n adres boek als onderwerp gekozen. Een adresboek behoort namelijk niet tot de literatuur en mag dus geen aanspraak maken op kunstzinnige kwaliteiten, die toegejuicht of afgesnauwd kunnen worden. Het behoort tot de orde der na slagwerken, gelijk telefoongidsen en spoorboekjes. Het wordt slechts met zake lijke bedoelingen ter hand genomen en schijnt iedere zweem van romantiek te ontberen. Zo schijnt het, maar de werkelijkheid is anders, want wie zo maar eens in het nieuwe Leeuwarder Adresboek gaat bladeren, die raakt aldra ge vangen in de ban van dit werk, waarin men de namen, adressen en beroepen van alle Leeuwarder gezinshoofden en zelfstandige inwonenden kan vinden. Negen en negentig van elke hon derd Leeuwarders zullen, wanneer ze het Adresboek in handen krijgen, beginnen, met zichzelf op te zoeken. Of dit een kwestie is van ijdelheid of van de neiging om de betrouw baarheid van het werk aan het best bekende voorbeeld te toetsen, laten we maar in het midden. Men kan zichzelf tweemaal vermeld vinden: éénmaal bij de alphabetische inde ling naar de namen en éénmaal bij de indeling naar de straten en de huisnummers. De eerste lijst is uiteraard bedoeld voor het opzoeken der adressen van mensen, van wie de naam bekend is. De tweede lijst permitteert het opzoeken van de naam, wanneer het adres tot de be kende gegevens behoort. Dit is het zakelijke nut van het Adresboek, maar de speurder-uit- liefhebberij vindt aldra allerlei an dere mogelijkheden. Hij zal, na zich zelf ontdekt te hebben, zijn eigen buurt eens nader gaan verkennen, wat vooral ten aanzien van de be roepen zijn speciale bekoring heeft. En dan komt het opzoeken van familieleden, kennissen en naamge noten. Vooral het laatste is erg aar dig, omdat men heel eenvoudig kan nagaan met hoeveel anderen men de naam gemeen heeft; het hele ge zelschap staat immers achter elkaar in het boek vermeld. Men hoeft zich daarbij uiteraard met tot de eigen naam te beperken, waar kan ook andere nemen. Toen wij eenmaal dit spelletje hadden ontdekt, was er van ophouden bijna geen sprake meer. We wilden we ten welke naam het meest in Leeu warden voorkomt en welke plaats andere bekende namen op de rang lijst innemen. Het zou een onmogelijk karwei zijn geworden, al deze namen te tel len. Daarom hebben we de lengte van de rijen in centimeters gemeten, daarmee de nauwkeurigheid ietwat opofferend aan het gemak. Niet elke vermelding is namelijk even lang; de meesten zien hun naam, beroep en adres in één regel ver meld, anderen hebben daarvoor op twee regels beslag gelegd. Maar voor de globale rangorde leek ons deze methode wel bruikbaar. U mag dan, als belangrijkste resultaat van dit „bevolkingsonder zoek", vernemen, dat in het Friese Leeuwarden de naam De Vries het meest voorkomt. Wij maten 299 centimeter vermeldingen van deze naam en hebben daarna deze hele reeks nog geteld ook: het waren er 715. Wanneer u weet, dat Leeuwar den 650 straten telt, dan blijkt dus, dat elke straat ruimschoots aan spraak kan maken op „zijn eigen De Vries. Wie het Friese hart nog sterker wil warmen verneme, dat het rijtje, gevormd door de naam Hollander, slechts 12,5 centimeter meet met 34 vermeldingen. Een goede tweede bleek de naam De Jong te zijn. Hierbij wees onze „peilschaal" 290 centimeter aan, zo4at het verschil tussen De Vries en De Jong gering is. In feite zal wel moeilijk na te gaan zijn, wie de meerderheid vormen, want de in wonende gezinsleden, die eveneens deze naam dragen, staan niet in het Adresboek opgetekend. Dat de naam Visser op de derde plaats komt, is echter aan geen twijfel onderhevig, want met elkaar brengen de dragers hiervan het niet verder dan tot 163 centimeter. We doen hierbij desnoods de 2,5 centi meter Visschers nog cadeau. We dalen verder af. De Boer leverde een rij op van 137 centi meter en werd dus vierde. Vijfde was de naam Veen, met of zonder voorvoegsels als „van der" en „van". (130 centimeter). Tot de hoogst-genoteerden behoort dan de naam Hoekstra (128 c.m.), gevolgd door Van der Meulen (106), vervol gens komt Van der Meer (101,). Met deze groep namen waren we dus tot de grens van één meter lengte in het Adresboek gekomen. Hier plaatsen we dan maar een mijlpaal, ter afscheiding van de „kopgroep" en de „middengroep". Op het tweede plan ontmoeten we dan allereerst de dragers van de naam Van der Wal, met 98 centi meter, terwijl Postma het tot de zelfde lengte brengt. Een sprongetje naar beneden brengt ons bij Van Dijk met 85 centimeter. Zijlstra en Bakker brengen het beide tot 65 centimeter, De Haan tot 58 centi meter, of 134 vermeldingen. Daarbij steekt het feit, dat slechts één dra ger van de naam Kip vermeld wordt wel pover af; toch vindt men nog 19 maal de naam Kuiken in het Adresboek Na en vlak bij De Haan komt Faber met 56 centimeter druk. Boven de vijftig blijven voorts Boonstra (54), Meijer (52), Terpstra (51) en De Groot (51). Met 121 ver meldingen kunnen de De Grooten zich groot voelen tegenover de dra gers van de naam Klein, die slechts 18 in getal zijn. Maar men kan daar bij, met enige speelse fantasie, na tuurlijk ook de 8 Hummels optel len We verlaten de „middengroep" en komen terecht bij de namen die onder de vijftig centimeter blij ven en dus de „staartgroep" 5

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 5