Januari Louwmaand moeten vormen. Op de grens liggen, beide met 50 centimeter, Van der Zee en Veenstra. Wiersma brengt het tot 47 centimeter, Boersma tot 45, Kooistra tot 44, evenals Feenstra. Hiemstra en Van der Woude komen daarna aan beurt met 41, Van der Heide bereikt 40 c.m., Van der Berg 39. De Graaf levert 37 centimeter in het Adres boek op, evenals Van der Werf. (Wie daar de naam Van der Werff bij wil tellen mag dit getal met 16 ver meerderen). Smit komt ook tot 37 centimeter Smidt tot 10,5 en Smid tot 6 c.m.). Westra en Kuipers lig gen met 37 op één lijn met Smit, maar Miedema brengt het niet ver der dan tot 36, in gezelschap van Douma. Voor Bijlsma en Bouma maten we 33 centimeter, voor de alom bekende naam Jansen slechts 29 centimeter (Janssen 7 c.m. Janzen 3 c.m.). Jager vertegen woordigt 28 centimeter, De Bruin 27 c.m., Bruinsma 25 c.m. en dat zijn toch nog altijd 64 vermeldingen. Verder zijn we niet gegaan; de lijst zou kunnen worden voortgezet tot en met de „éénlingen", die er, ondanks de grote veelvuldigheid van sommige namen, toch vrij veel zijn. Het Adresboek had ons geinspireerd tot een onderzoek, dat spelenderwijs verliep, maar waarvan de resulta ten toch wel aardig zijn om vast te leggen. En intussen hadden we ook nog gelegenheid de democratische gezindheid van dit standaardwerk te ervaren. De (alphabetische) buren van de commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, bijvoor beeld blijken te zijn de leerling-ver pleegster mej. M. Link en de kellner E. Lenting. En op burgemeester A. A. M. van der Meulen volgt direct zijn eigen raadsdienaar A. G. ran der Meulen! Januari is een woord, dat ons allen heel vertrouwd is geworden sinds we het als kinderen voor 't eerst konden uitspreken. En toch is het in 't geheel geen gewone naam! De peetvader van onze eerste maand is niemand minder dan Janus, de Romeinse godheid, die waakte over het begin en het einde en als zodanig waren aan hem gewijd het begin van de dag, van de maand en van het jaar. Hij werd uitgebeeld met twee hoofden. Zulk een afbeelding is ons welbekend al werd die dan ook voor een geheel ander persoon daar neergezet. Wij be hoeven Harlingen maar even door te lopen en staan dan tegenover ónze twee-hoof deling: de Stiennen Man! Nu heeft de eerste maand van het jaar ook een Nederlandse naam: Louwmaand. Louwen is een andere vorm van. looien en wanneer we weten dat November slachtmaand werd genoemd, dan kunnen we begrijpen, dat twee maan den later de huiden al wel zo bewerkt waren dat tot looien kon worden overgegaan. Waarschijnlijk heeft het looien vroeger zó in het brandpunt der belangstelling gestaan, was het zo kennelijk een onderdeel van het werk in de samenleving, dat men er zelfs een maand naar heeft ge noemd. Bij leer denken we dadelijk aan schoenen en die zijn er dan ook de eeuwen door van gemaakt; zowel de plompe laarzen der krijgsknechten, als het spitse schoentje der edelvrouwen; zowel de miniatuur-bekleding van het kleine kind als de brede huis-muilen van moeder-de-vrouw. Maar niet alleen schoenen waren van leder gemaakt, ook de boekbanden werden en wor den er van vervaardigd. Voordat het zover is, dat schoenmaker en boek binder hun werk kunnen doen, heeft eerst de looier het leder zó bereid, dat het bij droogte niet hard of on buigzaam wordt en bij vochtigheid Enige fraaie in leer gebonden boeken uit de collectie van het Stedelijk archief. Tijd voor de leerlooiers niet verrot. De huid van het dier be staat uit drie lagen; de bovenste en onderste gaan bij de bewerking ver loren en de zg. lederhuid blijft dan over. Het leerlooien is al een zeer oud be drijf, want reeds bij de Egyptenaren waren leren vaten bekend en we we ten uit de Bijbel, dat ook de Joden lederen wijnzakken kenden. Ook de sandalen waren bij de oude volken van leer en vermoedelijk werd bij het aanspannen van paarden en os sen ook leer gebruikt. De leerlooiers woonden in de oudheid buiten de stad, omdat de bereiding der dieren 6 De laatste geuren der olie-bollen zijn vervlogen en onze goede voor nemens zijn er voor in de plaats gekomen - de grijsaard heeft afscheid genomen en zijn werk is overge nomen door een jeugdig wicht. En wij - wel, wij zijn 1955 ingegaan en wensen elkaar toe dat nu dit jaar eens veel goeds voor een ie der persoonlijk en dus ook voor de hele wereld moge brengen

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 6