^rucjfoto-prijsvraag In afwachting van zonnige dagen 9 In deze donkere maanden zullen de meeste bezitters van een foto toestel geen overmatig groot gebruik van dit apparaat maken. Dat moet wachten tot de mooie dagen, tot de lente en de zomer dus, wanneer het licht overvloedig is en de mens er op uittrekt naar streken, waar veel te zien en dus te fotograferen is. Over een paar maanden is het weer zover althans wanneer de wisseling der sei zoenen dit jaar practische betekenis blijkt te hebben. In die paar maanden zullen wij de gelegenheid te baat nemen om eens een paar dingen over de fotografie te vertellen, de heel gewone fotografie voor de heel gewone man. Daarom is de eenvoudige box camera (in het Nederlands zou zo'n apparaat een „doosfototoestel" moeten heten, maar deze omslachtige naam past slecht bij zo'n een voudig apparaat) het belangrijkste onderwerp van ons gesprek. Het is een apparaat, dat weinig technische vaardigheid vereist, maar dit wil niet zeggen, dat men er niet goed en slecht mee zou kunnen fotograferen. Dit is een kwestie van het zien van het onderwerp en hierin demonstreren zich de vaardigheid en de smaak van de maker. Men kan te veel in de lens proberen te krijgen en ook te weinig, al komt het laatste veel minder voor dan het eerste. Men kan een op zichzelf aardig plaatje bederven door een slechte entourage of achter grond, men kan bij voorbaat tot mislukking gedoemde pogingen doen om te snel bewegende mensen of dingen te fotograferen. Er zijn veel fouten denkbaar, maar naast vrijwel elke fout bestaat de mogelijkheid tot het vermijden daarvan. Goed en kwaad in de amateurfotografie zal het onderwerp zijn van deze serie, tot stand gekomen met medewerking van de Amateur- fotografenvereniging Leeuwarden en geschreven door een buiten lidvan deze vereniging, de heer J. H. H. Kramer te Heerenveen. Wie in dit verband iets wenst te vragen kan dit doen via de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap". Wie eens een eigen foto aan het critisch oordeel van serieuze foto-amateurs wil onderwerpen kan deze eveneens aan onze redactie sturen. Wanneer het voorbeeld leerzaam voor anderen is, dan zullen wij het publiceren. van de gebruiker geen technische aaiileg en het kastje of de romp van het toestel is eenvoudig en doelmatig gehouden. Alles is bekeken om U een goedkoop en toch bruikbaar toestel te verschaffen. Bruikbaar zijn deze „boxen" zeker, al was het alleen al maar door hel feit dat ze zo eenvoudig in de bedie ning zijn, dat het bijna onmogelijk is om nog foutieve handelingen ermee uit te voeren, die Uw foto zou den doen mislukken. Maar dan moet U bij aankoop even goed opletten bij de demonstratie die de fotohande laar U ermee zal geven. De techniek van het inleggen van Uw film en de handelingen die U moet uitvoeren bij 't maken van Uw eerste opnamen zullen U beslist heel serieus bijgebracht worden. Schrijf deze handelingen desnoods bij die demonstratie in de volgorde van uit voering even op en beoefen ze thuis met een ongevuld toestel, U raakt er in deze donkere weken zonder zon dan helemaal mee vertrouwd en weet wat u te doen staat wanneer straks (hopelijk) de mooie dagen komen. J. H. H. KRAMER ogen wij U bij deze gelegenheid eens een foto-puz- zle voorlegen? Het is de eerste van een serie, die wij van plan zijn in de komende maanden te publi- ceren.En bijzondere serie, dat zult U weldra merken, wanneer U de foto aan een nauwgezette studie onder werpt. Het 'gaat om de vraag wat hier in beeld is ge bracht, maar hoedt U voor overijling bij het beant woorden van deze schijnbaar zo gemakkelijke vraag. Schijnbaar gemakkelijkinderdaad, want één van de gebouwen op de foto herkent U direct en U weet waar dit gebouw staat. Wie deze redenering volgt, komt onherroepelijk bedro gen uit, want onder het gras schuilt een geduchte ad der en die moet U toch wel degelijk te voorschijn ha len. Van welke aard het aan bedriegerij verwante trucje is moet U nu verder maar uitzoeken. Veel moeite zult U daarmee overigens niet hebben; bij deze „première" hebben we de zaak zeer eenvou dig gehouden om de lezeressen en lezers aan het prijs vraag-systeem te wennen. Straks wordt het moeilijker. Maar ook nu hebben we alvast een geldprijsje beschik baar gesteld, als beloning voor één der scherpzinnige lieden, die ons vóór 8 Februari de juiste oplossing sturen. Deze prijs is een geldbedrag van tien gulden. Oplossingen graag per briefkaart aan: Redactie „De Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 101, Leeuwar den.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9