&4foclteicl SCHIPHUIZEN LANGS DE LANGE NEGEN Jje c^eeuwarber /jmuhscl)^ 10 VAN DE LT itknippen en bewaren, zou men j van deze foto kunnen zeggen, want zij wordt heel binnenkort voltooid verleden tijd, wat betreft de schiphuizen langs de Lange Negen. Nu is de verdwijning van deze sombere, houten bouwsels beslist geen verlies aan stedenschoon, zodat om die reden deze foto niet bewaard behoeft te blijven. Anderzijds is hier echter hard bezig iets te verdwijnen, dat de Leeuwarders heel lang eigen is geweest, ondanks het feit, dat het zo ver buiten de stad lag. Wan neer men geen boot had dan kwam men hier immers niet anders dan tijdens een Zondags-ommetje bij mooi weer. Als zodanig houdt deze foto heel wat herinneringen vast, terwijl zij ook laat zien hoe de stad thans al voorbij de Poppeweg welk een uithoek tot en kele jaren geleden! is geschreden. Op de plaats waar nu nog enkele schip huizen staan, zullen binnen niet al te veel tijd flatwoningen verrijzen. Zij zul- len enigszins schuin in een plantsoen achtige aanleg worden neergezet, waar door de bewoners niet alleen een gun stige bezonning zullen krijgen, maar ook een mooi uitzicht over het Vliet. Het uitzicht op de overkant van dit oude water zou, zoals de foto toont, wel fraaier kunnen zijn, maar de toestand daar zal waarschijnlijk ook niet altijd zo blijven. Er is immers maar heel wei nig, dat in deze stad gelijk blijft. De foto laat meer zien. Zij toont ook een deel van de nieuwbouw in Oost. De hier in aanbouw zijnde beide blok ken étagewoningen zijn bestemd voor de industrie. Oorspronkelijk was dit een plan van de Vereniging voor Volkshuis vesting, die deze zestig woningen echter aan de nieuwe woningstichting van de industrie heeft overgedaan, opdat deze met de door Den Haag vereiste snelheid een flink aantal woningen met de zgn. halve rijkspremie kon bouwen. Dit betekent echter niet, dat de ge noemde Vereniging voorlopig tot werk loosheid is gedoemd. Naast de étage woningen, die zij aan de boom- en hees terstraten al heeft laten bouwen, wordt er nu al weer de laatste hand gelegd aan de tekeningen voor enkele blokken van drie woonlagen, welke als eerste in Leeuwarden uitgerust zullen worden met boodschappenliften, terwijl er voor de kleuters overdekte, open speelplaatsen zullen komen in het om het zo maar te zeggen sousterrain. Voorts komt hier vlakbij de nieuwe speeltuin van de buurt- en speeltuin vereniging „Insulindedie ook nog voornemens is een clubhuis te bouwen. Sinds deze toto werd genomen, zijn er al weer verschillende schiphuizen ver dwenen. Ook de beide boerderijen bij de Poppeweg zullen natuurlijk mettertijd als gebouw het land is al verdwenen hun tol aan de steeds groeiende stad moeten betalen. Iets landelijks blijft er echter aan het Vliet nog wel, getuige de hooiberg aan de overkant. Een erg iraai uitzicht krijgen de toekomstige be woners van de Noordkant van het Vliet echter niet, tenminste wanneer de Zuid kant van deze waterweg niet wordt veranderd. s Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 4ejaarg. No. 9 October 195 5 Redactie-commissi* Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias Hoofdredacteur: W. H. Kuipers, Tel. 2003 Adrea Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 2046 en 2047 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden y Dat is dan voorlopig alles in dit onder deel van plan Oost, maar heel lang zal deze toestand vast niet aanhouden, want op de plaats, waar tot voor vrij kort de huisjes van het Oud Panwerk stonden, grommen nu een dragline en een bulldozer om strijd. Zij maken alles panklaar voor straataanleg en is er eenmaal een straat, dan duurt het doorgaans maar kort of de steigerpalen schieten weer stakerig omhoog. Leeuwarden kan het beslist ook niet buiten die bouwactiviteit stellen, want het woningtekort is immers nog steeds groeiende!

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 12