Under het klokje Hef wurdt weer kacheltsjetied, mannen." Deze even ware als kille op merking was door een der klokgasten gelanceerd op een der eerste October- dagen. Willem: „De seumer hèt uutdiend. Mar loor deze seumer een tien met een gril- lel en een tuut tan juf." Dorus: „Nou, die tuut wil Liuwe wel hewwe. Die is niet ieul wend op dut gebied." Rein: „Laat Liuwe mar skuive, Dikke. Ouwe bokken, groene bladsjes!" Liuwe: „Ik hoor jim wel, mar ik acht jim niet. Mar Willem hèt geliek: een beste seumer hewwe achter ons ouwe rug. En savens wurdt het al weer hóve- rich." August: „Jimme salie wel sêgge, daar hew je Auguust weer te seuren, mar het is mar, so't is: de brandstol is hardstikke duur, dat stoken is een dure liefhebberij." Manus: „Geliek hest dis keer, Auguust. Sfoken is duur en het komt so leer hene, je kenne niet meer sonder kachel." Willem: „Wel né, man. As je savens stil sitte, krij je bloemen op 'e buuk. Met kouwe lóten op bed en niet anders." Dorus: „Fan Willem sien ritsjes deur de stad sal oek wel niet ieul meer komme. Ja, hoe is dat met dien swager gongen, Liuwe?" Liuwe: Open doekje, hé?" August: „Wat seistou, open doekje?" Willem: „Ja, wis. Liuwe bedoelt: Die liegelante lan 'e krantemannen wurdt nou anders bruukt. Om lioeltsjes rond te brengen." August: FioeltsjesBinne die krante mannen een bloemehandeltje begonnen? Ik begriep der niks lan." Dorus: Mar leestou dan gien krante, Auguust? Fan die aksje foor het Fries orkest. Der mut geld op 't kleed komme ommers. Alle aves stukjes in 'e krante: Een open doekje loor ons Fries orkest." August: „Ik hew der niks fan lezen. „Mar hewwe wij soort meensen nou belang bij son orkest?" Willem: „Nou, dat drekt niet. Mar daar om lien ik son aksje wel mooi en se skrieve der oek leuk over. En eikeneen doet met." August: „Mar die lioeltsjes dan?" Willem: „Nou sien, het plak waar in één week het meeste geld wegkomt, krijt een gouden iioele. Dat ken Grouw we ze, dat ken Winsum weze en dan wurdt die iioele der henebrocht met de liegelante lan 'e krantemannen. En dus kenne wij der niet insitte. Hest het deur, seun?" August: „Nou, het skiemert mie te meen sen. Heiendal lreemd is 't oek niet loor mie, ik hew der dochs wel wat lan weten." Liuwe: Wij mutte mar wachte tot 'e iolgende seumer. Dan kenne we dan es kieke hoe 't met de nije iémerk liekt." Dorus: „Der is een allemachtig duur plan in 'e gemeenteraad weest. Elk ker- tier een muljoen of so hek lezen. Dat seit wat jonges, dat seit wat!" Willem: „Ons beesjes krije een mooi plak en de boeren en de kooplui krije 't mooi loor mekaar. Veel plezier voor mens en dier. Hoe sei'k dat?" Manus: „Ik hew die wel es minder hoord, Sterke! Mar só dat nije plak wel gaadlijk weze? 't Liekt mie so leer." Willem: „Ach, mien jonge, wat binne nou afstanden? En de eerste belangheb benden riede in auto's, en de beesten oek." Dorus: „Ja, het is so as wij dat wel es iaker bepraten hewwe, Liwwadden wurdt een grote stad. En so as dat daar nou Frijdes gaat, ken oek niet een kant uut." Rein: „Mar as jou suks leze en denke an 'e stumpers, die op een knap huus sitte te wachten, nou dan liekt het wel ol se loor de beesten meer over hewwe as foor de meensen." Willem: „Rein, Rein, jonge, nou praast as een kiep sonder kop. Heden, heden, suk praat had ik nou fan dij niet ler- wacht. Het gaat dochs niet om 'e bees ten, mar om 'e léhouwerij, en 'e handel en weet ik ieul meer. Daar sit loor heel wat meensen een stuk brood in. En nou dou en dan ik weer." Rein: „Ast dan niet foor de beesten is, dan is 't wel loor die dikke boeren. Tien muljoen loor een Iémerk, staan 't es uut." August: „Och ja, as ik Rein so hoor Ik hew der niet Ieul ierstand fan, mar ja, as je dat so hore, dan stinkt het wel." Liuwe: „Wuustou een Iémerk hewwe, die't niet stinkt, Auguust?" August: „Dou begriepst mie wel hé? Het saakje deugt niet." Dorus: „Mannen, nou wu ik jimme dochs wiezer hewwe. Wij weune in Friesland, het land lan 'e boeren en 'e koeien, lan 'e Frico en 't stamboek. Daar hoort hannel bij, dat ken nooit anders." Manus: „En 't gaat niet alleen om 'e boeren. De boer hèt knechten nodich, en naar de merk riede auto's met sjufteurs, en der binne koeiedrievers, en melkers en... Wij mutte dit groot sien, mannen." Willem: „So mak het hore, Briltsje. Dit is een merk, niet alleen loor de stad, niet alleen foor Friesland, maar loor ons hele land." Rein: „Ik mut sêgge, ja, die kant, die't jimme noeme, sit er oek an. Mar jonge, om daar nou muljoenen an te fergrie- men in een tied, dat we sitte te springen om weunings, ik weet het niet." Willem: „Ja, mar, dut is gien geldler- griemen mien jonge. En só der één weuning meer om bouwd wurde, as die Iémerk der niet kwam? Gien sprake lan." Liuwe: „Mien swager bij de krante seit: De hózebouwerij hèt twee handikappen: krapte an folk en krapte an stienen." Rein: „Nou goed, jimme salie geliek hewwe. Mar nou nog es wat. Komt er nou een nije straat lan de Stienserdiek over 't water en 't spoor hene naar de Skraans toe?" Manus: „Ja, das de bedoeling. Een rond weg sogeseid." Dorus: „Het gaat er om weg, mannen. So as Willem het laassen es sei: Straks kenne wij ons eigen stad niet meer. En kere ken je 't oek niet." Willem: „En dat mag oek niet. De loor- uutgang mag je nooit tegenhouwe. Het ierkeer lan Iendaag de dag iraagl grote en brede en goeie wegen." Liuwe: „Wat is der wat bij de weg niet? En wat een ongelukken alle dagen. Het is een gekkeboel langer." Manus: „Dat is een saakje ian onfoor- sichtige meensen. Die Hene jou in een auto, mar oek wel lopende. En as je dan die opsloepte jonges nimme op 'e fiets en sommige gekken op 'e brommer, nou, berg je dan maar Willem: „Daar kenne de kranten niet genoeg over skrieve. En de ouwe ko- ninginne bemoeit her der oek met en ik looi lan 'e regering oek. Su ken't niet blieve." Rein: „Laassen in den Haag oek. Een lent achter 't stuur met een best stuk drank in 't lichem, en dan as een gek deur een drukke straat riede. Een paar dooien en een nusje gewonden. Op- hange musten se sukken. Ophange!" Willem: „In elk geial musten sukken een beste douw hewwe. En nooit weer ach ter 't stuur. Mar ik looi niet dat de wet daar goed in loorsiet." Liuwe: „Dan mutte Drees en sien maten daar maar es op omdoktere. Want so as Willem seit: Su ken t niet blieve!" Dorus: „Suden Drees en die mannen het sich nog wel so druk make? Se binne hast weer uutdiend. Folgend jaar binne der al weer ferkiezingen." August: „Mar gien pollentiek onder 't klokje, mannen. Ik hew der niet te Ieul terstand ian, en as je beginne te praten, wurdt het gauw een saakje lan: Hiete koppen, kouwe harten." Willem: „Nou, het mut al raar komme, as wij met mekaar ruzie krije. En der is nou één keer pollentiek in 'e wereld, en we mutte oek wel es stemme. Manus: „Ik hew nog nooit stemd. Ik sal 't jim wel anders lertelle." Liuwe: „Hestou nog nooit stemd, Manus? Mar, jonge, daar staat looi ik stral op. Hester nog nooit last met had?" Manus: „A, né ju. Ik gaan der wel hene, en ik kruup oek wel in sun hokje, mar dan tierelantijn ik wat op mien brielke om, vouw het dicht en stop het in die grote spaarpot." Willem: „Dan is 't ongeldig. Dou stemst wel, mar dien stem geldt niet met. Mar wat sest er dan op ju?" Manus: „Ik trek wat streepkes en tsjoen der wat met om en al so meer." Liuwe: „Mien swager bij de krante hèt wel es bij die stemmerij weest; so bij de scholen langes om de uutslagen. Och, och, je lache je dood as je dat hore, wat sommige meensen der opskrieve. Over de trede, en over Abe en weet ik ieul. Een kéét hadde één ol andere halve gare der opskreven: „Waren alle meensen krekt as ik en hadden oek niet stemd, dan stonnen alle grote heren vanavond in hun hem." I I

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 13