7 NOVEMBER TOT EN MET 12 NOVEMBER 2 en h gewe een der i watei eens bouw stellii als c I schap I (zoiet door pans In en de b vogel mingc eende derde leden verzo krege Wanr gauw is we veren bijzor Wie toons daar waar pauze tussei naar orkes kleed een d geeft Het t TEN Voor launa gevor volgt: Vooii Schra F. W voorz Lodev taris straat F. La. F. de B. Ge Graai naar, Wille, derve J. Si. Ypes, Verde gevor hebbe c omm A. A. meest rdKentauna Iussen de kanarie van tante Anna en de bevolking van de volière bij een vogelvriend schijnt alleen verschil in aantal en verscheidenheid van soort te bestaan. Is tante Anna tevreden met één exemplaar uit deze afdeling van het dierenrijk, de volièrehouder zoekt het in de veelheid; hij schijnt te lijden aan de kwaal, die men verzamelwoede noemt. Zo is het natuurlijk wel een klein beetje, maar over het houden van een aantal vogels bij wijze van liefhebberij is toch nog wel iets meer te zeggen. In de eerste plaats mag men constateren dat de vogelvrienden, vooral in de steden, op deze manier een vervanging zoeken voor het armoedige vogelleven in hun directe omgeving, dat, tegelijk met de vrije natuur, wordt verbannen. Voor zeer velen is het een behoefte tóch iets om zich heen te hebben uit de wereld buiten stenen muren en asfaltstraten; ieder verwezenlijkt dit op zijn manier en wie zich hierbij speciaal tot de vogel wereld wendt, die doet ongetwijfeld niet de slechtste keus. Nu komt daar nog iets anders bij. De moderne wereld mag aan de ene kant weinig geneigd zijn de natuur te ontzien, aan de andere kant heeft zij mogelijkheden geschapen waarvan men vroeger niet durfde te dromen. Zo op het gebied van het verkeer; in luttele dagen reist U tegenwoordig van hier naar de tropen of omgekeerd. Voor de gehaaste mens is dit plezierig, en niet veel meer dan dat, voor het transport van sommige diersoorten is snelheid een levensvoorwaarde. Dit geldt ook voor de vogels,- het vliegtuig heeft de import mogelijk gemaakt van tropische exem plaren, die per schip nooit levend en wel ons kille land aan de Noordzee zouden bereiken. En zo wordt voor de Nederlandse vogelvrienden een deel van de „tropenfauna" ontsloten; hun liefhebberij kan zich geheel of ge deeltelijk verplaatsen naar de romantische, kleurrijke sfeer van de warme streken op aarde. Niet alle vogelliefhebbers zoeken het uiteraard in het exotische de por- temonnaie spreekt een belangrijk woordje mee! en zo blijven velen zich met het houden en vooral het kweken van de hier van ouds bekende soorten bezig houden. De kanarie is nog steeds een belangrijke ingezetene van het wereldje der vogelvrienden, speciaal die soorten, welke om hun kleur worden gefokt. Overigens: wie geringschattend over de kanarie zou willen spreken, mag herinnerd worden aan het feit, dat het nest der voor ouders van deze vogel eens werd gebouwd op de Kanarische eilanden dicht bij de tropen dus! Deze inleiding over het nut en vermaak van het houden van vogels dient om u binnen te voeren in het eigenlijke on derwerp van dit verhaal: de tentoonstel ling, die de Friese Volièrevereniging (waarbij in Leeuwarden 120 vogelvrien den zijn aangesloten) aan het voorberei den is en die van Maandag 7 tot en met Zaterdag 12 November in de bovenzaal van de Beurs wordt gehouden. Men kan zeggen, dat deze expositie dit jaar in de plaats komt van die der knutselaars, welke reeds tweemaal onder de naam „Het Stokpaardje" is gehouden. Leden van het Stokpaardje-comité werken aan de uitvoering der plannen mee en zij hebben in eerste instantie contact tot stand gebracht tussen de Volièrevereni ging en de Stichting Leeuwarder Ge meenschap. Het resultaat daarvan was, dat de Stichting bereid werd gevonden het financiële risico voor deze nieuwe tentoonstelling te dragen, op voorwaarde, dat eventuele baten aan de Leeuwarder Gemeenschap vervallen. Dit is dus de zelfde regeling, die indertijd ook voor de tentoonstellingen van knutselwerk werd getroffen en die toen tot gevolg had, dat de Stichting 1800 gulden kon reserveren voor gelijksoortige doelein den. De tentoonstelling „Tropenfauna" is hierbij, met de „Stokpaardjes" onder de gemeenschappelijke noemer van de vrije-tijdsbesteding gebracht; een zaak, die de warme belangstelling heeft van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap. Wie in de tentoonstellingsdagen de Beurs betreedt, zal daar een complete tropische tuin vinden, met zachtkens ruisende palmen, een vijver met exotische vogels, een waterval. Gelooft u ons: er komen inderdaad palmbomen en wel 140 in totaal. Maar wanneer u meent, dat ze echt zijn, dan komt u toch bedrogen uit. Ze zijn „net echt" en dit op zichzelf al merkwaardige feit is te danken aan de vindingrijkheid van de heer H. Lehmkuhl (nog welbe kend van „Het Stokpaardje") en de heer H. Posthuma (voorzitter van de Friese Volièrevereniging en van het tentoon- stellingsbestuur). Zij hebben een con structie uitgedokterd met papieren ko kers en papieren bladeren, die een maxi mum aan natuurgetrouwheid garandeert. Aan deze constructies komen 650 meter karton voor de bladeren, met een totaal gewicht van 285 kilo en 1200 kokers voor de stammen te pas. De palmbomen kunnen straks in elkaar* worden gezet en uit elkaar worden gehaald als de onder delen van een meccanodoos. Waar vindt men zoiets in de natuur? Dit is slechts een onderdeel van de aan kleding in tropische sfeer. Groen en planten komen daaraan eveneens te pas

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 2