WEER EEN GROTE TENTOONSTELLING IN DE BOVENZAAL VAN DE BEURS laak m u on- stel- ging rien- erei- met izaal kan a de iars, aam :den aan 1 zij tot eni- Ge- was, iden uwe irde, rder de- zoor zerk volg kon lein- ma" ader de aak, van hap. en hier wordt niet met nabootsingen gewerkt; de firma Bosgra uit Bergum zal een ruim aandeel krijgen in dit deel der inrichting. In de vijver komt echt water en het watervalletje wordt even eens echt, zodat ook heel wat water bouwkundig vernuft voor de tentoon stelling vereist is. Ten slotte komt er, als afsluiting van dit tropische land schap, een scherm van 22 bij 4 meter (zoiets als CinemaScope dus), beschilderd door de heer R. Groenink met een Ja pans tafereel. In en bij deze vijver met bijbehoren zal de bezoeker een keur van tropische vogels te zien krijgen. Daar kan men fla mingo's, pelikanen, kraanvogels, zwaard eenden en ibissen bewonderen. Dit on derdeel van de expositie kunnen de leden niet met hun eigen levende have verzorgen; medewerking hiervoor is ver en rotsen. De tuin wordt afgezet met rekken, waarin vijftien aras en kaketoes zitten. En in de hoek vooraan komt een spuitende fontein, door de medewerking van het Waterleidingbedrijf. Bij dit alles mag uiteraard niet worden vergeten, dat deze expositie ook in be langrijke mate dient om de vogels der leden aan het publiek te tonen. Men zal ze in een groot aantal volières vinden en aan de inrichting daarvan wordt spe ciale aandacht besteed door het aan brengen van met natuurtaferelen beschil derde achterwanden. Grote, ronde vo lières zullen dit deel van de tentoon stelling completeren (afgezien van de vogels in de grot, waarover straks méér) en voor dit doel zijn ramen, bespannen met vrijwel onzichtbaar geperst vierkant gaas, gemaakt. Deze kunnen op allerlei manieren worden samengevoegd, zodat kregen van verschillende dierenparken. Wanneer men weet, dat een flamingo al gauw zo n driehonderd gulden kost, dan is wel duidelijk, dat de Friese Volière vereniging haar uiterste best doet iets bijzonders te laten zien. Wie bij het binnentreden van de ten toonstellingszaal rechtsaf gaat, vindt daar in de hoek een tropische theetuin, waar het publiek een ogenblikje kan pauzeren, iets kan gebruiken en onder tussen (althans 's avonds) kan luisteren naar de muziek van een hawaiian- orkestje, op een platform, dat aange kleed is als een strandje en waarachter een doek hangt, dat een genoeglijk beeld geeft van de romantische Stille Zuidzee. Het tafereel wordt afgewerkt met grind volières van verschillende grootte ont staan. De grot, die een bijzondere attractie van de tentoonstelling wordt, zal achter het scherm met het Japanse landschap wor den gebouwd. Hier heerst duisternis, maar in het donker lichten aquaria en volières op. Deze doorgang 22 meter lancj, vier meter breed en hoog is in de eerste plaats bedoeld om de Leeu warder aquariumhouders de gelegenheid tot exposeren te geven. Er komen elf, speciaal voor dit doel gebouwde, bakken, die de weelde en de schoonheid van het leven onder water zullen tonen. Verder worden er twee vogelvitrines ingericht. Het merkwaardige daarvan is, dat geen afscherming met gaas of glas nodig is, omdat de vogels de verlichte ruimte niet verlaten. Elders op de tentoonstelling komen nog vier aquaria. Dan en ten slotte doet de vereniging van pluimveehouders „Nut en Sport" nog mee met een kippenweide in (voor degene, die de zaal betreedt) de rechter achterhoek, waar kippen, een model kippenren en een broedmachine te zien zullen zijn. Het streven is er op gericht, dat tijdens de tentoonstelling elke dag kuikens zullen worden geboren. De tentoonstelling „Tropenfauna" be looft dus de moeite en de kosten van het bezoek (vijftig cent, kinderen en militairen één kwartje) waard te zijn. Om tien uur 's morgens gaan de deuren open, om elf uur 's avonds gaan ze pas dicht. Er kunnen dan heel wat mensen de ingang passeren. Bij het overzien van de plannen en bij het aanschouwen van de voortvarendheid waarmee aan de uit voering daarvan wordt gewerkt, menen wij, dat deze tentoonstelling een zeer groot bezoek zal rechtvaardigen. Een mooi ingerichte volière eurs »che inde iels, laad laar dan ,net dige reid lbe- ïeer iese )on- :on- ko- axi- •ert. eter taal cers Tien t en der- indt ïan- en pas TENTOONSTELLINGSBESTUUR Voor de organisatie van „Tropen- launa" is een uitgebreid bestuur gevormd. De samenstelling is als volgt: Voorzitter H. Posthuma, Verlengde Schrans 117; secretaris-penningm. F. Wink, Emmakade 6; tweede voorzitter J. Oosterhuis, Willem Lodewijkstraat 85; tweede secre taris J. de Jong, Paulus Potter straat 12; K. Nieuwold, Tuinen 17; F. Laskewitz, Boomgaardstraat 15; F. de Vries, Paulus Moreelsestr. 12; B. Gehasse, Honthorststr. 38; G. de Graal, Obrechtstraat 3; J. Wage- naar, Eksterstraat 12; J. Wagenaar, Willem Lodewijkstraat IB; D. Zui- derveld, Van Roonhuysestraat 12; 1- Siksma, Raadhuisplein 27; J. Vpes, Weerd 3. Verder is een uitgebreid erecomité gevormd waarin onder meer zitting hebben mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin, en mr. A. A. M. van der Meulen, burge meester van Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 3