HET ZIT IN DE (SPORT)FAMILIE nu nog bestuurslid van de Leeuwarder Dames Zwemclub is. Niet verleid De successen van benjamin hebben de andere leden van het gezin Van der Veen niet verleid om ook aan sport te gaan doen. Ze deden er immers al aan! Broer Piet holde als adspirant Van Frisia al achter een voetbal aan, toen Jitse nog nooit een zwembad van binnen had ge zien en zuster Antje „turnde" als meiske van vijf en dus ver voor Jitses glorietijd al in Brinio. Voor Piet bleek dat voetballen niet meer dan een voorbijgaande jeugdliefde te zijn, maar Antje bleef de gymnastiek trouw, ging later van Brinio over naar Quick en verloor er in meer dan één opzicht haar hart. Al jaren turnde ze bij de dames b, toen ze haar belangstelling ook ging richten op de ritmische gym nastiek. Met veel animo wijdde ze haar krachten aan dit nieuwe onderdeel van de turnerij, waarin ze inmiddels de hoogste wedstrijdafdeling heeft bereikt. Daarna trouwde ze waarschijnlijk om zich nóg hechter te verankeren aan de gymnastiek met Tjitte Wijmstra, de huidige directeur van Quick, die als een waardig lid aan de sportfamilie Van der Veen kon worden toegevoegd. Precies vijf en twintig maal heeft Tjitte Wijm stra bij de jaarlijkse uitvoering van zijn vereniging een actieve rol gespeeld. Een lange reeks van jaren zat hij in de keur- ploeg van Quick, eenmaal werd hij Fries jeugdkampioen en ook eenmaal kam pioen van Friesland bij de senioren. Sinds het vorige jaar treedt hij op als leider van Quick, terwijl het Marssumer S.S.S. al langer van zijn turnijver en werkkracht profiteert. Toen Pietjes voetbalschoenen naar de zolder gingen, namen andere sportlieden de oudste Van der Veen gretig in hun rijen op. Dat waren de zeilers, die Piet zagen verschijnen aan de helmstok van de Anjipi, een zestienkwadraat, die in een tijd van een zucht op de Friese wateren een goede bekendheid kreeg. In de eerste rijen, naast figuren als Siep van der Steeg, Fokke Jansma en de ge vreesde Helders, heeft Piet van der Veen nooit gestaan, maar toch zeilde hij heel wat prijzen bij elkaar. Met voldoening kan hij erop terugzien, want met dat wedstrijdzeilen is het nu gebeurd: de zesmeter heeft voor een kajuitjacht plaats gemaakt, zoals het larkje van Jitse het veld moest ruimen voor het valkjacht Lekas, en inplaats van zelf aan het roer van een wedstrijdboot, zit hij nu hoogstens nog eens bij de fok in die valk van zijn broer. Terwijl hij verder zo nu en dan in de vergaderzaal is te zien, sinds hij bestuurslid van de zeil vereniging De Meeuwen is. Dat zijn dan de telgen uit het gezin Van der Veen van het Schavernek. Een dochter, die turnt en die met een gym nast is getrouwd, een zoon, die zwemt en die met een zwemster is verloofd, een zoon, die zeilt en met anderen een Man onze grootste watersportclubs be stuurt. Kinderen die zó sportief zijn, kiezen sportieve ouders; dat spreekt. Wel, wie zegt dat het de heer en mevrouw Van der Veen aan sportiviteit ontbreekt, die kent ze niet. En die heelt ze kennelijk nog nooit gezien bij het beoefenen van hün sport in hun motorboot Anjipi, kruisend in het wijde waterland tussen Eernewoude en Grouw! FENNO L. SCHOUSTRA Wanneer bij u thuis de lamp stuk is, dan kost het vervangen daarvan minder moeite dan wanneer een dergelijk euvel zich bij de straatverlichting voordoet jaar, het de het juli lym- ider slag de in die rden Jing de 7,4 aats zóór het j ïdse ligt, •em- gere de '53 zijn der 1 ong, land en

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 5