Hulp van heel de burgerij nodig DE VORIGE MAAND IN BEELD Bejaardensociëteit begin februari open Bij de foto's op de pagina hiernaast 6 LI heeft in de dagbladen kunnen lezen, dat zeer binnenkort in het begin van februari de Sociëteit voor Bejaarden zal worden geopend. Daarmee zal een belangrijk initiatief van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, dat on geveer twee jaar geleden werd genomen, met succes zijn uitgewerkt, aanvankelijk door een comité en later door het bestuur van een aparte stichting, die voor de oprichting en de exploitatie van deze sociëteit in het leven is geroepen. De Sociëteit voor Bejaarden, die geves tigd wordt in twee riante lokalen van het voormalige Nieuw Stadsweeshuis aan het Schoenmakersperk, zal het trefpunt wor den voor de bejaarde mensen mannen en vrouwen die de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt en niet meer „in het volle leven" staan. Wie nog niet tot deze groep behoort, beseft maar nauwelijks hoe nuttig een dergelijke instelling kan zijn. Wanneer de dagen niet meer gevuld worden met het gewone werk, dan komen de bezigheid en de omgang met mensen uit hetzelfde milieu te vervallen. Sommigen weten deze uitschakeling uit het maatschappelijke leven gemakkelijk te overbruggen door zich aan liefhebbe rijen te gaan wijden, zeer velen echter missen de geaardheid tot het zoeken van een dergelijke tijdsbesteding en verval len in nietsdoen, thuiszitten of doelloos door de stad dwalen. Dit probleem is typisch individueel, maar het groeien van het aantal bejaarden door het stijgen van de gemiddelde levensduur maakt het een maatschappelijk verschijnsel, waar aan het werkzame deel van de samen leving niet achteloos voorbij mag gaan. De jongere mensen hebben de morele plicht het leven der ouderen zo goed en zo aangenaam mogelijk te maken en men is daarbij niet klaar met de ouderdoms voorziening in materieel opzicht, hoe voortreffelijk en nodig deze ook is. De Sociëteit voor Bejaarden is dus niet alleen een zaak voor de oude mensen, die daarvan straks een dankbaar gebruik zullen maken. Het is een aangelegenheid, die de actieve belangstelling vereist van heel de burgerij, de Leeuwarder gemeen schap dus, die er in velerlei opzicht voor moet zorgen, dat de inrichting naar be horen functioneert. Daarvoor is hoe kan het anders? geld nodig. De leden van de sociëteit zullen een kwartje con tributie per maand moeten betalen (dit bedrag geldt ook voor echtparen) en daarvan komt men er niet. De geringe vergoeding, die voor een kopje koffie of thee moet worden betaald, brengt ook geen grote bedragen in de kas. De be trokkenen zelf voor hogere kosten stel len is niet te rijmen met het feit, dat de bejaarden meestal van een zeer sober inkomen moeten rondkomen. Er moet door brede lagen van de bur gerij financiële hulp worden geboden en dit kan het eenvoudigst gebeuren via de weg van het donateurschap. Verder wordt de medewerking gevraagd van het bedrijfsleven, dat tegenwoordig voor het personeel vaak veel meer doet dan het uitbetalen van de lonen en de sala rissen, maar meestal het directe contact met de gepensioneerden ontbeert. In het zelfde vlak kan men de gedachte van het stichtingsbestuur plaatsen, dat ook de personeelsverenigingen een taak hebben. Uit dit alles moet een hechte financiële grondslag voor de lange duur worden gevonden. Directe hulp wordt gevraagd bij de inrichting van de sociëteit, die niet aan haar doel kan beantwoorden, wanneer ze alleen de ruimten voor de samenkomsten verschaft. Er moet bezig heid aan de bezoekers worden geboden door middel van spelen, lectuur enzo voort. Wie op dit punt wil en kan mede werken wordt uitgenodigd zich in ver binding te stellen met het bestuur, in de persoon van de secretaris-. Ten slotte is vrouwelijke hulp onontbeer lijk voor de huishoudelijke dienstver lening, zoals het zetten en schenken van koffie en thee. Hiervoor is een legertje vrijwillige medewerksters nodig, want de sociëteit zal van maandagmiddag tot en met vrijdagmiddag geopend zijn (ook in de ochtenduren). Wanneer een groot aantal dames zich beschikbaar stelt, dan hoeft ieder van hen zich maandelijks slechts een gering offer aan tijd te ge troosten. Om dit onderdeel van het werk in goede banen te leiden is een beroep op de medewerking van de vrouwen verenigingen gedaan. Het spreekt ove rigens wel vanzelf, dat het lidmaatschap van een dergelijke organisatie geenszins als eis wordt gesteld aan de medewerk sters. Ieder die tot het geven van hulp bereid is, kan op een gunstig onthaal rekenen. Er is dus werk aan de winkel om de Bejaardensociëteit tot stand te brengen en in stand te houden. Voor deze taak staat in eerste instantie het bestuur, dat als volgt is samengesteld: Dagelijks bestuur: J. K. Dijkstra, voor zitter! J. G. Wolbers, secretaris; P. Bruin- sma, penningmeester; mevr. A. H. Geerts- Den Heyer, tweede voorz.; mevr. M. A. E. Groendijk - Straasheym. Algemeen bestuur: mevr. A. S. A. Haan- Van Bottenburg; mevr. A. M. C. Mulder- Müller; mevr. G. Meyer-Wester; mevr. G. Pull-Van den Brug; mevr. J. Wind- Lapstra; S. Nijholt, mr. G. J. van der Mey, P. F. J. Westra, H. Noordbruis, H. Beyma en K. Haayema. Zij zullen deze taak slechts kunnen volbrengen met de hulp van de hele burgerij. Daarom mag iedere Leeuwar der het adres van de secretaris, de heer J. G. Wolbers, wel goed in zijn oor knopen. Het is Mesdagstraat 40 en het telefoonnummer is 3613. 1. De winkelstand had een goede Sinterklaas voordat het Sinterklaasfeest was aangebroken. De zaken werden overstroomd door een kooplustige menigte. 2. Swichum kreeg op 31 december het gouden viooltje in de actie voor het Frysk Orkest. Het kleinood werd in de N.H. Kerk overgedragen. 3. Tegen kerstmis brandden in de stad de lichtjes aan de kerstbomen. 4. Voor de militairen, die met de kerst niet naar huis konden, werd op 24 december een sportdag gehouden. 5. Beeldhouwer G. J. Adema legde de laatste hand aan het beeld van een scholier voor de hal van de Ambachtschool. 6. Op 22 december werd in het Fries Museum een Amelander kamer geopend. 7. Mevrouw T. Ferwerda-De Ruiter bereikte op 20 december de leeftijd van honderd jaar. 8. De jaarlijkse kerst-fruittentoonstelling in de groenteveiling op 13 december was weer een lust voor het oog. 9. In Tjallinga Hiem aan de Huizumerlaan werd op 10 december een bronzen plaquette van wijlen prof. dr. C. G. Wagenaar onthuld. 10. De Leeuwarder dames hebben hun kennis op het gebied van bakken en koken kunnen verrijken bij demonstraties in de Harmonie op 7 december.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 6